AKP'ye uyarı raporu

AKP'yle derin ilişkileri olan Amerikalı isimler Başbakan Tayyip Erdoğan'a uyarı niteliğinde bir rapor hazırladı. Bipartisan Policy Center adlı düşünce kuruluşunda çıkan raporda "Türkiye'nin Ortadoğu'da gücü kalmadı tespiti yapıldı." Raporda ayrıca Gezi eylemlerinin Erdoğan'ın Başkanlık planlarını engellediği belirtildi, ABD'nin Ankara'yla daha çok konuşması gerektiği vurgulandı.

AKP'ye uyarı raporu

ABD'nin düşünce kuruluşlarından Bipartisan Policy Center ABD'nin Türkiye politikalarını bir raporla değerdeğerlendirdi. Rapor, AKP hükümetiyle köklü bağlantıları olan ABD'nin eski Ankara Büyükelçileri Morton Abramowitz ve Eric Edelman'ın yönetiminde hazırlandı. Raporda AKP hükümetini Ortadoğu'da yalnız bırakan Suriye politikasıyla ilgili tespitler yapıldı. 

Türkiye'nin artık Ortadoğu'daki olayları etkileyebilece pek az politik gücü kaldı. Komşularla sıfır sorun vizyonunu izlediği dönem sonrasında elde yalnızca sorunlar var. 

Rapordaki can alıcı ifadelerden birisi de Erdoğan'ın Büyük Ortadoğu Projesi'ndeki göreviyle ilgili. Bu noktada AKP hükümetine gereğinden fazla yüklenmenin yanlış olduğuna işaret edildi. 

ABD’nin geniş Orta Doğu da Türk yardımı konusunda beklentileri ılımlı olmalı, onun yerine Türkiye’nin gerçekçi biçimde yardımcı olabiceği Suriye, Irak, İsrail ve İran’a odaklanmalı. 

Amerika'nın Ortadoğu'da "İkinci İsrail" planıyla ilgili şifreler de raporda yer aldı. Bu noktada Irak Bölgesel Kürt Yönetiminine Türkiye'nin "hamilik yapma" görevi hatırlatıldı. Öcalan'la açılım sürecine Ameriakn desteğinin önemi vurgulandı. 

ABD ve Türkiye’nin güçlü, istikrarlı Batı eğilimli, birleşik bir Irak çerçevesinde Irak ve El Kaide etkisinin güçlü biçimde sınırlandığı otonom bir Kürt bölgesini desteklemede ortak çıkarları vardır. Özellikle önemli olan, Amerikalı politikacıların desteklemeye ve cesaretlendirmeye devam etmek zorunda oldukları devam eden Kürt barış sürecidir. 

Amerikanın gelecek dönem siyasetlerine ışık tutması bakımından Türkiye'nin iç dengeleri de raporda genişçe yer aldı. Gezi süreci "Erdoğan'nın Başkanlık hayallerini bitirdi" saptaması yapıldı. 

Taksim protestolarının en yakın etkisi Erdoğan’ın güçlü başkanlık emellerinin sonu oldu. En ateşli destekçileri bile şu anda –tek başına anayasa değişikliği şöyle dursun- arzu duyduğu başkanlık sistemi için gerekli bulunan anayasal düzenlemeleri parlamentoya sunabileceğine inanmıyor.

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edalman da bazı öneriler yaptı. ABD'de politikaya yön verenler Türkiye'nin yüzyüze olduğu zorlukları ve iki ülkenin daha fazla işbirliği yapmasına engel olan noktalardaki farklılıklarla ilgili Ankara'yla daha fazla konuşmalılar" dedi. 

ulusalkanal.com.tr


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TC Ata - 3 yıl önce
tayyip in ne oldugunu tum dunya biliyor