"Taşeron işçilerin 5 yıllık ücret farkları ve ilave tediye alacakları ödenmelidir"

"Taşeron işçilerin 5 yıllık ücret farkları ve ilave tediye alacakları ödenmelidir"

AKP hükümeti, kamuda istihdam edilen taşeron işçilerinin, asıl veya yardımcı iş ayrımı gözetmeksizin kadroya alınması için yasal düzenleme yapma kararı aldı. Başbakan Davutoğlu, kadro sözünü 'müjde' olarak açıkladı. Haber duyulunca taşeron işçileri sevinç duydu.

KADRO ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Bu işin görünen yanı. Koşullar ortaya çıktıkça, meselenin öyle pek de kolay olmadığı görülüyor. Kadro alabilmek için öncelikle mesleki yeterlilik sınavı, güvenlik soruşturması, bir yıllık çalışma şartı gibi ön elemeleri aşmak gerekecek. 

ÜCRET YİNE KÖLELİK ÜCRETİ

Davutoğlu, kadroya alınacak taşeron işçilerinin ücretlerinin değişmeyeceğini ilan etti. Bunun anlamı asgari ücrete talim eden taşeron işçileri, kamuda da asgari ücretle yetinecekler.

GEÇMİŞ HAKLAR NE OLACAK

Yıllarca taşeron firmalarda asgari ücretle, anayasal haklardan yoksun, sendikaya üye olamadan, günde 12 saati aşan mesaiye karşın fazla mesai ücreti alamadan, bayram hafta tatili görmeden çalışan taşeron işçileri geçmiş haklarının ne olacağını merak ediyor.

GEÇMİŞ HAKLAR ÖDENMELİDİR

Taşeron işçilerin avukatlığını yürüten Avukat Hasan Basri Özbey, kadrolu işçilerin aynı işyerinde, aynı işi birlikte yaptıkları taşeron firma işçilerden 2-3 misli fazla ücret aldıklarını, kamuda çalışan işçilere her yıl ödenen 2 maaş tutarındaki ilave tediye (ikramiye) alacaklarının taşeron işçilere ödenmediğini, işkolu farklılığı engeliyle sendikaya üye olamadıklarını belirtti.

Özbey, gelinen noktanın taşeron uygılmasının ifalasının ilanı olduğunu söyleyerek, “Taşeron işçilere kadro vereceğini söyleyen hükümet, öncelikle süre, sınav, güvenlik soruşturması gibi enggeller üretmeksizin ayrımsız uygulma yapmalıdır. Ayrıca eksikte olsa bu girişimini, taşeron işçilerin geçmiş haklarını da ödeyerek tamamlamalıdır. En azından geçmiş 5 yıllık süreyi kapsayacak biçimde,  kadrolu işçi ile aralarındaki ücret farkları ile ilave tediye hakları taşeron işçilere ödenmelidir. Bu tutar 5 yıl için ortalama 60-70 bin liradır. Ayrıca kadroya alınan işçilere taşeron firmada aldıkları ücretler değil, kadrolu emsal işçilere ödenen ücretlerin ödenmesi zorunludur. Gerek Anayasa ve İş Kanunu gerekse Türkiye tarafından imzalanan İLO sözleşmeleri bunu zorunlu kılmaktadır. Nitekim şu ana kadar açılan binlerce davada Mahkemeler, muvazaalı çalışmayı tespit ederek, taşeron işçilerin geriye doğru 5 yıllık ücret farkı ve ilave tediye alacaklarının ilgili kamu kurumlarından tahsiline karar vermiştir. Hükümet, yeni davalara yol açmadan bu hakları ödemelidir. Ayrıca devam eden davalarda da uzlaşı sağlanıp, işçilerin hakları ödenmelidir. Bunun Mahkemelerin gereksiz meşgul edilmesini önleyecek olması da ek faydadır” dedi.

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
urfalı ibrahim - 12 ay önce
Ben tigem de traktör sürücüsüyüm ben 1000 tl maaş alıyorum kadrolu işçi ise 2400 tl alıyor işi ise biz yapıyoruz adaletmi bu adaletse diyecek bişey yok ne zaman kafalarına eserse işe gelmeyin diyip işten çıkarıyorlar Allaha havale ediyorum en iyisini o bilir
Avatar
ilahiadalet - 12 ay önce
chp nin başında şu hasan basri özbey olsa uçurur yemin ederim bu adam en düzgün siyaset adamlarından biri
Avatar
Bursali İbrahim - 12 ay önce
Bende belediye de çalışıyom ve ilaçlama yapıyom benimle aynı işi yapan kişi 3400 tl alırken ben ise 1850 tl alıyorum bu adalet mi sizce Allah görüyor...