Vatan Partisi Hollanda Temsilciliği kuruldu

12 Nisan 2015, Pazar günü Amsterdam’da gerçekleştirilen üye katılım töreninde Avrupa'da ilk Vatan Partisi Hollanda Temsilciliği kuruldu.

Vatan Partisi Hollanda Temsilciliği kuruldu

Vatan Partisi Hollanda Temsilcisi Ahmet Uyar'ın katılım töreninde yaptığı konuşmanın tam metni:

VATAN PARTİSİ ÜYE KATILIM TOPLANTISI
Vatan Partimizin değerli üyeleri,
Sayın basın temsilcilerimiz ve sevgili dostlar, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.
Atatürk, 19. yüzyılın son çeyreğinde başlayan Türk Devriminin temel programını Altı Ok’ta özetlemişti. 10-18 Mayıs 1931 günlerinde toplanan CHP 3. Büyük Kongresi’nde kabul edildi. Büyük Devrimci Önderimiz, 5 Şubat 1937 günü Altı Ok’u Anayasamızın başına yazdırarak aramızdan ayrıldı. Böylece Altı Ok, devletin ve milletin programı olarak anayasalaştı.
1945’ten sonra Türkiye Atlantik sistemine bağlandı. “Küçük Amerika” davası, Altı Ok’un yerini aldı. Türk Devriminin altı oyuldu. Buna rağmen Türkiye 1980’e kadar ithal ikamesiyle, Kamu İktisadi Teşekülleriyle, tarımı destekleyerek, paranın giriş çıkışını denetleyerek geldi.
Karşıdevrimin asıl yıkıcı atağı, 12 Eylül 1980 darbesidir. Darbenin çocukları Turgut Özal’dan Tayyip Erdoğan’a kadar borçlana borçlana Türkiye’yi batırdılar. Türkiye’nin sınırlarını kaldırdılar, özelleştirdiler, tarımı yıkıma uğrattılar, devleti küçülttüler. Şimdi iflas noktasındalar.
Türkiye’nin önünde yeniden Türk Devriminin programı var. Bu program Altı Ok’tur, Vatan Partisi’nin Programıdır.
Vatan Partisi, Millî Hükümet Programıyla önüne Kemalist Devrimi tamamlama hedefini koymuştur. Bu açıdan Türkiye’nin biricik partisidir. Borçlanma ekonomisinden üretim ekonomisine geçişin önderidir.
Altı Ok’la birlikte Vatan Partisi’nin günleri gelmiştir.
Millî Devleti yeniden Altı Ok’la inşa edeceğiz.
Türkiye, Brüksel’den Waşington’ dan değil, Ankara’dan yönetilecek.
Çağdaş, özgür, örgütlü toplum Altı Ok’la kurulacak.
Bunlar mecburiyetler, bugünkü dille zorunluluklar.
Bilim de, siyaset de, temelde zorunlulukları saptamak ve hayata geçirilmesine önderlik etmektir.
Altı Ok, Türk Devriminin programıdır ve itici gücü millettir. Sınıfsal olarak belirtirsek, işçi sınıfı, çiftçiler, küçük esnaf ve zenaatkar, küçükten büyüğe millî sanayiciler ve tüccarlar, Altı Ok Programını hayata geçirecek sınıflardır. O nedenle Vatan Partisi, bütün milletimizi üretim ekonomisini kurma ve vatanı bütünleştirme amacıyla birleştirme görevini önüne koymuştur. Amaç, Millî Hükümeti kurmaktır.
Yukarda belirtilen sınıflar, bugün çeşitli partilere dağılmış bulunuyor. Ancak ortak çıkarları, onları siyasal düzlemde birleşmeye zorluyor. Borçlanma ekonomisinin iflasıyla girdiğimiz kriz, bu süreci hızlandırıyor. Artık akrep ve yelkovanın hızla döndüğü bir zamana girmiş bulunuyoruz. Karar dönemlerinin özelliğidir bu.
Borçlanma Ekonomisiyle Türkiye’yi batıranların yıkılışı önümüzdeki yakın gündemdir.
Türkiye’nin çözümü, iki yüzyıldan beri Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve Devrimciliktir.
Türk Devrimi, 1876’daki ilk büyük atılımdan beri Osmanlı Padişahlığına karşı mücadele içinde gelişti. Önce Padişahın yetkilerini sınırlamaya amaçlayan bir Anayasa Hareketiydi (Meşrutiyet). Ancak jurnalciler, Mithat Paşaları “Padişahım Bunlar Cumhuriyetçi” diye ihbar ediyorlardı.
İkinci aşama 1908 Hürriyet Devrimidir. Sultan Abdülhamit’i tahttan indirenler,
Anadolu’daki halk hareketleri ve Rumeli’de dağa çıkanlardır.
Cumhuriyet, üçüncü aşamadır; 23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde geldi.

