Aydınlıkçıların 42 yıl önceki İncirlik Eylemi


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

09 Ocak 2017, 11:58

24 Temmuz 2015’te ABD’nin “kara gücü” PKK’ye karşı başlayan Vatan Savaşı ve tam 13 ay sonra 24 Ağustos 2016’da başlayan Fırat Kalkanı operasyonu ile birlikte bütün Türkiye, adım adım İncirlik Üssü’nün gerçek işlevinin ne olduğunu yaşayarak gördü.

Son günlerde Hükümet sözcüleri ve özellikle iktidar yanlısı medya İncirlik Üssü’ne el konulmasından bahsediyorlar.

Bu gerçek bir yandan Türkiye’nin Vatan Savaşı ile birlikte içine girdiği süreci özetliyor. Diğer yandan Türkiye’nin mecburiyetlerinin kendisini er ya da geç herkese kabul ettirdiğini gösteriyor.

Ama Türkiye bugünkü noktaya durup dururken gelmedi. İncirlik gerçeğinin bugün bütün Türkiye tarafından görülmeye başlanmasında, Aydınlıkçıların (Vatan Partisi), tam yarım yüzyıldır ısrarla, “İncirlik” gerçeğini Türkiye’ye anlatmasının büyük payı vardır.
 
İskenderun’dan Adana’ya büyük yürüyüş

Aydınlıkçıların terör üssü İncirlik’e karşı yürüttükleri mücadelede, 26 -30 Ağustos 1975 tarihlerinde İskenderun’dan Adana’ya bilfiil yürüyerek gerçekleştirdikleri büyük yürüyüşün özel bir yeri vardır.

Aydınlıkçılar, günler öncesinden Hatay, Adana ve Mersin’de bildiriler dağıtarak halkı yürüyüş konusunda bilgilendirdiler. Polis ise özellikle yürüyüşün başlatılacağı İskenderun’da Aydınlıkçıların kitle örgütü Halk Birliği Derneği’ni basarak, dernekte olanları gözaltına alarak yürüyüşü engellemeye çalıştı.

Bütün bunlara rağmen yürüyüş, 26 Ağustos sabahı İskenderun’da, önceden duyurulan yerde İstanbul Devrimci Gençlik Birliği’nden Mesut Akın’ın yaptığı kısa bir konuşma ile başladı.

Yaklaşık 50 devrimcinin başlattığı yürüyüş kısa süre içinde 150 kişiye ulaştı. Yürüyüş korteji İskenderun’dan çıktığı zaman yüzlerle ifade edilebilecek bir kitleye ulaşmıştı.

Ertesi gün basın İskenderun’dan başlayan yürüyüşe büyük yer ayırmıştı. Bunun üzerine ikinci günden başlayarak çevre il ve ilçelerden yürüyüş koluna sürekli olarak katılımlar gerçekleşti.

Başlangıçta yüzlerce, ikinci günden başlayarak binlerle ifade edilen yürüyüş kortejinin bütün ihtiyaçları yol güzergâhında bulunan yerleşim yerlerindeki halk tarafından karşılandı. Ana yürüyüş kolu yoluna devam ederken ikili ve üçlü propaganda grupları yol üzerindeki her yerleşim yerinde evlere, kahvehanelere uğruyor, yürüyüşün amacını anlatılıyor ve desteğini alıyordu.

Örneğin Ceyhan çıkışında Kızıldere köyü yanında gerçekleştirilen 3. Konaklama gecesinde bini aşkın yürüyüşçünün bütün ihtiyaçları Kızıldere köylüleri tarafından karşılanmıştı.

4. Konaklama gecesi Adana’ya 10 km. mesafede İncirlik üssüne yakın bir yerde geçirildi. Ertesi gün Adana’ya girilecekti.

Program’a göre önce İstasyon Meydanı’nda miting gerçekleştirilecek, ardından geriye dönülerek İncirlik Üssü’nün kapısına kadar yürünecek ve eylem orada bitirilecekti.

Yürüyüş kolu Adana’ya yaklaşık 10 bin kişi olarak girdi. Yolun iki tarafı Adanalılar tarafından doldurulmuştu. Kadınlar zılgıtlarla karşıladılar yürüyüşçüleri. Çevreden sürekli olarak yürüyüşçülere kitlesel katılımlar gerçekleşiyordu.

Yürüyüş kolu büyük bir coşku ile öğleden sonra İstasyon Meydanı’na vardı. Yapılan konuşmalardan sonra tekrar yola çıkıldı. İstikamet; İncirlik Üssü…

Kortej MHP binasının önünden geçerken silahlı saldırıya uğradı. Bir yürüyüşçü ağır yaralandı. Buna rağmen yürüyüş korteji dağılmadı. Saldırı püskürtüldükten sonra yola devam edildi.

Vakit epey ilerlemişti. Yürüyüş yönetimi, gün içinde İncirlik’e kadar yürüyüşün tamamlanamayacağını değerlendirdi ve Vilayet önünde yapılacak bir açıklama ile eylemi bitirmeye karar verdi.

Adana Vilayet binasının önünde, yürüyüşün yöneticisi olan bu satırların yazarının yaptığı kısa bir konuşmanın ardından eylem sona erdirildi ve kitle dağılmaya başladı.

Polis dağılan kitleye saldırdı ve çok sayıda gözaltı gerçekleştirildi.

Ertesi gün Türkiye’de yayınlanan bütün gazeteler eyleme çok geniş yer ayırdılar. Bütün Türkiye İncirlik yürüyüşçülerinin vermek istediği mesajı gazetelerden etraflı bir şekilde okuma olanağı buldu.
 
Mücadele hedefine ulaşıyor

Vatan Partililerin Terör Üssü İncirlik’e karşı gerçekleştirdikleri eylemler, 42 yıl önceki İskenderun Adana yürüyüşünden ibaret değildir.

Özellikle son yıllarda her vesile ile Vatan Partisi örgütleri ve Vatan Partisi gençliği Türkiye’nin dikkatini bu terör üssüne çekti.

Vatan Partisi Gençliği üssün içine girerek bir ABD askerinin başına çuval geçirdi.

İşte şimdi bütün Türkiye İncirlik üssüne el konulmasını konuşuyor.

Yeni Şafak gazetesinin yaptığı bir ankete göre, yurttaşlarımızın yüzde 97’si İncirlik üssüne el konulmasını istiyor.

Evet, 50 yıllık mücadele şimdi hedefine ulaşıyor.

Terör Üssü İncirlik’e el konulacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.