Küba devriminin lideri Fidel Castro hayatını kaybetti (Fidel Castro kimdir)

Küba devriminin lideri Fidel Castro, 90 yaşında hayatını kaybetti. Castro'nun ölüm haberini Küba Devlet Başkanı Raul Castro açıkladı. Raul Castro, duygulu konuşmasını Fidel Castro'nun "Her zaman zafere doğru" sözleriyle tamamladı.

Küba devriminin lideri Fidel Castro hayatını kaybetti (Fidel Castro kimdir)

Küba devriminin lideri, Küba'nın eski devlet başkanı Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. 

Küba Devlet Televizyonu son dakika haberi olarak bildirdiği gelişmede 90 yaşındaki Fidel Castro'nun hayatını kaybettiği duyuruldu. 

Küba Devlet Başkanı Raul Castro da devlet televizyonundan yaptığı açıklamada abisi Fidel Castro'nun yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

SON İSTEĞİ

Duygulu konuşmasının sonunda Küba Devrimi'nin sloganı olan "Her zaman zafere doğru" diyen Raul Castro, Fidel Castro'nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını duyurdu. 

1926 yılında Küba'nın en yoksul bölgelerinden biri olan Biran'da dünyaya geldi Fidel... Castro'nun babası Angel, İspanya'nın kuzeyinden, Galiçya'dan gelen bir göçmendi. Zaman içerisinde toprak sahibi zengin bir çiftçiye dönüşmüştü. 

Babası zengindi ancak o çocuk yaşta tanıştı yoksullukla. Küba lideri, daha çocukken Haitili şeker kamışı işçilerinin nasıl sömürüldüğüne kendi gözleriyle tanık olmuştu. 

Havana Üniversitesinden hukuk doktoru olarak eğitimini tamamlayan Castro, Santiago’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Kuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Bir süre hapis yattıktan sonra, 1955’de serbest bırakıldı.

1955 yılında Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu. Küba Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel Uritia Leo ise devlet başkanlığına getirildi. 

Castro hükumetinin ilk işi geniş kapsamlı bir toprak reformu yapmak oldu. Topraklarının kamuşlaştırılmasından zarar gören Amerikan şirketlerinin baskısıyla, Amerika Birleşik Devletleri, Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, Amerikan şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu. 

1961 yılının Nisan ayında Amerika Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı "Domuzlar Körfezi Harekatı" yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekat başarısızlıkla sonuçlandı.  Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı "Sosyalist Cumhuriyet" ilan etti. 1962 senesinde Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle Amerika ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi. 

Fidel, halkı ve ülkesi için verdiği mücadeleyle Küba'nın sembol ismi oldu.

9 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Ölümünün ardından ülkede 9 günlük yas ilan edildi. Yas süresince, tüm kamu ve askeri binalarında bayraklar yarıya inecek, radyo ve televizyonlar, yurtsever ve bilgilendirme içerikli yayınlar yapacak. 

ÜLKE LİDERLERİNDEN 'CASTRO' MESAJLARI

Fidel Castro'nun ölümünün ardından birçok ülkenin lideri mesaj paylaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, efsanevi lider Castro'yu bir dönemin simgesi ve eşsiz bir devlet adamı olarak tanımladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, "Dünyadaki tüm devrimcilere; bizler onun bayrağı olan vatanın bağımsızlığı ve sosyalizm mücadelesini yükseltmeliyiz. O dünya halkları ile birlikte Bolivar ve Marti'nin yolunda görkemli bir tarih yazdı" dedi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, "O harika biriydi. Fidel öldü. Yaşasın Küba! Yaşasın Latin Amerika!" ifadelerini kullandı.

El Salvador Devlet Başkanı Salvador Sánchez, "Sevgili arkadaşım ve ölümsüz yoldaşım kumandan Fidel Castro Ruz'un ölüm haberini derin bir üzüntüyle almış bulunuyoruz." dedi.

Hindistan Devlet Başkanı Pranab Mukherjee, Küba halkı ile birlikte olduklarını belirti.


Küba Devlet Televizyonu, Fidel Castro'nun son görüntüsünü yayınladı

FIDEL CASTRO KİMDİR?

Castro, 1926 yılında Biran yakınlarında doğdu. İspanyol göçmeni bir toprak sahibi olan Angel Castro Argiz’in aşçısı Lina Ruz’dan doğan çocuğudur. Ülkesinde sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki sosyalist hareketlere destek verdi.

Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1947’de Dominik Cumhuriyetine karşı başarısızlıkla neticelenen çıkarma hareketinde bulundu. 26 Temmuz 1953’te Santiago’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Kuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Juventud Adasında belli bir müddet hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955’de serbest bırakıldı.

1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu. 1956 yılında Küba’ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera’nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı hareketi, diğer şehirlerdekilerle birleşerek iyice kuvvet kazandı. Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyetine kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel Uritia Leo ise devlet başkanlığına getirildi. Castro hükumeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamuşlaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükumeti Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu. 1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı Domuzlar Körfezi Harekatını (Bay of Pigs) yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekat başarısızlıkla sonuçlandı.

Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı "Sosyalist Cumhuriyet" ilan etti. 1962 senesinde Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle ABD ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi.

Aralık 1979’da Rusya’nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986’da Küba, Komünist Partisinin üçüncü kongresinde yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi.

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 3 ay önce
Fidel Castro emperyalizmi yendi, sömürülen dünya halklarına bayrak oldu.
Avatar
Malik boyraz - 3 ay önce
Işıktı sonsuz ışıkların yanina gitti
Avatar
Sibel - 3 ay önce
Allah rahmet eylesin.Büyük insanlar ölmez.Herzaman yüreklerde yaşayacaktır.
Avatar
Ulusal aras - 3 ay önce
Once che sonra cawez ve simdide costro müthiş insan halki adina fasist abd ye kafatutan comandante. Ülkesindeki vatandaslarini sosyalizim in isiklariyla donatan buyuk yoldaş rahat uyu tum dunya halklari onunde saygi ve sukranla eyilmesi ve senin fikirlerinle ulke halklarini korumasi getektini dusunuyorum. Emperyalist ulkeleri nasilda diz cokturdun dunya buna taniklik etti yasasin tam bagimsiz kuba yasasin tam bagimsiz turkiye. Yasasin işçi köylü.