Çelik İş’ten asgari ücret adaletsizliğinin giderilmesi çağrısı

Hak-İş’e bağlı Çelik İş Sendikası Adana Şubesi yeni asgari ücret uygulamasının üyeleri arasında ücret adaletsizliği oluşturduğunu iddia edip, işveren sendikası MESS’e çağrıda bulunarak bu adaletsizliğin giderilmesini istedi

Çelik İş’ten asgari ücret adaletsizliğinin giderilmesi çağrısı

Sendika Şube merkezinde Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Çelik İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın şunları söyledi:

Asgari ücretin 10/01/2016 tarihi itibariyle (asgari geçim indirimi hariç) 1177 TL’ye yükseltilmesi sonucu toplu sözleşmelerde yer alan ve bu güne kadar asgari ücretin üzerinde bir ücrete karşılık gelen işe giriş ücretleri, bu gün asgari ücretin altında kalmıştır.
Metal iş kolunda, yeni asgari ücret uygulaması 2014-2017MESS Grup Toplu iş sözleşmelerinde işe giriş ücretlerinin tümünü aynı miktara, yani asgari ücrete eşitlemiş böylece çalışanlar arasındaki kıdeme dayalı ücret farklılığı ortadan kalkmıştır. Bu durum asgari ücretin üzerinde ücret alan kıdemli işçiler içinde haklı olarak ücretlerinde iyileştirme beklentisi yaratmıştır.
Bu durumdan etkilenen üye işçilerimizin ve sendikamızın ortak kararı 2014-2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesindeki işe giriş ücretinin yeniden düzenlenmesi ve işçiler arasındaki kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılmasıdır. Aksi halde, iş yerinde çalışma ilişkileri ve iş barışı bozulacaktır.
MESS ve işverenler işçilerin ve sendikanın haklı talebi olan ücretlerdeki bu adaletsizliğin giderilmesi için bir an önce gerekli çalışmayı başlatmaya çağırıyoruz.
Daha Asgari Ücret komisyonunda görüşmeler devam ederken 01/01/2016 itibariyle uygulanacak vergilerdeki artışlar ve hemen hemen tüm zaruri ihtiyaçlara gelecek zamlar 2015 Aralık ayında açıklanmış olup asgari ücrete gelen artış daha işçinin cebine girmeden eriyip gitmesine neden olmuştur. Yeni asgari ücret ile aynı ve asgari ücrete yakın ücret alan kıdemli işçilere herhangi bir iyileştirme olmaksızın uygulanan bu zamlar işçilerin geçimlerini zora sokmuş ve refah farkının ortadan kalkmasına neden olmuştur. Durum böyle iken ücretlerde herhangi bir iyileştirme yapılmaması durumunda metal işçileri ve sendikamız olarak her türlü mücadeleyi vereceğimizi ilan ediyoruz.


Beysun Tankut
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.