AADDB Genel Başkanı Dursun Arı yazdı: AİHM'in Perinçek-İsviçre davası kararı yüzyıllık yalanı bitirdi

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı Dursun Arı, AİHM'in Perinçek-İsviçre davasıyla ilgili kararına ilişkin bir yazı kaleme aldı.

AADDB Genel Başkanı Dursun Arı yazdı: AİHM'in Perinçek-İsviçre davası kararı yüzyıllık yalanı bitirdi

Yazısında "Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’in başlattığı bu büyük vatan mücadelesi kolay kazanılmadı" ifadelerine yer veren Arı, "Bu dava aslında bir Perinçek- İsviçre davası değil, Sevr ile başlayıp hala bitmediği görülen Türkiye ile emperyalizmin davasıydı" dedi.

Arı'nın yazısı şu şekilde:

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği’nin başından bu yana sahip çıktığı ve tüm gücüyle desteklediği uluslararası ve emperyalist “Ermeni soykırımı” yalanına karşı mücadele,bugün Strasbourg’da AİHM’in aldığı kararla büyük bir zafer kazandı.Milletimize kutlu olsun.

Bilindiği gibi 2005 yılında Lozan Antlaşması’nın yıldönümü nedeniyle İsviçre’nin Lozan kentinde Vatan Partisi genel başkanı Doğu Perinçek “soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk” ve “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır, uluslararası bir yalandır” açıklamaları nedeniyle İsviçre mahkemelerince mahkum edilmiş ve 2013 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM bu kararı Perinçek ve Türkiye lehine bozmuştu.

Dünyadaki birçok ülkenin parlamentoları aracılığıyla siyasi olarak alınmış
sözde soykırım kararları ve yüz yıldır dile getirilen Ermeni iddiaları, bu kararla birlikte hukuksal açıdan büyük bir darbe almış, ülkemiz son derece büyük ve önemli bir kazanım, hukuksal bir mevzi elde etmişti.

Bu nedenle İsviçre’ye büyük baskılar uygulanarak dava AİHM Yüksek Dairesi’ne temyize götürülmüştü .Yüksek Daire’nin vereceği karar kesin ve geri dönüşü olmayacak bir karar niteliğindeydi. Davanın sonucu o kadar önemliydi ki, İsviçre’nin yanı sıra Ermenistan, Fransa ve çok sayıda Ermeni derneği de müdahil olarak kabul edilmişlerdi.Bu tarafta ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Batı İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu müdahil olarak duruşmaya katıldılar.

Bu dava aslında bir Perinçek- İsviçre davası değil, Sevr ile başlayıp hala bitmediği görülen Türkiye ile emperyalizmin davasıydı.

Emperyalistlerin yoğun destekleri, Ermenileri çok sevdiğinden değil, çıkarları içindi. AİHM’den çıkartılacak tersi bir kararla Türkiye’ye yönelik amaçlar için önemli bir baskı unsuru oluşturacaklardı. Bu karar ileride koşulları oluştuğunda Türkiye’ye emperyalist bir askeri müdahale için dahi kullanılabilecekti.Türkiye’nin bugün yaşadığı sürece de çok uygun düşecek şekilde, mahkeme kararıyla dünyaya şöyle bir mesaj verilecekti:“Türkiye dün Ermeniler’i kırdı,bugün Kürtler’i kırıyorlar;uluslararası toplum ve Nato Türkiye’ye askeri olarak müdahale etmelidir.“

Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’in başlattığı bu büyük vatan mücadelesi kolay kazanılmadı. Başında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş‘ın Talat Paşa Komitesi’nin Lozan’da,Berlin’de,Paris’te ve Strasbourg’da gerçekleştirdiği toplantı,miting ve yürüyüşlerin her zaman içinde ve en önünde olmaktan gurur duyuyoruz.İnançla ve kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüren Doğu Perinçek şimdiden milli bir kahraman olarak tarihteki ve gönüllerdeki yerini almıştır.
Bu mücadelemiz kimi zaman devletimize ve büyükelçiliklerimize rağmen,kimi zaman Avrupa çapında örgütlü,adında Türk,İslam,Alevi vb.isimler bulunan dernek,federasyon ve konfederasyonlara rağmen, ancak tabanlarındaki vatansever insanların destekleriyle sürdürüldü.Hatta aralarında kendini Atatürkçü olarak lanse eden sözde Avrupa federasyonlarına rağmen başarıya ulaştı.Bizler Atatürkçü olduğumuz için,vatansever olduğumuz için,hakikatin peşinde olduğumuz için bu mücadeleyi sahiplenirken,onlar küçük hesaplar peşinde ve büyük vatansever Doğu Perinçek’e karşı önyargıları nedeniyle mücadeleden kaçtılar ve bununla da kalmayıp bu mücadeleyi karalama ve zayıflatma yolunu seçtiler.Tarihe kaydetmek adına bunları belirtmek nasıl görevimiz ise,yurt dışında bu dava için biraraya gelen Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi ve Vatan için Elele platformlarını oluşturan dernek ve kişileri,Dışişlerine rağmen mücadelemize katkı veren Başkonsolosları,partilerine rağmen destek veren milletvekillerini ve aydınları şükranla anmayı ve takdirlerimizi sunmayı da Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği olarak görev olarak biliyoruz.Emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlar için bu mücadelenin zaferi birer onur madalyasıdır.

Şimdi mücadelemizi yeni bir aşamada,daha avantajlı koşullarda, parlamentolarda alınmış kararları ve ders kitaplarına konan yalanları kaldırmak için hep birlikte sürdüreceğiz.Geçmişteki tüm olumsuzluklara karşın hiç bir önyargımız olmadan bu mücadelede yer almak isteyen tüm kuruluşlarla bu mücadeleyi birlikte sürdürmekten büyük mutluluk duyacağız.


ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yağız türk - 1 yıl önce
tarihe geçecek bir gerçek kahraman,mustafa kemal in askeri.adın var olsun perinçek bey..