Rusya Ulusal Birlik Günü'nü kutluyor

Rusya Ulusal Birlik Günü'nü kutluyor

Rusya bugün Moskova'nın 1612'de halk arasından gönüllülerin oluşturduğu ordu tarafından Polonyalı işgalcilerden kurtarılması anısına Ulusal Birlik Günü'nü kutluyor.

Rusya'da Nijnıy Novgorod'dan tüccar Kuzma Minin'in yönettiği gönüllü ordu tarafından 4 Kasım 1912'de Moskova'nın Polonyalıların işgalinden kurtarılmasının anısına Ulusal Birlik Günü kutlanıyor.

Bu zafer 17. yüzyılda süren ‘Karışıklık Dönemi'ni de (Smutnoye Vremya) sona erdirmişti. Günümüz Rusya'sında ilk kez 4 Kasım 2005'te Rusya Dinlerarası Konseyi'nin (ICR) onayıyla kutlanan bu günde Rusya'nın dört bir yanından tüm siyasi parti ve hareketler gösteriler, yürüyüşler ve konserlerin yanı sıra eğitim, yardım ve spor etkinlikleri düzenliyor.

MOSKOVA'DA 80 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Ulusal Birlik Günü çerçevesinde Moskova'da her yıl olduğu gibi bu yıl da kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirildi. 80 bin kişilik yürüyüşün ardınan konser başladı.

Rusya İmparatorluğu'nda Karışıklık Dönemi, Korkunç İvan olarak bilinen 4. İvan'ın 1584 yılında ölümüyle başlayıp 1613 tarihinde Romanov Hanedanlığı'nın kuruluşuna kadar devam etti.


Bu sırada Rusya'nın kurucu hanedanı Rurik Hanedanı'nın çöküşüyle yaşanan köylü ayaklanmaları gibi karışıklıklarla, ülkenin orta ve güney kesimlerinde ekonomik düzen etkilendi ve Rusya tarihinin en büyük kıtlık dönemini yaşadı.

Taht üzerinde hak iddia etme olayları ve Yedi Boyarlar'ın küçük Dimitriy'i öldürürerek Rurik Hanedanı'nı sona erdirmesi ile Moskova Prensliği yıkılma tehlikesine girdi.

Yedi Boyarlar'ı yöneten Mstislavl Prensliği'nin Prensi Fyodor Mstislavskiy de Katolik Prens Wladyslaw'ın Rusya tahtına geçmesi için Polonyalı birliklere Kremlin'in kapılarını açtı. 

ROMANOV HANEDANI VE DEVLETİN YENİDEN CANLANMASI

Moskova Patriği Yermogen, Rus Ortodoks Kilisesi'nin korunması için halkı Moskova'yı korumaya ve Polonyalı işgalcileri sürmeye çağırdı.

Halkın bu çağrıya gönüllü olarak cevap vermesi ve Ryazanlı vali Prokopiy Lyapunov'un başlattığı ilk hareketin ardından yayılan savunma girişimleri, 19 Mart 1611'de bastırıldı.

Daha sonra da Nijnıy Novgorod bölge yöneticisi ve bir tüccar olan Kuzma Minin halkı yeniden gönüllü birliklere katılmaya çağırdı.

Gönüllü birliklere kendi mal varlığını da bağışlayan Minin, Novgorod Prensi Dmitriy Pojarskiy ile Rusya'nın tüm sosyal ve etnik gruplarından binlerce kişiden oluşan bir orduyu yöneterek savunmaya geçti.

4 Kasım 1612'de Moskova işgalcilerden kurtarıldı ve bu zafer devletin gücünü yeniden toplamasına zemin hazırladı.

Gönüllü birlik liderlerinin gönderdiği davetin ardından ülkenin her yerinden grupların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Zemskiy Sobor toplantısının sonucunda Fyodor Nikitiç Romanov'un (Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Filaret) oğlu Mihail Romanov, Çar olarak seçildi ve Romanov Hanedanı'nın ilk üyesi oldu.

Daha sonra 1645-1676 yılları arasında hüküm süren Çar Aleksey Mihayiloviç'in Moskova'nın kurtuluşunun kutlanması talebiyle 4 Kasım günü, 1917 yılına kadar bayram olarak kutlandı./sputnik
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.