Öncü Parti geleneğini anlamadan, Türk Devrimini kavrayamayız. Devrim, eski devleti yıkmak ve yeni devleti kurmaktır. Bu iki aşamada da Öncü Parti tarih sahnesindedir. Devrim elbette halkla olur. Ancak Öncü Partisi olmayan halk, başsız gövde gibidir.
Türk Devrimi, kendi deneyimleri içinde bir Öncü Parti modeli yarattı. Namık Kemaller, Belgrat Ormanlarında başladılar bu devrimci işe. İttihat Terakki, Müdafaai Hukuk (Cumhuriyet Halk Partisi) ve bugün Vatan Partisi o geleneğin devamıdır.

Atatürk’ü Atatürk yapan deneyim neydi?

Genç Devrimci Mustafa Kemal, o Öncü Parti deneyimleri içinde Atatürk oldu. Particiliği daha Harbiye sıralarında başlar. Ali Fuat Paşa (Cebesoy), çok canlı anlatır o günleri. Sınıf Arkadaşım Atatürk kitabında, “Yatakhanede sabahlara kadar ihtilali tartışıyorduk” der. Gizli ihtilal örgütünden tutuklanırlar, hapislerden geçerler.

Atatürk’ün Öncü Parti deneyimi 1905 Aralık ayında Şam’da devam eder. Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’nin kuruluşuna önderlik eder. Üç arkadaş silaha ve Kur’an’a el basarak yemin ederler.
1906’da gizlice Selanik’e geçer. Orada İttihat Terakki’ye katılır. 1908 Devrimini yapan bu Öncü Örgütlenmenin Siyasal Parti olmasını ısrarla savunur.
Cihan Savaşı yenilgisinden sonra 2 Aralık 1918’de İstanbul’da Vilâyatı Şarkiye Müdafaai Hukuku Milliye Cemiyeti kurulmuştur. Mustafa Kemal Paşa, bu örgütlenmeleri 4 Eylül 1919 günü Sivas Kongresi’nde birleştirerek İstiklâl Savaşı’nın Öncü Partisi’ni oluşturur.

Türkiye, fırtınalı bir döneme girmiştir. Önümüzde büyük zorluklar vardır. İki seçenekle karşı karşıyayız. Birinci yol, yol olmaktan çok bir uçurumdur. AKP, PKK ve YCHP nin desteklediği açılım, Türkiye’nin parçalanması projesidir. Bu projeye göre, yeni bir anayasa yapılacak, Türk Milleti bu anayasada olmayacak ve sözüm ona Kürdistan’a özerklik verilecektir. Bu bir iç savaş tezgahıdır. Çünkü eli silahlı bir terör örgütü var. Amerika arkasında ve AB de yardım etmektedir.

Ancak Türkiye’yi bölme planı gelmiş kayaya dayanmıştır. Suriye’yi yenemediler. Kürt koridorunu açamadılar. (Tayyip Erdoğan’in 2014 te Kanal D televizyononda Teke Tek programınında yaptığı konuşma) Diyarbakır’ı 2. İsrail’in merkezi yapma projesi bozguna uğramıştır.

İkinci yol Atatürk yoludur. Aslanlı yoldur. Türk Milleti öncü partisiyle barikatları yıka yıka bu yola girmiştirVatan partisi bu yoldan giderek iktidar olacak ve Milli Hükümeti kuracaktır.

Vatan Partisi, Amerikanın başına çuval geçirenlerin partisidir.
Vatan Partisi, bundan sonra her şeyimizdir. Partimiz yoksa, hiçbir şeyimiz yoktur.
Türkiye’nin önderlik birikimi, Öncü Partiyi keşfedecektir. Keşfetmeye başlamıştır.

Bütün yurtseverlerimizi, milliyetçilerimizi, halkçılarımızı ve sosyalistlerimizi Vatan Partisi’nde, Atatürk’te birleşmeye çağırıyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

Ahmet Uyar
Vatan Partisi Hollanda Temsilcisi
(12 Nisan 2015-Amsterdam)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.