banner1199

banner1197

Ulusal Kanal, Halep'te IŞİD'in kullandığı tünellere girdi

Ulusal Kanal dünya basınında bir ilke imza attı... Ulusal Kanal Suriye Temsilcisi Mehmet Kıvanç Suriye’nin Halep kentinde IŞİD'in tünellerine girdi. Beton siperlerle güçlendirilen ve İsrail modeli kullanılara inşaa kazılan tüneller 3 metre derinliğinde. Halep'in Kuvays ilçesindeki 4 yıllık kuşatmayı bozan komutan Albay Sühey Hassan, IŞİD tünelinin Türkiye sınırına kadar uzandığını ve IŞİD'in İsrail modelini uyguladığını vurguladı. Ve o tünelin 15 kilometrelik bölümü Suriye Ordusu tarafından imha edildi. İşte İsrail modeli IŞİD tünelleri...

DÜNYA 14.01.2016, 17:42 24.04.2019, 20:02
Kuşatma tam bin 200 gün sürmüştü. IŞİD, Kuveyrs havalimanındaki Suriye ordusu askerlerini çevreledi. Terör örgütü uzun süren çatışmalarda da işte bu tünelleri kullandı. Ulusal Kanal dünya basınında bir ilke imza attı ve IŞİD'in Halep'te kazdığı tünellere girdi.
 
Ulusal Kanal Suriye temsilcisi Mehmet Kıvanç'ın Halep kentinin doğu kırsalında yer alan Şey Ahmed beldesinde girdiği tüneller yüksek ve geniş. 
 
Derinliği 3 metreye kadar ulaşan tünellerin en ilginç özelliği de İsrail modeli kullanılarak beton siperlerle güçlendirilmiş olması.
 
16 Ekim'de başlattığı operasyonla kentte kontrolü sağlayan Suriye ordusu şehrin her yerini saran tünelleri tek tek imha ediyor. Ordunun kontrolündeki bölgede yer alan tünelin 15 kilometrelik bölüm gazetecileri önünde patlatıldı. 
 
Kuşatmayı kıran birliğin komutanı Albay Süheyl Hasan. O Suriye ordusunun sahip olduğu en iyi iki komutandan biri. Albay Hasan da tünellerin İsrail siperleriyle güçlendirilmesine dikkat çekiyor.
 
Albay Süheyl Hassan'ın aktardığına göre IŞİD tünelleri Türkiye sınırına kadar uzanıyor. 
 
Bir zamanlar Suriye'nin ekonomi başkenti olan Halep'teki çatışmaların boyutunu da harabeye dönen binalar ortaya koyuyor.
 
Suriye ordusu şimdi Halep operasyonunun ikinci dalgasını yürütüyor. Hedefte PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kanton ilan ettiği Afrin ve Ayn el Arap arasında kalan El Bab bölgesi var.
 
HABER: MEHMET KIVANÇ / HALEP 
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P