banner856

“Biz’ler Meclise” ya da “Parçalanmayı Resmileştirelim!”


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

09 Mayıs 2015, 08:47

HDP’nin Türkçeyi katlederek ürettiği “Biz’ler Meclise” sloganı, bu Parti’nin programını ve hedefini açık bir şekilde ortaya koyuyor.
Bilindiği üzere HDP, toplumumuzun Ortaçağ’a ait farklılıklar temelinde örgütlenmesini savunuyor. İdeolojisinde gerçek anlamda “Biz” yoktur. Yani HDP’nin sözlüğündeki “Biz”, ülkede yaşayan herkesi kapsamaz.
“Biz’ler” ile kastedilen ayrı ayrı etnik ve dinsel topluluklardır. Her etnik grup, her din, her mezhep, her tarikat ve hatta cinsel sapmalar sonucu oluşan topluluklar ayrı birer “biz”dir.
Herhangi bir etnik veya dinsel kimliğe “mensup” olmak, her şeyden daha önemli olan “program”dır. En önemli “hak”tır.
HDP’nin “Biz’ler”i bölünmeyi vaat ediyor

“HDP”nin ideolojisinde “millet”, tarih içinde etnik ve dinsel farklılıkların aşılması ile ortaya çıktığı için olumsuzdur. Red edilmesi gerekir.
“Milleti” olumsuzlayan duruş ise, “millet”ten daha önceki tarihsel aşamaya yani feodalizme dönüşü savunma anlamına gelir.
Çağımızın en büyük gerici ittifakı, emperyalizm ile Ortaçağ kalıntıları arasındaki ittifaktır.
HDP’nin “Biz’ler Meclise” sloganı altında yürüttüğü seçim kampanyasının neoliberal ve Batıcı çevrelerde bu kadar hararetle desteklenmesinin arkasında bu tarihi gerçek bulunmaktadır.
Ama olayı şöyle anlatmak herhalde daha doğrudur:
HDP’nin sözünü etiğimiz seçim kampanyasının asıl sahibi olan emperyalist neoliberal merkez, HDP’ye etnik ve dinsel farklılıkları esas alan bir kampanya yaptırmaktadır.
Amaç bugün Suriye ve Irak’ta yaşanan sürecin Türkiye’de de tekrarlanmasıdır.
Neoliberal kimlik teorisi
HDP’nin “Biz”leri, Huntington ve Fukuyamaların neo liberal teorilerindeki “kimlik”lerdir.
1980 sonrasındaki neo liberal gerici ideolojik saldırının bu en önemli isimlerine göre insanlık, Fransız Devriminden sonra 200 yıldır süren bir “sapma” yaşamaktadır. Milliyetçilik ve Bilimsel Sosyalizm gibi ideolojiler insan doğasına terstir. Herhangi bir etnik gruba, bir dine veya mezhebe, bir tarikata hatta bir yöreye mensup olmak, insanın ortaya çıktığı tarihten bu yana doğasının belirlediği temel özelliktir. Dolayısıyla bu mensubiyetin belirlediği “kimlik”, bu “kimliği” ifade etmek ve bu “kimlik” altında örgütlenmek, en büyük “insan hakkı”dır.
Emperyalizm tam kırk yıldır bütün dünyaya bu ideolojiyi propaganda ediyor. Gelişmekte olan dünyayı yeniden boyunduruk altına alma ve sömürgeleştirme saldırısının bu en önemli ayağı için her yıl milyar dolarlar harcadı. Bu ideolojiyi temel alan örgütlenmeleri her bakımdan destekledi.
Ezilen dünyada şiddeti mücadele yöntemi olarak benimseyen bütün etnik ve dinci örgütlerin son 40 yıl içinde ortaya çıkması ya da gelişmesi bu gerçeğin kanıtıdır.
Bütün bu çabaların sonuçlarını ise, Ortaçağ kalıntılarından henüz kurtulamamış olan gelişen dünyada, özellikle İslam dünyasında din, mezhep ve etnik farklılıklardan beslenen kavgalarda görüyoruz.
Ortaçağ düzeni
Onun için HDP’nin “Biz’ler Meclise” sloganıyla anlattığı program, bir barış programı değil, sonu gelmez çatışmaların programıdır.
Söz konusu “biz”ler, Ortaçağ toplumunda birbirlerinden yalıtılmış halde, bir üst otoritenin (Halife, Sultan, Emir, Kral vb.) hakimiyetini kabul ederek kendi hukuklarıyla yaşıyorlardı. Elbette “üst otorite” kendisini savaşla kabul ettirmişti. Ama sonuçta herkesin kendi bölgesinde, kendi dünyasında, kendi kurallarıyla yaşayabildiği bir düzen kurulmuştu.
Böyle bir düzen günümüz dünyasında gerçekleştirilemez. Kapitalizm her inançtan ve etnik kökenden insanı birbirinden ayrılamaz şekilde bir araya getirmiş bulunuyor. Bu insanları şimdi yeniden birbirinden ayırmaya kalkmak olanaksızdır.
Türkiye’yi düşünelim. Alevi ve Sünni’yi birbirinden nasıl ayıracaksınız? Türk ile Kürd’ü birbirinden nasıl ayıracaksınız?
Kim Alevi, kim Sünni belli değil; kim Türk, kim Kürt belli değil…
Kaldı ki HDP’nin “biz”leri sadece Alevi, Sünni, Türk, Kürt’ten ibaret değil. Ortaçağ’a ait akla gelebilen bütün “kimlik”ler, HDP’nin “biz’ler”i içinde bulunuyor.
Milletimizi oluşturan bütün bu grupları birbirinden ayrıştırmayı denemeye kalkanlar, sonu gelmez çatışmaların ve en vahşi katliamların kapısını aralamaktan başka bir şey yapamazlar. Maraş, Sivas ve Güneydoğu’da yaşananlar, olabileceklerin küçük örnekleri olarak hafızalarımıza kazındı.
Öte yandan Suriye, Irak vd. örnekler ise “Biz’ler”le ifade edilen hedefin canlı kanıtları olarak gözümüzün önünde duruyor.
Halkın Devamlı Parçalanması (HDP)
HDP’nin “Biz’ler Meclise” sloganı büyük bir hoşgörünün ve demokrasinin ifadesiymiş gibi sunuluyor.
Gerçekte yapılan, ABD’nin “insan hakları” ve “demokrasi” propagandası ile Irak, Libya ve Suriye’de yaptığından farklı bir eylem değildir.
Türkiye’ye, bölünme ve halkın birbirine düşmesi anlamında kanlı bir hesaplaşma vaat edilmektedir.
HDP’nin gerçek açılımını bu anlamda, “Halkın Devamlı Parçalanması” olarak okumak yanlış olmayacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
[email protected] 

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.