25 dönümlük ünlü arazi 200 milyon liraya Katarlı Alfardan'a satıldı

25 dönümlük ünlü arazi 200 milyon liraya Katarlı Alfardan'a satıldı

İstanbul Boğazı’nın en değerli arazilerinden Sarıyer’deki 25 dönümlük ünlü “Necmeddin Molla Kocataş Yalısı ve Arazisi” 70 milyon dolara dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan‘a satıldı. Türkiye’deki Alternatif Bank’ın sahiplerinden olan ve dünyada pek çok ülkede bankası bulunan Alfardan, Atatürk’ün de yalısında misafiri olduğu ünlü araziye dev bir otel yaptırmaya hazırlanıyor. Arazinin sahibi Alem Gayrimenkul Şirketi‘ni satın alan Alfardan, satışın şirket devri yöntemiyle yapılması sayesinde devlete yaklaşık 25 milyon lira tapu harcı ödemekten kurtulmuş oldu. Sarıyer Olay‘ın haberine göre bu satış işlemi sırasında Türkiye’nin yakından tanıdığı çok önemli bir devlet adamı bizzat aracılık üstlendi.

Sarıyer Olay Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Bekir Batu‘nun duyurduğu habere göre, Türkiye’nin ve Sarıyer’in en değerli arazilerinden İstanbul Boğazı’ndaki Ünlü Kocataş Arazisi (Necmeddin Molla Kocataş Yalısı) Katarlılar’a geçti. 25 dönümlük boğaz manzaralı dev arazi, dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan tarafından yaklaşık 200 milyon liraya (70 milyon dolar) satın alındı. Sarıyer Mesarburnu Caddesi üzerindeki ünlü arazi, doğa harikası ve muhteşem manzarasıyla tanınıyor. Arazi ayrıca üzerindeki yalısında Atatürk’ü misafir etmesiyle tarihi bir özellik taşıyor. İçinde her türden binlerce ağaç bulunan ve 3. Boğaz Köprüsü’nü muhteşem bir açıdan gören arazi, aynı zamanda suyuyla da meşhurdu. Arazi, Tarihi Kocataş Suyu’nun kaynağı olmasıyla da ünlüydü.

70 MİLYON DOLAR YAKLAŞIK 200 MİLYON ÖDEDİ

Sarıyer Merkez Mahallesi sınırlarında bulunan dev arazi, tapu kayıtlarına göre 105 pafta, 625 ada, 86 ve 87 parsellerden oluşuyor. Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda kalan arazinin 86 parseli 17.135 metrekare, 87 parseli ise 7. 282 metrekare. Yaklaşık 25 dönümden oluşan arazinin sahibi olan Alem Gayrimenkul Yatırım ve Turizm Anonim Şirketi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi. Arazinin sahibi olan şirketin hissedarları İsmail Hakkı Uğurlu, Haluk Recai Ulusoy, Fatma Gül Büyükbekar ve Mahmut Şahin Yazgan şirketteki tüm hisselerini dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan‘a sattılar. Şirketin devir işleminin yapıldığı ve el değiştirdiği bilgisi İstanbul Ticaret Odası’na da tescil ettirildi. SARIYER OLAY’ın edindiği çok özel bilgilere göre arazi tam 70 milyon dolara satıldı, Türk parasıyla yaklaşık 200 milyon değerindeki satış işleminde, Türkiye’nin yakından tanıdığı çok önemli bir isim (ismi bizde saklı) aracılık görevi üstlendi.

25 MİLYONLUK TAPU HARCINDAN KURTULDU

Dünyanın en zengin isimlerinden Katarlı bankacı Alfardan, arazinin şirket üzerine kayıtlı olmasından dolayı söz konusu satış nedeniyle devlete yaklaşık 25 milyon lirayı bulan tapu harcı ödemekten kurtuldu. Alfardan, üzerinde sadece Kocataş Arazisi bulunan şirketi noter sözleşmesiyle satın alarak, yasa gereği harç masrafı ödemekten kurtulmuş oldu. Zira arazinin tapusu şirket üzerine kayıtlı olmayıp, doğrudan şahıs üzerine kayıtlı olsaydı, söz konusu işlem Sarıyer İlçe Tapu Müdürlüğü‘nde yapılacak ve devlete yaklaşık 25 milyon lira tapu harç parası ödenecekti.

BOĞAZ’A DEV OTEL YAPACAK

SARIYER OLAY’ın edindiği bilgilere göre Katarlı işadamı Alfardan, Sarıyer girişindeki boğaz manzaralı dev araziye otel yaptıracak. Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda kalan arazide birkaç tarihi bina bulunuyor. Arazinin imar durumuyla ilgili halen Büyükşehir Belediyesi nezdinde görüşmeler yapıldığı öğrenildi. SARIYER OLAY‘ın yaptığı araştırmalara göre 86 parsel için 17 Ocak 2013’te, 87 parsel için de 11 Mart 2013 yapı ruhsatı alındı. 87 parselin 2011 yılında, 86 parselin de 2007 yılında Alem Gayrimenkul Şirketi’ne geçtiği görüldü. Adını; Atatürk’ün 1932 yılında Sarıyer’e gelip yalısında kaldığı ve halka konuşma yaptığı eski sahibi Necmettin Molla Kocataş’tan alan arazi, muhteşem suyu ve üzerindeki gazoz fabrikasıyla meşhurdu. Şimdi burada Katarlılar, İstanbul’un en büyük otellerinden birini yapmaya hazırlanıyor.

KATARLILAR SARIYER’İ ÇOK SEVDİ

Katarlıların, Sarıyer ve boğaz sevgisi bitmek bilmiyor. Haftalık olarak yayınlanan SARIYER OLAY‘ın aylık olarak yayınlanan kardeş yayını Sarıyer Gazetesi geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en pahalı, dünyanın 4. pahalı evi olarak bilinen Yeniköy’deki Erbilginler Yalısı’nın tam 100 milyon Euro’ya Katarlı iş adamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri’ye satıldığını yazmış, haberimiz Türkiye gündemine oturmuştu. Bu gelişmeden kısa süre sonra da İstinye Bayırı Caddesi’nin adı Katar Caddesi olarak değiştirilmişti. Ancak Katarlılar’ın Sarıyer sevgisi bu kez de kendini Kocataş arazisiyle gösterdi.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bekir Batu - 10 ay önce
SARIYER OLAY'ı kaynak göstererek haberimizi yayınladığınız ve emeğimize gösterdiğiniz saygıdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Bekir BATU/ SARIYER OLAY