Kırgızistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Askar Akayev: ABD, terör bahanesiyle Orta Asya'ya giriyor

“Afganistan'daki ‘Kalıcı Özgürlük’ operasyonları ve ‘uluslararası terörizm ile mücadele’ konuları Amerika'nın, Orta Asya'nın stratejik önemli bölgelerine girmek için kullandığı bahanelerdir.” Bu sözler Kırgızistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Askar Akayev’e ait. Akayev, Rus haber ajansı ‘Ria Novasti’ye konuştu.

Kırgızistan'ın ilk Cumhurbaşkanı Askar Akayev: ABD, terör bahanesiyle Orta Asya'ya giriyor

Askar Akayev'in ABD'nin terör politikaları ve Orta Asya'daki stratejisi hakkındaki açıklamaları şöyle:

ABD’NİN BİRDEN FAZLA AMACI VARDI

"Amerika, 2001 yılında Afganistan operasyonlarına başlamadan önce Kırgızistan ve Özbekistan’da üsler kurmuştu. Amerika’da 11 Eylül 2001 günü gerçekleşen saldırılar dünya çapında büyük bir etki yaratmış, terör saldırılarına karşı gösterilen tepkide büyük olmuştu. Dönemin Rusya Başbakanı Vladimir Vladimiroviç, Putin ve Orta Asya ülkelerinin yöneticilerinin neredeyse tamamı, ABD’nin 41’nci Başkanı George W. Bush’un ‘uluslararası anti-terör koalisyonu’ kurulması önerisini destekledi. Ancak daha sonrasında, ABD'nin tek amacının, ‘terörle mücadele’ olmadığı gözler önüne serildi. ABD'nin birden fazla amacı olduğu bölge ülkeleri tarafından anlaşıldı."

“ABD’NİN AMACI ORTA ASYA’YA YERLEŞMEK”

ABD'nin terörle iç içe olduğuna dikkati çeken eski Kırgızistan lideri Askar Akayev, ABD'nin dünyanın pek çok bölgesinde, kendi jeopolitik amaçlarını gerçekleştirmek için teröristleri beslediğini söyledi.

Amerikalıların eş zamanlı olarak birkaç amaç güttüğünü ifade eden Akayev, ABD'nin terörle mücadele bahanesiyle, Orta Asya'nın stratejik bölgelerinde kedine bir dayanak yaratmak istediğini vurguladı.

ABD'nin Orta Asya planlarını ayrıntısıyla anlatan Akayev, “Amerika kendini, tüm kıtalarda bütün ülkelerin komşusu zannediyor. Bu sebeple, bütün ülkelerin meselelerini Amerika'nın meselesi olarak görüyor. ABD'nin görevlerinin de durumu kontrol etmek olduğunu düşünüyor. Amerika'nın böyle yaklaştığı ve Orta Asya bölgesini kontrol etmeyi amaçladığı çok açıktır" dedi.

AKAYEV: “ÇİN GLOBAL BİR LİDER”

Akayev, ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlıklara da dikkat çekti.

“Amerika, özellikle Hindistan, Çin ve Rusya ile ilişkilerinde istihbarat faaliyetlerini yürütmek için Kırgızistan'da bir üs kurdu. Buna ek olarak, Basra Körfezi'nden Çin’e, doğrudan petrol sevkiyatı için olası düz bir rotayı engelledi. Çünkü Çin’in, Basra Körfezi'ni kullanarak, doğrudan İran ve Afganistan üzerinden potansiyel boru hatları geçirmeye ihtiyacı vardı. Amerika, Çin’in böyle kolay ve direkt olarak enerji kaynaklarına ulaşmasını istemedi.”

Mevcut durumda Çin’in global bir lider olduğunu kaydeden Kırgız devlet adamı, Amerika ve Çin arasında dünya liderliği mücadelesi yaşandığını söyledi.

ABD, TERÖR ÖRGÜTLERİNİ MUHALİF ÜLKELERE KARŞI KULLANIYOR

“Amerika'nın terörizm ile mücadeledeki ciddiyeti şüphe uyandırıyor” diyen Akayev, “15 yıldan fazla zamandır bu süreci uzattılar. Peki, terörizm son buldu mu? Çok açıktır ki, ABD'nin terörizmi tamamıyla bitirme gibi bir amacı yoktur. Tam tersine, onların görevi teröristleri kontrol etmek ve çıkarlarına ters düşen yönetimlere, ülkelere karşı kullanmaktır” dedi.

11 Eylül 2001’de ABD’de yaşanan terör saldırılarına da değinen Akayev, 11 Eylül saldırılarının terörle mücadele için bir bahane olduğunu belirtti. Akayev, “onlar 11 Eylül bahanesini mükemmel bir şekilde kullandılar. Terör saldırısının organizatörleri sadece Afganistan’da değil, Yakın Doğu’da, Amerika ile dost ilişkileri olan ülkelerde ve Suudi Arabistan’dadır” sözlerini kullandı.

Yayına hazırlayan: Buket Güneş
ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet selim polat - 6 ay önce
Yalancilar.ABD'ye US kurduruyor.simdide Fitnelik mi yapiyorsun?.Sana ne Islam'dan.Once sen musluman ol yeter.