İşçiler son kez uyardı

Petrol İş Sendikasına üye EATON Polimer İşçileri, sendikal sözleşme ve hakları için yürüyüş düzenledi. Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında işvereni son kez uyaran işçiler, anlaşma sağlanamaması halinde 17 Haziranda greve gidecek.

İşçiler son kez uyardı

PETROL İŞ 2 BİN İŞÇİYLE YÜRÜDÜ
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde üretim faaliyetlerini sürdüren EATON Polimer Kauçuk Fabrikası işçileri, sendikaları ile işveren arasındaki yeni toplu sözleşme imzalanması yönünde anlaşmazlıktan dolayı yürüyüş düzenledi. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan fabrikalarının önünde toplanıp Çerkezköy Cumhuriyet meydanına yürüyen işçiler, maaş ücretlerinde iyileştirme ve sendikal hakkın tüm kazanımlarını yapılacak yeni bir toplu sözleşmeyle elde etmek istiyor.

TÜRK-İŞ VE PETROL-İŞ TEMSİLCİLERİ ÖNDE YÜRÜDÜ
Türk İş’e bağlı Petrol İş sendikasına üye 2 binin üzerinde işçi, Barbaros Caddesi boyunca, davul zurna eşliğinde yürüdüler ve ‘Direne direne kazanacağız.’, ‘İşçi burada işveren nerede’ ve ’İşte sendika işte petrol iş’ sloganları attılar. Yürüyüşe Petrol-İş Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar, Petrol –İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, eski Genel Başkan Adnan Özcan, İdari Genel Sekreter Abidin Kaya, Başkan Yardımcısı Yılmaz Akay, Trakya Şube Başkanı Turgut Beşova,Türk-İş İstanbul 1 Nolu Temsilcisi Faruk Büyükkuçak,Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak da katıldı.

“GREVE DE HAZIRIZ”
Yaklaşık 10 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Çerkezköy Cumhuriyet meydanına varan işçiler sloganlar atarak işverene karşı tepkilerini haykırırken Türk İş ve Petrol İş sendikası yöneticileri heykel önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada bulunan ilk isim Petrol İş Sendikası 1. Nolu şube Başkanı Ahmet Baranlı oldu. Baranlı yaptığı açıklamada “Bizler Polimer çalışanları olarak üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yaptık. Gecemizi gündüzümüze kattık, özveriyle çalıştık. Haklıyız, hakkımızı alacağız. Kararlıyız. Hakkımız ve taleplerimiz için ne gerekirse, greve de hazırız.”dedi.

TÜRK İŞ VE BAĞLI SENDİKALAR DESTEK VERECEK
Türk İş İstanbul 1.Nolu Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkuçak ise sendikanın işverene tanıdığı 17 Haziran tarihine kısa bir süre kaldığına dikkat çekerek “Polimer işvereni şunu iyi bilsin. Polimer işçisinin sabrını test etmeye kalkmasınlar. Şunu iyi bilin, sadece Petrol İş Sendikası değil, Türk İş ve bağlı olduğu sendikalar sizin bu şanlı, onurlu direnişinize maddi ve manevi desteği sonuna kadar sürdürecektir.”dedi ve Türk İş Konfederasyonunun direnişin takipçisi ve destekçisi olacağını belirtti.

“BU İŞVERENİN SON ŞANSIDIR”
Petrol İş Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar Çerkezköy Cumhuriyet Meydanında yaptığı açıklamada “Türkiye’de bakıyoruz Türk İş’imizin açıkladığı açlık sınırı 1 250 lira, yoksulluk sınırı 4 buçuk milyon lira, işveren masaya oturuyor bundan habersiz. 4 kişilik aileyi hem de batıda açlığa mahkûm edecek bakanlıklarıyla bizi oyalıyorlar. Petrol İş sendikası yoksullukla mücadele etmeye kararlıdır. Biz kararlıyız ve hakkımızı alana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. Üyelerimizin bu haklı haykırışı her şeyi anlatıyor. Bundan böylede tavrımız kesin ve kararlı olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın bu gün birlik ve beraberliğimizin örneğini verdiniz. 17 Haziran’da da masaya oturum hakkımızı vermezlerse greve gideceğiz. Bu işverenin son şansıdır. Ve bizde son kez buradan işvereni uyarıyoruz.”dedi.

BAYRAM HAVASI YAŞATTILAR
Basın açıklamasının ardından şehrin işlek meydanını bayram alanını çeviren işçiler, müzik eşliğinde oyunlar oynayarak eylemlerini noktaladılar. EATON Polimer Kauçuk Fabrikası İşçileri, sabırla 17 Hazirana kadar bekleyecek. Eğer İşverenin sendikal haklarını tanımaması durumunda ise 17 Haziran günü EATON Polimer işçileri greve başlayacak.


İmdat Şahin
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.