Gençleri ne hale getirdiler!... Anketten “babama bile güvenmem“ çıktı

Gençleri ne hale getirdiler!... Anketten “babama bile güvenmem“ çıktı

SEKAM'ın, 81 ildeki 352 yerleşim yerinde yaptığı araştırmaya katılan 15-28 yaş grubundaki 5 bin 541 gencin yüzde 36'sı "Bugünün dünyasında insan babasına bile güvenmemelidir" görüşüne katıldığını kaydetti

İSTANBUL - Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'nin (SEKAM) yaptığı araştırmaya katılan 5 bin 541 gencin yüzde 36'sı, "Bugünün dünyasında insan babasına bile güvenmemelidir" sözüne katıldığını bildirdi.

SEKAM, Türkiye'de gençliğin özelliklerini, karşılaştıkları sorunları, kimliklerini ve beklentilerini ortaya koymak üzere, 81 ildeki 352 yerleşim biriminde, 15-28 yaş grubuna yönelik "Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri" başlıklı araştırma yaptı.

Proje yönetmenliğini Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, koordinatörlüğünü Hanefi Mahitapoğlu'nun üstlendiği araştırmada, Prof. Dr. Burhanettin Can, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mete Doğruer, Doç. Dr. Mustafa Tekin, Abdulvahap Yaman, Şemsettin Özdemir, Gürsel Ulukır, Metin Alpaslan ve Cevat Özkaya "araştırmacı" olarak görev aldı.

Araştırmada, 5 bin 541 gence, dini ve siyasi kimliklerini belirlemek üzere "Aşağıdaki kimlik size ne oranda uyar?" sorusu yöneltildi. Birden çok şıkkın seçilebildiği soruda "bana çok uyar seçeneği"ni katılımcıların yüzde 43'ü "Müslüman", yüzde 31'i "ilerici", yüzde 29'u "Atatürkçü", yüzde 23'ü "laik", yüzde 22'si "İslamcı", yüzde 22'si "milliyetçi", yüzde 19'u "dindar", yüzde 18'i "Kemalist", yüzde 18'ü "ülkücü", yüzde 15'i "sosyalist", 13,4'ü "devrimci", yüzde 5,4'ü "feminist", yüzde 3,5'i "komünist", yüzde 1,4'ü "ateist" olarak işaretledi.

"Bana hiç uygun değil" seçeneğine, katılımcıların yüzde 74'ü "ateist" cevabını verdi

Aynı soruya "bana hiç uygun değil" seçeneğini katılımcıların yüzde 74'ü "ateist", yüzde 59'ü "komünist", yüzde 43'ü "feminist", yüzde 36'sı "ülkücü", yüzde 31'i "devrimci", yüzde 16,7'si "muhafazakar", yüzde 10,3'ü "İslamcı" seçenek için kullandı.

Yüzde 58,6'sı insanları "güvenilmez" buluyor


Çalışmanın alt başlığında yer alan "İnsanlar hakkındaki genel düşünceniz nedir? sorusuna katılımcıların yüzde 1,4'ü "çok güvenilir", yüzde 29,3'ü "güvenilir", yüzde 58,6'sı "güvenilmez", yüzde 10,7'si ise "hiç güvenilmez" cevabını verdi.

Gençlere "Bugünün dünyasında insan babasına bile güvenmemelidir" sözüne katılıp katılmadığı da soruldu. Katılımcıların yüzde 15,5'i "kesinlikle katılıyorum", yüzde 20,5'i "katılıyorum", yüzde 21'i "kararsızım", yüzde 28,2 "katılmıyorum", yüzde 14,7'si "kesinlikle katılmıyorum" şıkkını işaretledi.

SEKAM Başkanı: Maalesef 18-25 yaş grubu gençler, genel olarak insanlara güvenmiyor

SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can, yaptığı açıklamada, araştırmada insana, babaya, siyasetçiye ve kurumlara güven konusunu ele aldıklarını belirterek, "Maalesef 18-25 yaş grubu gençler, genel olarak, insanlara güvenmiyor. İşaretlenen 'güvenilmez' ve 'hiç güvenilmez' şıklarından dolayı böyle bir tablo karşımıza çıkıyor" dedi. dünya
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.