Çorlu Emek Kurultayı'nda buluştu

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde, Çorlu Taşeron İşçileri yardımlaşma ve dayanışma derneği ile Ulusal Kanal Trakya temsilciliği ortaklaşa Emek Kurultayı düzenledi. Kurultayda kıdem tazminatının fona devredilmesi, özel istihdam bürolarının açılması, ve taşeron sistemi tartışıldı.

Çorlu Emek Kurultayı'nda buluştu

Pazar günü Çorlu Ticaret ve Sanayi odasında gerçekleşen Kurultaya, Aydınlık Gazetesi yazarı Yıldırım KOÇ, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası Trakya Şube Başkanı Beyhan VATANSEVER, Genel-İş Sendikası Trakya Şube Sekreteri Kenan AKKAN, Tek-Gıda İş Tekirdağ Şube Başkanı Ali Bükülmez ve Çorlu Taşeron İşçileri Dernek Başkanı Cemal DALAR konuşmacı olarak katıldı. Kurultayı Marmara İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdal DEMİRKAN’IN yönetti. Kurultayın sonundan sonuç bildirgesi Erdal Demirkan tarafından okundu okundu. Sonuç bildirgesine göre 1- Kıdem Tazminatının fona devredilmesine karşı mücadele edeceğiz. 2- Özel İstihtam Bürolarının kurulmasına izin vermeyeceğiz. 3-Taşerona kadro aldatmacasına karşı işçileri bilinçlendireceğiz. 4-Yaklaşan 1 Mayısta Konfederasyonları emperyalizme karşı ve işçi sınıfına yönelen saldırılara karşı güçlü bir şekilde alanlara çıkıp ortak tepki vermeye çağırıyoruz. Sonuç Bildirgesi katılımcılar tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Kıdem Tazminatına Dokundurmayız
Kurultayın ilk konuşmasını kurultaya katılan Tek-Gıda İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Ali Bükülmez yaptı. Bükülmez sendikaların örgütlenmede yaşadığı sıkıntılardan söz ederek şöyle konuştu. “Bizler tüm işyerlerindeki işçilerin sendikalı olmasını haklarını aramasını istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Fakat işverenler, bizlerin karşısına işçilerin karşısına geçerek türlü zorluklar çıkartıyor. İşyerinde örgütlenme çalışmasına girdiğimiz işveren işçileri kapının önüne koyuyor. Bunları tabiî ki işçi sınıfı aşacaktır.” Dedi. Birleşik Metal İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Beyhan Vatansever ise Kıdem Tazminatını bizim için son noktadır. Dokundurmayız dedi. Beyhan Vatansever; “Akp hükümeti kıdem tazminatlarımızı fona devretmeye çalışıyor. Bu aslında kıdem tazminatını bir daha işçilerin alamaması demektir. Süreçlerin uzatılması demektir. Biz Birleşik Metal olarak bunun için bütün gücümüzle çalışacağız ve kıdem tazminatına dokundurmayacağız.” Dedi.

Taşerona Kadro Koca Bir Yalan
Genel İş Sendikası Sendikası Trakya Şube Sekreteri Kenan Akkan taşeron sistemine vurgu yaptı. Akkan “Şimdilerde hükümet çıkmış taşerona kadro vereceğiz diyor. Başlık var ama içerik bomboş içerikte taşeron işçiye kadro falan yok. Sadece medyada işçileri aldatmaca var. Taşerona kadro verilecek diye, ilk başbakan açıklama yaptığında beni yüzlerce belediyede çalışan taşeron işçi arada kadroya girecekmişiz dediler. Onlara bunun yalan olduğunu söyledim. İşçilerde bir umut ortaya çıktı. Ama yakında bunun yalan olduğu onlar tarafından da anlaşılacak.” Dedi. Çorlu Taşeron İşçileri Dernek Başkanı Cemal Dalar ise Taşerona kadro olayının detaylarını verdi. “burada koca bir aldatmaca var. İşçilere 3 yıllığına sözleşme imzalatacaklar, işçiler Özel Sözleşmeli Personel statüsünde olacaklar. Taşeron işçilerin maaşlarında her hangi bir düzelme olmayacak şu anda aldıkları maaşları alacaklar. Akp hükümetinin amacı taşeron işçilerin muvazaa yoluyla kazandığı ücretlerin önüne geçmek. Taşeron işçilerin haklarını daha da kötüye götürmek.” Dedi.

Hayat İşçi Sınıfına mücadele etmesi gerektiğini öğretecek
Odtü öğretim görevlisi ve Aydınlık Gazetesi Yazarı Yıldırım Koç işçi sınıfının karakterini anlatarak şunları söyledi. “ben 45 yıldır işçi sınıfı mücadelesi içindeyim. İşçi Sınıfınının en büyük öğretmeni hayattır. Hayat onlara mücadele etmesi gerektiğini öğretecektir. Bizlerde onlar o kararı verdiği zaman yanlarında önlerinde olacağız. Bakın o günlere yaklaşıyoruz. İşçi sınıfının kazandığı birçok hak ellerinden gidiyor. Kıdem tazminatı fona devredilmeye çalışılıyor, özel istihdam büroları ile işçilerin kiralanmasının önü açılıyor. Taşerona kadro dediler bunlarında yalan olduğunu işçi sınıfı öğrenecektir. Artık zor dönemlere geldik. Önümüzde işçi sınıfını zor günler bekliyor.” Dedi.

Haber: Aydınlık Çorlu

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.