Dinleme operasyonunun 6 hedefi


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

26 Şubat 2014, 09:38

 7 bin kişinin dinlenmesiyle ilgili haberler, aslında operasyon içinde operasyondur. Bugün bu iç içe geçmiş operasyonlar ile hem AKP’nin hem de Cemaat’in neleri hedeflediğini aydınlatmaya çalışacağız:

1) Cemaat’in İran’a operasyonu

AKP’nin yayın organlarının eş zamanlı manşetine göre Cemaat 7 bin kişiyi dinlemişti. Bunlardan 3 bin 64’ünün isimlerini de listelediler.

Oysa gerçekte “Kudüs-Selam örgütü” adı altında 7 bin kişi dinlenmemişti. O davanın savcısının açıklamasına göre 40, bizim bilgilerimize göre yaklaşık 60 kişi bu örgüt kapsamında dinlenmişti.

Dinlenenlerin kimliklerine bakıldığında, Cemaatin “Kudüs-Selam örgütü” operasyonu ile aslında baş düşman kabul ettiği İran’a karşı bir operasyon yürüttüğü anlaşılmaktadır.

Ancak Ak-Medya daha doğrusu hükümet, 26 dosyayı da bu dosyaya dâhil ederek 7 bin kişinin dinlendiğini açıkladı.

2) AKP ve Cemaat 26 dosyada Türkiye’yi dinliyor

Öncelikle belirtelim: 26 dosyanın bazıları Cemaatin, bazıları AKP’nin, bazıları da AKP ile Cemaat ortaklığının dosyalarıdır.

AKP hepsini Cemaate yıkarak hem suçtan arınmaya hem de Cemaatin kendisi de dâhil hemen her kesimi dinlediği algısı yaratmaya çalışıyor, “Cemaat hepimizin ortak düşmanı” demeye getiriyor.

3) Cemaat operasyonuna hazırlık

AKP Hükümeti, Yeni Şafak ve Star üzerinden yaptığı yayınla kamuoyunu Cemaate yapacağı büyük operasyona hazırlamaya çalışıyor.

Cemaatin dinlediklerini de, kendisinin dinlediklerini de, hatta birlikte dinlediklerini de aynı torbaya koyarak ve failin Cemaat olduğunu açıklayarak cephesini genişletmeye ve Cemaati yalnızlaştırmaya çalışıyor.

Nitekim AKP’nin konuyu MGK’ye de getireceği ve “paralel tehdit” adı altında Cemaati tehdit kapsamına alacağı konuşuluyor.

4) Obama’dan destek almak

Erdoğan bu yayının yapıldığı sabah kahvaltı yaptığı milletvekillerine Obama’yla görüşmesini aktarıyor. Buna göre Erdoğan Obama’ya “içişlerimize karışan kişi sizin ülkenizde” diyerek Fethullah Gülen’i işaret ediyor. Erdoğan’ın açıklamasına göre Obama “mesaj alındı” diyor.

Kuşkusuz bu mesaj Obama’ya “ona değil bana destek ver” çağrısı demektir aslında. Ülkemiz için önemli olan ise Obama’nın bu kozla hangi çıkarları elde edebileceği ihtimalidir!

5) MİT düzenlemesine zemin yaratmak

AKP “7 bin kişi dinlendi” operasyonu ile aynı zamanda MİT düzenlemesine dayanak aramaktadır.

Erdoğan kahvaltı yaptığı milletvekillerine “bu olay MİT’le ilgili düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı” demiştir.

6) Yolsuzluk kasetlerine gölge düşürüldü

AKP “7 bin kişi dinlendi” operasyonu ile Cemaatin kendisiyle ilgili hemen her gün yayımladığı yolsuzluk kasetlerini itibarsızlaştırmak istemektedir.

Zira hem kendilerini bilmektedirler, hem de Cemaatin bunları 30 Mart’a kadar düzenli servis edeceğini öğrenmişlerdir.

Sonuç: AKP ile Cemaat güvenlik sorunudur

Türkiye’yi bu dinlemelere, bu kasetlere öncelikle AKP mahkûm etmiştir. Cemaatin bu “yeteneğini” iktidar olmak için, muhalifleri tasfiye etmek için, TSK’ye diz çöktürmek için, rakiplerini sindirmek için kullanan AKP, en sonunda aynı ahlaksız yönteme kendisi maruz kalmıştır. O andan itibaren de “ahlakı” hatırlamıştır ve dün dinlediklerinden bugün medet ummaktadır.

Türkiye AKP ve Cemaatin bu ahlaksız siyaset anlayışına kuşkusuz mahkûm değildir. Her ikisinden de kurtulmanın koşulları oluşmuştur.

Ahlakız siyaset anlayışları ülkemiz açısından artık bir numaralı güvenlik sorunu haline gelmiştir!


Mehmet Ali Güller
uluslakanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.