banner855

Bu yazıyı AKP'liler mutlaka okusun


Osman Başıbüyük

Osman Başıbüyük

30 Mayıs 2015, 09:37

Esad rejimini devirmek için tasarlanan eğit-donat programının 27 Mayıs’ta Kırşehir’de resmen başladığını üst düzey bir ABD’li yetkiliden duyuyoruz. Hükümetten açıklama yok!
29 Mayıs günü Cumhuriyet gazetesi Suriye'ye silah ve mühimmat taşıyan MİT TIR'larının görüntülerini yayınladı. Arkasından savcılık gazete hakkında soruşturma başlattı.
Neler oluyor anlayanınız var mı? Anlatayım.
Washington’un neoconları, Suriye’yi kontrol edenin, tüm Ortadoğu’yu kontrol edeceğini düşünüyor
Doğal gaz, diğerlerine göre çok daha temiz olduğu için 21. yüzyılın enerji kaynağı olarak ön plana çıktı. AB başta olmak üzere dünyada hızla büyüyen bir pazar var. Çevremizde yaşadığımız bütün çatışma ve politik sorunlar, bu önemli kaynağın kontrolü, üretimi ve taşınması çerçevesinde yaşanan jeopolitik mücadeleden kaynaklanıyor. Yoksa Suriye’ye demokrasi getirmek, Esad’ın kendi halkına zulmetmesi, Alevi-Sünni çatışması, IŞİD falan hepsi hikâye.
Mücadeleyi 2007’den itibaren başlatabiliriz. Suriye ve İran, iki yakın müttefikti. Lübnan’da konuşlu Şii Hizbullah, bu iki ülkenin desteğiyle İsrail’e tehdit teşkil ediyordu. Bu desteğin kesilmesi ve Suriye-İran işbirliğinin önlenmesi gerekiyordu. Washington, Suriye’nin İsrail ile ilişkilerini yumuşatması için Esad rejiminin zayıflatılması gerektiğine karar verdi. Bu işi için seçilen Müslüman Kardeşler, Suudi Arabistan üzerinden desteklendi. Böylece rejime içeriden tehdit olabilecek bir yapı oluşturulmaya başlandı.
İlerleyen yıllarda Katar’ın doğal gazını Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıma planları gündeme geldi.2008 Ağustos ayında Beşar Esad eşiyle birlikte bir haftalık tatil için Bodrum’a geldiğinde Erdoğan ailesi basına Esad’larlasarmaş dolaş fotoğraflar veriyordu. Plana göre Esad reformlara razı edildiğinde kısa süre sonra Suriye’de rejim değişecek, böylece Müslüman Kardeşlerin iktidarında Katar’ın gazı Türkiye üzerinde Avrupa pazarına ulaştırılacaktı. Ama Esad iktidarı terk etmemek için direndi.Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi Rusya’ydı. Katar doğal gazının Avrupa’ya ulaşması Rusya tekelini kıracaktı. 2009 yılına gelindiğinde Katar, Esad’a resmi teklif götürdü. En büyük müttefiki Rusya’yı kaybetmek istemeyen Esad,doğal gaz boru hattı anlaşmayı imzalamadı. Bunun üzerine ABD ve İngiltere, Esad’ı devirmek için çalışmalarına hız verdiler.
Burada iki müttefik,Esad ve Ahmadinejad da boş durmadı. Güney Pars bölgesindeki İran doğal gazını Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e, oradan da Avrupa’ya ulaştırmanın planlarını yapmaya başladılar. Aslında Pars bölgesi, İran Körfezinin iki yakasında, Katar ve İran arasında yer alan dünyanın keşfedilmiş en büyük gaz havzasıdır. Tek başına bütün Avrupa’nın ihtiyacını karşılayabilir.Haziran 2011’de Suriye, İran ve Irak hükümetleri,Dostluk (FriendshipPipeline) adını verdikleri İran gazını Akdeniz’e çıkaracak doğal gaz boru hattı anlaşmasını imzaladılar. Aynı yılın Ağustos ayında da Suriye Petrol Bakanı, Humus şehri yakınlarında yeni bir doğal gaz yatağı bulduklarını dünyaya açıkladı. Bu gaz sahasını Rus Gazprom şirketi işletecekti. Humus şehrinin Rusların deniz üssü olan Tartus’a yaklaşık 60 km mesafede olduğunu hatırlatmak isterim. Anlayacağınız İran doğal gazı Rusların kontrolündeki Tartuslimanı üzerinden Akdeniz’e ulaşacaktı. Moskova, Tahran ve Şam’ı stratejik müttefik haline getiren bu anlaşma, Katar yani ABD ve Londra’yı devre dışı bırakarak tüm Avrupa pazarının ele geçirilmesi anlamına geliyordu. 
Bundan sonra yaşananları tahmin edebilirsiniz. Suriye’de hazırlıkları devam eden ayaklanma birden bire iç savaşa dönüştü. Bizim “kardeşim ESAD” da, “ESED” oluverdi!
Washington’un resmi belgeleri IŞİD’in Amerikan çocuğu olduğunu söylüyor
Hukukun üstünlüğü, etik kuralları ve şeffaflık çerçevede bir anlamda ABD hükümetini denetleme görevini yaptığını ileri süren Judical Watch isimli bir sivil toplum kuruluşu, yargı yoluyla elde ettiği ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının bazı gizli belgelerini 18 Mayıs’ta yayınladı. 
Belgeler, 2012 yılında ABD ve NATO’nun El-kaide ve IŞID’in Suriye ve Irak’taki faaliyetlerini desteklemeye başladığını anlatıyor. Belgelerde Esad’ın kolay devrilmeyeceği ve bunun sonucu ülkenin iç savaşa sürükleneceği öngörülmüş. El-kaide 2.0 olarak adlandırılan IŞİD, Irak’ın batısında Musul ve Anbar hattı ile Suriye’nin doğusunda Haseki (al Hasaka) ve Deyrizor (Der-ez Zor) hattı arasındaki bölgeyi kontrol etmek için mücadele ediyordu. Aslında bu ABD ve İngiltere’nin planıydı. Irak ve Suriye’den koparılacak bu bölgede Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adı altında selefi bir din devleti kurulacaktı. 


