Avusturya acil durumlarda hızlı karar alabilmek için içişlerini orduya devredecek

Avusturya acil durumlarda hızlı karar alabilmek için içişlerini orduya devredecek

Avusturya Hükümeti, mülteci krizinin yarattığı değişimlerin, sosyal huzursuzluğu da beraberinde getirmesinden mi endişe ediyor? Avusturya Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin eski yöneticisi Dr. Gert R. Polli ‘Deutsche-Wirtschafts-Nachrichten’ gazetesi için (Alman ekonomi haberleri) kaleme aldığı uzun analizinin özeti, Avusturya’da yayın yapan Yeni Vatan Gazetesi tarafından Türkçe olarak yayınlandı.

İşte o haber:

‘NEDEN GÖÇ, MÜLTECİLER VE TERÖR’

“Avusturya Bakanlar Kurulu tarafından 27.09.2015 tarihinde onaylanan ve acil durumlarda hızlı karar alınabilmesi amacıyla hazırlanan güvenlik paketi kapsamında yer alan en önemli tedbirlerden biri Avusturya ordusunun güçlendirilmesi ve içişlerindeki görev ve yetkilerinin genişletilmesi olarak görülüyor ve hükümet bu tedbirin sebebini, ulusal barış ve milli güvenlik üzerindeki göç, mülteci ve terör tehdidi olarak açıklıyor.

AMAÇ, ORDUNUN İÇİŞLERİNDEKİ YETKİLERİNİ GENİŞLETMEK

Avusturya Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin eski Müdürü Dr. Gert R. Polli ‘Deutsche-Wirtschafts-Nachrichten’ gazetesi için (Alman ekonomi haberleri) kaleme aldığı yazısında," Her ne kadar resmi olarak, son yıllardaki güvenlik politikalarıyla ilgili deneyimlerin, hükümetin kriz yönetiminde yapısal zaaflara sahip olduğunu göstermesi nedeniyle güvenlik paketinin iyileştirilmesi gerektiği ifade edilmiş olsa da, aslında bu paketin yalnızca yürütme gücünün yükünü hafifletmek için değil, aynı zamanda da ordunun içişlerindeki yetkilerinin genişletilebilmesi amacıyla hazırlandığını" ifade etti.

YAPISAL DÜZENLEMELER GECİKTİ

Ekim 2016 ayı sonuna kadar, Avusturya savunma bakanlığı ve içişleri bakanlığı önderliğindeki bir uzman grubunun yaklaşık bir yıl önce bakanlar kurulu tarafından onaylanan güvenlik paketinin pratikteki mevcut düzenlemelerine ilişkin bir rapor sunması bekleniyor. Güvenlikle ilgili karar alma sürecine yönelik yapılması gereken yapısal düzenlemeler ise gecikmiş durumda.

AVUSTURYA’YA İÇİŞLERİNDE ORDU ETKİSİ GÖRÜLECEK

Meclisin onayına sunulmaya hazırlanan güvenlik paketinin amiral gemisinin milli güvenlik kurulunun; başbakan, başbakan yardımcısı, içişleri, savunma ve maliye bakanlarından oluşturulması planlanan ‘güvenlik kabinesi’ olduğu görülüyor. Her ne kadar gelecekteki hükümet temsilcilerinin, kurulması planlanan bu kabineyi bir araç olarak kullanarak siyasi çıkar sağlamasının engellenmesi için başbakana kabine içerisinde politik bir yetki verilmemesi gerektiği hesaba katılmış olsa da, sona doğru ilerleyen bir hükümetin bu şekildeki uzun vadeli taahhüt ve tasarrufu, geride Avusturya’ya içişlerinde güçlü bir ordu bırakacağa benziyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emirhan - 5 ay önce
Biz de orduyu icislerine bagliyoruz... AB'nin gizli vize kriterlerine gore mi hareket ediliyor acaba?