Aydınlık bir Türkiye için hayır!


Barış Tınay

Barış Tınay

26 Ocak 2017, 15:32

Tarih,7 Haziran 1865.
 
Belgrad Ormanları’nda Abdülhamid istibdadına karşı hürriyet ateşini yakmak için6 vatansever bir aradadır. Namık Kemal, Refik Bey, Ayetullah Bey, Mehmed Bey, Reşad Bey ve Nuri Bey.
 
Namık Kemal daha 25’inde bir gençtir.
 
11 yıl sonra o genç, bizlere Hürriyet Kasidesinde şöyle seslenecekti:
 
“Ne mümkün zulm ile bidâd ile imhâ-yı hürriyet!
Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten…”
 
Bu satırlar ile başlamamızın sebebi, bu topraklardaki hürriyet kavgasının AKP ile başlamadığını, halk oylaması ile de bitmeyeceğini hatırlatmaktır.Bizim mücadelemiz 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Mücadelenin örgütleri, isimleri, öncüleri değişmiştir ama mücadelenin özü, nesilden nesile aktarılmıştır. Yani vatan şairi Namık Kemallerden, vatan kurtaranMustafa Kemaller yetişmiştir. Bugün bizler de geçmişten aldığımız bu büyük birikim ile bugünün hürriyet kavgasını veriyoruz.
 
Başarının Formülü, Milleti Birleştirmekten Geçiyor…
 
Önümüzde kritik bir halk oylaması var. Ne yazık ki,yurtseverlerin üzerinde genel bir umutsuzluk ve yılgınlık hâkim. Hemen söyleyelim, umutsuz olmak gibi bir lüksümüz yok. Kimileri bozgunculuk içerisinde öldük, bittik, mahvolduk, tası tarağı toplayın yakınmaları ile halk oylamasına yaklaşıyor. Bu kişiler günün sonunda ancak emperyalizme payanda olur.Bizim Tam Bağımsız Türkiye idealimiz var. Bunun için de bu mücadele hiç bitmeyecek, bu mücadele hep sürecek.
 
Gelelim tekrar halk oylamasına. Neler yapmalıyız? Nasıl bir kampanya yürütmeliyiz?
 
Aklın yolu birdir. Madde madde gidelim:
 
1. Bu halk oylaması ile birrejim değişikliği hedefleniyor.Dolayısı ilebu mesele artık, siyasi partilerin üzerindedir. CHP’ye, MHP’nin “Hayır” diyen tabanına ve Vatan Partisi’ne bu süreçte büyük sorumluluk düşüyor.Halkçı, milliyetçi ve devrimci çevrelerin birlikte hareket edebileceği, yani özünde milleti topyekûn birleştirecek güçlü bir “Hayır” iradesimeydana getirmek durumundalar. CHP’nin kampanya süresince sadece Türk bayrağı kullanacağını belirtmesi bu doğrultuda bir adımdır, desteklenmelidir.
 
2. “Hayır”kampanyasıRecep Tayyip Erdoğan üzerine kurulmamalıdır. Kampanya kişiselleştirilmemelidir. Kim olursa olsun, bu yetkilerin bir kişiye verilmesinin sakıncaları öne çıkarılmalıdır.
 
3. Halkımızınbugün en önemli meselesiterördür. Bunu ekonomi ve demokratik haklar/laiklik endişesi izlemektedir.Kim ile konuşursanız konuşun, insanlarımız huzur ve güven arıyor. Bu anayasa değişikliklerinin, bu üç büyük sorunu düzeltmeyeceğini aksine daha da kötüleştireceğini anlatmalıyız.Halk oylamasının slogan ve temaları ağırlıklı olarak terör ve ekonomi üzerinden şekillendirilmelidir.
 
4. AKP seçmeni içerisinde de, ülkenin kötü yönetildiğinden ve başkanlık inadından rahatsız olan bir kesim var. Bu kesimi “Diktatöre Hayır” gibi halkta karşılığı olmayan söylemler ile evet demeye itmemeliyiz. Onların endişelerini doğrulayacak söylemler ile yaklaşmalıyız. Halk oylamasını kazanmak istiyorsak, AKP seçmeninin bir kesimini yanımıza çekmek zorundayız. Matematik ortada. Nitekim Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, son yazısında bu kişilerin oranını %9 olarak belirtiyor.
 
5. Halkımız egemenlik haklarına, Gazi meclisine sahip çıkmaya teşvik edilmelidir. Yüksek bir katılım için özel çalışmalar yapılmalıdır. Bunun yanında SEÇSİS ile ilgili ciddi iddialar var. Ya sayımları denetleyecek alternatif bir sistem kurulmalı ya da eski sisteme dönüş için kamuoyu baskısı yaratılmalıdır.
 
Gerçeklerin Karşısında Çaresizler, Korkuyorlar…
 
Biz, Türk milletinin sağduyusuna inanıyor ve güveniyoruz.
 
Türk milleti, 15 yıldır her istediğini yapan, ülkeyi bölünme ve dağılma aşamasına getiren, ekonomiyi çöküşe sürükleyen ve milleti her fırsatta ayrıştıran bir iktidarın doymak bilmeyen isteklerine, hırslarına ve pervasızlıklarınakarşı artık gereken cevabı verecektir.
 
Bakın; tüm medya ellerinde, gazeteler, televizyonlar yandaştan geçilmiyor. Uydurma anket sonuçları ile “Evet” propagandası alabildiğine yapılıyor. Sosyal medya trolleri her türlü ahlaksızlık ve iftira ile “Hayır" diyen insanları sindiriyor. “Hayır” çalışması yapan gençler gözaltına alınıyor. Her türlü devlet imkânından faydalanıyorlar. Askeri, polisi, yargısı, valisi, kaymakamı, muhtarı, üniversitesi, yandaş sendika ve sivil toplum kuruluşları hepsi emirlerinde. Bunca kudrete rağmen yine de korkuyorlar. Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar, gerçekler karşısında çaresizler.
 
Unutmayın Dünya dönüyor dediğinde, Galileo tek bir kişiydi!
 
Bizmilyonlarız.
 
Biz haklıyız.
 
Biz kazanacağız!
 
***

Barış Tınay
 
https://www.facebook.com/tinaybaris/
 
https://twitter.com/baristinay
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 3 hafta önce
TBMM halkımızın yönetime ortak olduğu yerdir. Vekillerimiz hükümler versin, kanunlar hazırlasın. Meclisimizin kararları milli kuvvetimizdir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 2 hafta önce
Ruh hastası ve Türksüz anayasa taslağına HAYIR! *matematikçi, bilim uzmanı*
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 1 hafta önce
Türk milleti, kafasına eşek yuları takmak isteyen anayasa taslağına HAYIR! diyor. *matematikçi, bilim uzmanı*