''Can kurtarırken ölmek istemiyoruz''

''Can kurtarırken ölmek istemiyoruz''

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun 29 Mayıs’ta bir saldırı sonucu öldürülmesi İskenderun Devlet Hastanesinde kınandı. Hastane önünde toparlanın doktor ve sağlıkçılar önce ölen doktur için bir dakikalık saygı duruşu, arkasından basın açıklaması ve oturma eylemi yaptılar. Sağlıkçıların eylemine Vatan Partisi Hatay Milletvekili Adayı İbrahim Bedir, Sadık Karakaş ve MHP Milletvekili adayı İbrahim Gül’de destek verdiler. Kınama eylemini TTB, HAHED, SES, TÜRK SAĞLIK SEN, BASK ortak yaptılar. Eyleme Taşeron İşçileri Derneği ve Emekli Sen destek verdiler.

Ortak basın açıklamasını TTB Hatay yönetim kurulu üyesi Doğu Dalgıç yaptı.
Dalgıç, gece gündüz doktorların hastalarına çare olmak için çalıştıklarını ve saldırılardan üzüntü duyduklarını ölümlerin ise kendilerine acı verdiğini ifade etti.

Dalgıç, “Öfke ile doluyuz; Çünkü biliyoruz ki her geçen gün artan ve canımızdan can alan sağlıkta şiddet olaylarını önlemek için pek çok şey yapılabilinir. Niyetler, hedefler, planlar bu yönde olsaydı, Ersin’imiz, Melike’miz, Kamil’imiz bu gün bembeyaz önlükleri ile hastane koridorlarında halkımızın sağlığı için koşturmaya devam ediyor olabilirlerdi. Uyardık “Artık Yeter” dedik sağlıkta gün be gün artan şiddete karşı: duymadılar. Acil taleplerimizi ilettik; Görmezden geldiler. Türk Ceza Kanununa ek maddeler önerdik, yok saydılar. Açıklamalar, eylemler, toplantılar yaptık; Sağlık Bakanlığı’nın önünü aşındırdık. Meclis Komisyonu’nda sunumlar yaptık dikkate almadılar. “Hazırladığımız raporun gereğini yapın, sağlıkta şiddetin önlenmesi için sahici adımlar atmaya başlayın, yarın çok geç olmadan” diye haykırdık ciddiye almadılar. Ve sonunda “geç” oldu. Bugün Kamil Furkan arkadaşımızı aramızdan söküp aldılar. Biz, bu cinayetlere zemin hazırlayan faktörleri çok iyi biliyoruz. Bu cinayette katil kadar sorumluluğu olanlar: “Ben doktora iğne yaptırmam, doktor bir iğne yapar, adamı felç eder icabında” diyenlerdir. Bu cinayette katil kadar sorumluluğu olanlar:  “Doktorların eli hastaların cebinde” “Doktor efendi para peşinde” deyip miting meydanlarında vatandaşa sağlıkçıları yuhlatanlardır. Bu cinayette katil kadar sorumluluğu olanlar:  “Taşeronlaşmayı, hastanelere sokanlardır. Daha fazla kar hırsıyla sağlıkçıları zorla, tehditle, ölesiye çalıştıran özel sermayenin gözünü doyurmak için hastalanma garantisi veren ve bir yandan hekimleri sağlıkçıları her fırsatta kötüleyen “paragöz tembel” diyen SABİM’le BİMER’le sağlık çalışanlarına mobing uygulayanlardır. Sadece katil değil, azmettiricilerin de bulunmasını istiyoruz! Bizler bu gün bütün Türkiye’de bütün sağlık kurumlarında yastayız! Sürekli olarak şiddete uğradığımız, sürekli olarak dövüldüğümüz, vurulduğumuz, hastane binalarına girmiyoruz. Bütün hekimler, bütün sağlık çalışanları, tek bir eksiksiz, Doktor Kamil Furtun’un öldürülmesini protesto ediyoruz. Bütün halkımıza, bütün hastalarımıza, hekimlere, sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya, bu gün hastanelere, sağlık kurumlarına, muayene olmak için değil, sağlıkçılara destek olmak için gelmeye çağırıyoruz.” 


Vatan Partisi Hatay Milletvekili adayı İbrahim Bedir ise doktor ve sağlıkçıların artık cinnet geçirdiklerini şöyle açıkladı: Her doktor için 60-70 hasta kuyrukta beklemektedir. Özel hastanelerde hastalarımız korkunç paralar ödemek zorunda kalmaktadır. Bu Türkiye’nin maalesef acı gerçeğidir. İşte bu nedenlerden ötürü insanlar cinnet geçirir hale getirilmiştir. Hükümet her fırsatta “sağlıkta sorunları çözdük” diyorlar ama herhangi bir sorunu da çözdükleri yoktur. Halkımız zaten bunları yaşayarak görüyorlar. Emekliden para, eczanelerde para alıyorsun, işte toplumu cinnet haline getirmeye yetiyor. Bu sağlık politikaları böyle devam ettiği sürece doktorlarımızı, sağlıkçılarımıza saldırılar devam edecektir. Biz Vatan Partisi olarak kınıyoruz, kınıyoruz.

Hüseyin Güler
ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.