Kazanılmış Haklarının Gasp Edilmesine Karşı İşçiler Ayağa Kalktı

Kıdem Tazminatının kaldırılmasına, özel istihdam bürolarına ve taşeron çalışmanın yaygınlaştırılmasına karşı işçiler ayağa kalktı, "İşçiler değil, AKP yıkılacak" dediler.

Kazanılmış Haklarının Gasp Edilmesine Karşı İşçiler Ayağa Kalktı

Antalya'da DİSK'e bağlı sendikalarda örgütlü işçiler Kapalı Yol girişinden Cumhuriyet Meydanı'na tepki sloganları, alkışlar ve ıslıklarla yürüdü. Siyasi partilerden, demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerine kadar tüm Antalya işçinin ayağa kalkışını destekledi. Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamada işçiler Ulusal İstihdam Stratejisi adı altında yasal düzenlemeye gidecek olan hükümeti uyardı; "İşçiyi köleye yada yevmiyeli ameliye dönüştüremeyeceksiniz" dediler. Emekçiler, tüm yurttaşları alın terine yönelen saldırılara karşı bir olamaya çağırdı.

Kıdem Tazminatı İşçinin 13. Maaşıdır
Antalya'da emekçiler Kapalı Yol girişinde bir araya geldi, Cumhuriyet Meydanına, "İşçiler Değil, AKP Yıkılacak", "Taşerona Karşı Omuz Omuza", "Birleşe Birleşe Kazanacağız" ,"İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız", "Kıdem Hakkımız Gasp Edilemez", "Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek" sloganları, alkış ve ıslıklarla yürüdü. 'Taşeron Kölelik Düzenine Hayır', 'Kıdem Tazminatımız İş Güvencemiz Yok Edilemez. Köleliğe Karşı Direnİşçi', 'İşçi Simsarlığına-Kiralanmasına Amele Pazarlarına Hayır' yazılı pankartlar taşıyan yürüyüşteki işçilere Antalyalılarda destek verdi. Siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de, emeğe yönelen saldırılara karşı işçileri yalnız bırakmadı. Yürüyüş boyunca işçiler, Hükümetin kazanılmış haklarını yok eden düzenlemelerine karşı hazırladıkları bildirileri de dağıttılar. Cumhuriyet Meydanında emekçiler adına konuşan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesinin makamı olmayacaklarını belirtti. Kıdem tazminatının işçinin ücretinin bir parçası, 13.maaşı olduğunu söyleyen Aybar, "Kıdem tazminatına el koymak işçinin ücretine el koymaktır" diye konuştu.

Kazanılmış Haklar Tüm Çalışanlar Adına Hayata Geçecek
Kazanılmış hakları korumakla yetinmeyeceklerini, tüm çalışanlar için hayata geçirmek adına mücadele yürüteceklerini vurgulayan Aybar, Kazanılmış hakkın geçmiş, bugün ve gelecek olduğunu söyleyerek "Bizden önceki kuşakların bedel ödeyerek kazandığı, bizim de çocuklarımıza devretmekle sorumlu olduğumuz haklar olduğunu bileceğiz.Onlar için sonuna kadar direneceğiz. Çocuklarımızın emanetini patronlara sermaye etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hükümet İşçileri Köleleştirmek İstiyor
Hükümetin amacının işçinin tazminat alması olmadığını, gerçek amacın işçinin istenildiği zaman çalıştırılıp istenildiği zaman kapı önüne konulabilecek bir köleye dönüştürülmesi olduğunu söyleyen Aybar, emek dünyasının taleplerini sıraladı. Aybar; "İşçinin bir gün bile çalışması halinde kıdem tazminatına hak kazanmasının yolu açılmalı, hak kayıplarına neden olan kıdem tazminatı üst sınırı kaldırılmalıdır.Kıdem tazminatının ödenmesi devletin denetiminde ve yaptırımında olmalı, taşeron çalıştırma ve tüm güvencesiz çalıştırma biçimleri; sendikalar barajlar, örgütlenmenin ve grev hakkının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır" dedi.

Yevmiyeli Amele Olmayacağız
AKP Hükümetinin yeni taslağı Ulusal İstihdam Stratejisi'ni 'kıdem tazminatı hakkını, yasal asgari ücret düzenlenmesini, kadrolu, tam ücretli çalışma ve emekli olma hakkını ortadan kaldıracak, çalışanları ''yevmiyeli ameleye'' dönüştürecek bir saldırı programı' olarak niteleyen Aybar, "Bugün Türkiye'de işçi sınıfının elinde kalan son kalelerden birisi olan kıdem tazminatını gasp etmek istiyorlar.Ancak ettirmeyeceğiz. Özel istihdam bürolarıyla işçi simsarlığını teşvik ediyorlar, ama geçit vermeyeceğiz. Ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirdiler, ama bu taşeron düzenini yıkacağız" diye konuştu.

Emekçiler, Tüm Yurttaşları Emeğe Yönelen Saldırıları Birlikte Durdurmaya Çağırdı
AKP Hükümetinin emeğe ve iş güvencesine karşı kimse durmasa da konfederasyonları için bunun bir onur kavgası olduğunu söyleyen Aybar, tüm yurttaşları emeğe yönelen saldırılara karşı bir olamaya çağırdı. Aybar; "Bu iktidara ağzından her çıkanın, aklına her gelenin kanun olmayacağını Haziran ayında gösteren tüm halkımıza, tüm emek ve meslek örgütlerine, tüm emek dostlarına çağrımızdır; Gelin köleliğe karşı siz de Direnİşçi olun. Gelin omuz omuza, kol kola bu saldırıyı püskürtelim.İstersek, inanırsak engelleriz. Gelin beraber kazanalım, her gün katlanan servetlerinden, paradan puldan başka hiçbir değer tanımayanlara bir ders verelim. Emeğin, onur kavgasıyla bu ülkenin geleceğine dair umutlu bir pencere açalım" ifadelerini kullandı.

Haber: Devrim Dönmez
Fotoğraf: Merve Demirağ 
ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.