Dokümanlara göre bu planı Batı, Körfez Ülkeleri ve Türkiye destekliyor, Rusya, Çin ve İran ise plana karşı çıkıyordu. Plan çerçevesinde mali desteği Körfez Ülkeleri sağlıyor, silah ve mühimmatı Batı tedarik ediyor, silah ve mühimmatın Suriye’ye sokulmasına Türkiye aracılık ediyordu. İşte bizim Cemaatin yakaladığı MİT tırları bu işin küçük bir parçasıydı. Unutmadan plan, Libya operasyonunda Bingazi örneğinde isyancılara sağlanan güvenli bir bölgenin bir benzerini Suriye’deki isyancılar için de tesis edilmesini ön görüyordu.Suriye’nin yeterince istikrarsızlaşmasını beklediler şimdi Erdoğan’ın çok heves ettiği tampon bölge pek yakında gündeme gelir. 
Özetleyelim; CNN’de seyrettiğiniz kafa kesen o caniler varya, onlar Müslüman değil, İngiliz ve Amerikalılar.

Selefi din devleti kurularsa ne olur?

Irak ve Suriye topraklarının bir kısmında Selefi bir din devleti kurulursa ne olacağını sıralayalım:
1) Irak ve Suriye bölünecek. Bölünmenin yaratacağı sorunlar belki 100 yıl bölge ülkelerinin birbiriyle işbirliğini engelleyecek. Etnik ve mezhep çatışmasını çevre ülkelere yaymak için zemin hazırlayacak. Böylece İsrail’in güvenliği de sağlanmış olacak.
2) Kurulacak Selefi din devleti, Şii İran’ın doğal gazının Suriye üzerinden Akdeniz’e ulaşmasını engelleyecek. Aynı zamanda bu devlet, Katar gazının Irak, Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa’yaveya Türkiye’ye gelmeden Suriye üzerinden Akdeniz yoluyla Batı’ya ulaşmasını sağlayacak.
3) Esad devrilip boru hattı Türkiye yerine Suriye üzerinden denize çıkarsa, aynı istikametti Musul-Kerkük petrolü de takip edecek. Böylece Kerkük-Yumurtalık boru hattının önemi kalmayacağı için kukla bir Kürt devletinin önündeki tek engel de ortadan kalkmış olacak.  
4) Güzergâh Akdeniz olarak belirlenirse Lübnan’ın doğal gazı ve İsrail’in el koyduğu Filistin’e ait Gazze Şeridindeki doğal gaz da Batı’ya bu yolla transfer edilecek.
5) Rusya’nın Avrupa’daki doğal gaz tekeli kırılarak, Putin zayıflatılacak ve ülke rejim değişikliğine zorlanacak. Böylece ABD dünya hegemonyası önündeki en büyük engeli aşmış olacak.
6) Doğal gaz Avrupa’ya Katar’dan sağlanacağı için, AB’nin kontrolü Washington ve Londra için daha kolay olacak.
7) Türkiye’nin İran gazına bağımlılığı azalacağı için İran yalnızlaştırılıp, ekonomik açıdan sıkıştırılacak.
8) En önemlisi, 21. yüzyılın en değerli yakıtı, dolar üzerinden satılmaya devam edeceği için Amerikan parası dünya rezerv para birimi olma özelliğini koruyacak. Bu sayede Washington, karşılıksız para basmaya devam ederek. Ve küresel sermaye Pentagon’un yardımıyla herkesi soyarak dünyayı ele geçirme yolunda önemli bir mesafe kat etmiş olacak.
