"Mücadelemiz zaferle sonuçlandı"

Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikası’nın gece yarısı başlattığı grev sona erdi. Saat 00.00’da başlayan grev, sabaha karşı 04.00’te anlaşmaya varılmayan maddeler üzerinde büyük oranda anlaşılması sonucunda işçiler grevi bitirdi.

"Mücadelemiz zaferle sonuçlandı"

TCDD Haydarpaşa ve İzmir Limanları’nın yanı sıra Vangölü Feribot Müdürlüğü’nde 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin olumsuzlukla sonuçlanmasının ardından grev kararı alınmış ve gece yarısı greve çıkılmıştı. Grev sürerken bir yandan da TCDD Genel Müdürlüğü ile işveren sendikası TÜHİS yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğü ve sabaha karşı saat 04.00’te taleplerin büyük oranda karşılanması üzerine toplu iş sözleşmesi imzalandı ve grev sona erdi.

Liman İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada

MÜCADELEMİZ ZAFERLE SONUÇLANDI!

TCDD Haydarpaşa ve İzmir Limanları ile Vangölü Feribot Müdürlüğü’nde çalışan üyelerimizi kapsayan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimizin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından 03.09.2015 saat 00.00’da Haydarpaşa ve İzmir Limanları ile Vangölü Feribot Müdürlüğü’nde greve çıkan Sendikamız, aynı zamanda TCDD Genel Müdürlüğü ve bağlı olduğu işveren sendikası TÜHİS yetkilileri ile görüşmelere devam etmiş ve görüşmeler neticesinde 03.09.2015 saat 04.00 civarında taleplerimizin neredeyse tamamının karşılanması sonucu 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamış ve grevi sona erdirme kararı almıştır.

BuToplu İş Sözleşmesi’nde kısaca:
1.Yapılan görüşmelerde Kamu Çerçeve Protokolü’nde verilen zamlara ek olarak limanlarda çalışan mekanik vasıta operatörlerinin ücretlerine %10, Vangölü Feribot İşletmesi’nde çalışan üyelerimizin ücretlerine ortalama %12 zam alınmıştır.

2.Liman işçisinin en büyük sorunlarından ve işyerindeki işçiler arasındaki ayrımcılığın ücret anlamında en somut örneği olan 1993 öncesi ve 1993 sonrası işe girenler arasındaki ücret farklılığını gidermek adına protokol yapılacaktır.

3.İşyerinde meydana gelen kazalardaki maddi hasar bedellerinin işçilere rücu edilmesi ile ilgili “Zararların Tazmini” başlıklı TİS maddesinde Liman-İş talebi doğrultusunda düzenleme yapılmasına karar verilmiştir.

4.Sosyal izinler 3 gün arttırılmıştır.

Aşçıbaşı tazminatı Toplu İş Sözleşmesi’ne eklenmiştir.
Bu kısa zamanda çok büyük bir dayanışma ve kazanımla sonuçlanan mücadelemize destek veren mücadele yoldaşımız sendikalara, basına ve halkımıza bu zor günümüzde bizi yalnız bırakmadıkları için Liman-İş camiası adına saygılarımızla teşekkür ederiz.

Ayrıntıları web sitemizden takip edebileceğinizi bildirir, mücadelemizin ve kazandığımız zaferin Türkiye işçi sınıfına hayırlı olmasını temenni ederiz.

TCDD İŞÇİSİNİN ZAFERİ KUTLU OLSUN!


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.