AKP'de yolsuzluk telaşı

Yolsuzluklar açığa çıkmasın diye Sayıştay raporları TBMM'ye verilmiyor. CHP'li vekil Akif Hamzeçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Sayıştay Başkanı'nın suç işlediğini söyledi

AKP'de yolsuzluk telaşı

 AKP'yi yolsuzluk telaşı sardı. Sayıştay raporlarının TBMM-den gizleniyor. 2011 yılı Sayıştay raporları TBMM'ye gönderilmezken, 2012 yılına ait Sayıştay raporları çok küçük bir özet halinde TBMM Bakanlığına sunuldu.

Sayıştay'ın TBMM adına denetim yaptığını belirten muhalefet partileri, Sayıştay raporlarının TBMM'ye gönderilmemesinin arkasında yatan gerçeğin "AKP'nin yolsuzlukları" olduğunu vurguladılar.

AKP'nin yolsuzlukları TBMM'den kaçırma derdine düştüğünü belirten muhalefet temsilcileri, AKP'nin panik halinde hareket ettiğine ve yasaları hiçe saydığına dikkat çektiler.

'Denetim engelleniyor'

Sayıştay'ın denetim raporlarının TBMM'ye gönderilmemesi ile ilgili olarak Aydınlık'a açıklama yapan CHP TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 2013 yılı Bütçe Kanunu görüşülürken Sayıştay'ın 2011 yılına ait kesin hesaplarının TBMM'ye gönderilmediğine dikkat çekerek TBMM'nin denetim görevinin AKP tarafından engellendiğine dikkat çekti. Hamzaçebi bu konuda şu bilgileri verdi:

Raporların içi boşaltıldı

"AKP bir yasa değişikliği yaparak Sayıştay'ın denetim raporlarını TBMM'ye gönderme zorunluluğunu ortadan kaldırmaya çalıştı. Ama muhalefet milletvekilleri ve Sayıştay çalışanları buna isyan edince bu çalışma durdurulmak zorunda kalındı. AKP bunu başaramayınca yeni bir yol denedi. 2014 yılı bütçesi görüşmeleri başlıyor. AKP 2012 yılına ait kesin hesap kanunu ile ilgili olarak Sayıştay raporları gönderdi.

Ama rapor komedi gibi. Raporların içi boşaltılmış, birkaç sayfalık özet yapılmış. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Gelen raporlarda 'ayrıntılar ektedir' deniyor ama ekler yok. Dünyada kamu kaynağı kullanan bütün kurumlar Sayıştay veya benzeri kurumlarca denetlenir. Ama AKP Türkiye'de bu kuralı işletmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi 20-30 milyar lira bütçesi olan bir kurum denetlenemiyor."

Suç işleniyor

AKP'nin yasa dışı uygulamasının peşini bırakmayacaklarını ifade eden Hamzaçebi şunları söyledi:

"AKP telaşa kapılmış durumda. Yolsuzlukların açığa çıkacağı endişesiyle Sayıştay raporları kamuoyunda tartışılsın, bütün Türkiye gerçeği öğrensin istemiyor. Aksi halde yolsuzluk yapmayan, kendine güveni olan bir iktidar Sayıştay denetim raporlarından niye korkar. Dürüst olan iktidar korkmaz. Ben Sayıştay raporlarını bilgi edinme yasası çerçevesinde isteyeceğim. Bakalım ne diyecekler."

TBMM ve Sayıştay Başkanı görevini yapmalı

Sayıştay raporlarının TBMM'ye getirtilmesinden TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in sorumlu olduğunu belirten Hamzaçebi, "Sayıştay TBMM adına denetim yapar. Sayıştay hazırladığı raporu TBMM'ye göndermekle, TBMM Başkanı da o raporları TBMM'ye getirtmekle yükümlüdür.

Bu görevlerini yapmazlarsa TBMM Başkanı da, Sayıştay Başkanı da suç işlemiş olur. Bu suçların cezai sorumluluğu da vardır. Birkaç sayfalık raporlarla gerçeği gizleyemezler. Bu tür yollarla Hükümet de kendini kurtaramaz. Er geç bunun hesabı sorulur" dedi.

Sayıştay'da rahatsızlık: Raporlar çekmecelerde bekletildi

Bu arada Sayıştay'ın yaptığı denetimlerde çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük belirlediği ve bunları raporlaştırdığı öğrenildi. Hazırlanan raporlar çekmecelerde beklerken hiçbir işlem yapılmaması Sayıştay içinde de sıkıntılara yol açtı. Denetçiler hazırladıkları raporların işleme konmamasına tepki gösterirken, birbirlerine "Niye rapor hazırlıyoruz ki" dedikleri öğrenildi.

Öte yandan, denetçilerin 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ile ilgili genel uygunluk bildiri taslak raporda, "mevzuata aykırı" harcama yapıldığı tespit edilerek, bu harcamalar için "Tamamlayıcı ödenek verilmemesi gerektiği" belirtildi. Denetçilerin bu ifadesi kamuoyuna açıklanan nihai raporda, "Tamamlayıcı ödenek verilip verilmemesi hususu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirindedir" şeklinde yer aldığı tespit edildi. Denetçilerin hazırladığı ilk raporda bütçede devasa boyuta ulaşan ödenek üstü giderlere de değinilerek, merkezi yönetim ödenek üstü gider toplamının kamu idareleri için 15 milyar 56 milyon 194 bin TL, özel bütçeli idareler için de 17 milyon 943 bin TL olmak üzere toplamda 15 milyar 74 milyon 821 bin 500 TL olduğunu saptadı. Sayıştay raporunda, bu tip ödenek üstü paranın "Savaş ve seferberlik dışında kullanılmasının" mümkün olmayacağına dikkat çekildi.


Aydınlık

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TC Genc - 3 yıl önce
akp nin suclarini ortaya cikaranlari hapse atmalari mumkun, surpriz olmayin