Bütün bu saydıklarımızın olup olmamasını, büyük ölçüde doğudan batıya uzanacak boru hatlarının güzergâhıbelirleyecek. Ukrayna üzerinde yaşanan, Rus doğal gazının Avrupa’ya geçişini engelleme mücadelesinin de aynı oyunun bir parçası olduğunu unutmayalım.
Köşe başları tutulmuş başımız belada
Şimdi gelelim Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı MİT TIR’ları görüntülerine. Bir senede kimliği değişen Türkiye’nin en köklü gazetesi, yayınladığı görüntülerle Erdoğan ve Davutoğlu’nun ipliğini pazara çıkarıyor. Zamanı geldiğinde uluslararası kamuoyunun Türkiye’yi terörü destekleyen ülke olarak suçlaması için delil sunuyorlar. Bu delillerle Erdoğan ve Davutoğlu Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanır. Ama terörü destekleyen ülke Türkiye olur.
Batı’nın tezgahına bakar mısınız! Önce Eğit-Donat eğitimini başlatıyor 2 gün sonra MİT tırları görüntüsünü medyaya servis ediyor. Hem AKP’yi Esad’ı devirmek için kullanıyor, hem de servis ettiği görüntülerle Erdoğan ve Davutoğlu’nu Uluslararası Mahkemede yargılamakla tehdit ediyor. Bir başka değişle; Cumhurbaşkanı ve Başbakanı esir alıyor. Kim bilir ne istediler veya isteyecekler. Belki Cemaati kurtarmak istiyorlar, bilemiyoruz... 
Atatürk’ün “Yurtta barış dünyada barış” prensibini bir kenara bırakan stratejik derinlik uzmanı Davutoğlu’nun aklı (!) , Erdoğan’ın karizmatik liderliğiyle (!) öyle bir pisliğe battı ki hiç sormayın. Başımız büyük belada. 
AKP yöneticilerine soruyorum: 
Katar gazının ülkemizden transit geçiş için ödeyeceği üç kuruşluk meblağ 200 bin Suriyelinin ölmesine, 5 milyonunun yurdundan olmasına değer miydi?
Türkiye, doğu-batı arasında enerji koridoru olacak diye dolaşıp duruyorsunuz. Enerji koridoru olmak öyle kolay mı? Adamı paramparça ederler. Üç kuruş geçiş parası için ülkenin bekasını tehlikeye attığınızın farkında mısınız?
Etrafımız ateş çemberi, seçimler sonrasında kazan bizde de kaynamaya başlayacak. Topraklarımızda 2 milyon Suriyeli mülteci var;IŞİD’in bunların arasına sızarak ülkemizde ne kadar örgütlendiğini bilmiyoruz. PKK doğuda kendi meclisini kurmak için gün sayıyor, sanki özgürlüklerine kavuşacaklar! TSK’nın durumu içler acısı. Subaylar küsmüş, Cemaatçiler fırsatını yakalasa darbe yapar. Ekonomik kriz kapıda, finans uzmanı Kemal Derviş soygun planlarını şimdiden hazırlamış. 
Herkes takkesini önüne koysun düşünsün; ne yapacağız???
Osman Başıbüyük
[email protected]
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa cenap aytepe - 1 yıl önce
evet her bakımdan çok kötü ve hatta feleket denilebilir bir çok aile bu felaketleri yaşayıp çok acı yaşıyor fakat duyamıyor göremiyoruz ....ama bir şey var kurtuluş savaşı yapılırken bu kadar gücümğüz yoktu ve sınırlarımız yoktu .çıkısında kuru azık ayağında yıtık çarıkla aç savaşıp bize bu vatanı bırakanlara ve yüce mustafa kemale borcumuz va r ve savaşırız vatanımız için ölürüz bu yolda canımız feda olsun.