Ankara'daki bombalı saldırı öncesi çalıntı araç yakalama butonu kapatılmış

Terör örgütü PKK'nın Ankara’da Merasim Sokak saldırısındaki ihmallere yönelik soruşturmada, çalıntı aracın yakalanmasını sağlayan bilgisayar sistemindeki özel işlem butonunun yoğunluk nedeniyle kapatıldığı ortaya çıktı.

Ankara'daki bombalı saldırı öncesi çalıntı araç yakalama butonu kapatılmış

Ankara’da, Merasim Sokak’ta yaşanan bombalı araç eylemini araştıran İçişleri Bakanlığımüfettişleri, çalıntı aracın yakalanmasını sağlayan bilgisayar sistemindeki özel işlem butonunun kapalı olması nedeniyle yakalanamadığını ortaya çıkardı. Müfettişler, butonun Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2013’teki genelgesi doğrultusunda işlem hacmi yoğunluğu nedeniyle uygulama dışı bırakıldığını belirledi. 

Milliyet'te yer alan habere göre; TSK mensuplarını taşıyan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait servis araçlarına yönelik terör saldırıda ihmalleri araştıran İçişleri Bakanlığı müfettişleri, plaka tanıma sistemlerinin incelenmesiyle yeni bir ihmali daha gün ışığına çıkardı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayı ile inceleme yapan müfettişler, PKK saldırısında kullanılan ve eylem için üzerine ikiz plaka takılan 34 KK 0340 plakalı aracın, elektronik sistemde yapılan bir düzenleme sonucu gözden kaçırıldığını ortaya koydu.

 

Ankara’daki birbirinden ayrı kullanılan iki MOBESE sisteminin entegre edilememesi nedeniyle aracın geçtiği kameraların kayıt almasına karşın uyarı yapmadığını ortaya çıkaran müfettişler, farklı bir bilgiye daha ulaştı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre müfettişler, yurt genelinde kullanılan ve çalıntı araçların MOBESE kameralarında görülmesi halinde alarm veren uyarı sisteminin de devre dışı bırakıldığını belirledi. 

GENELGE GÖNDERİLMİŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki güvenlik birimlerince kullanılan araç takip projesinde, yurt genelinde aranan, kayıp ve çalıntı araçların plaka ve tescil bilgilerinden oluşan veriler sisteme girilerek araçların ülke çapında takibi yapılıyor. İstanbul’da çalındıktan sonra sahibince başvuru yapılan ve çalıntı araç olarak bilgisayar sistemine girilen aracın yakalanmasını sağlayan uyarı butonunun Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi hükmüne göre kapatıldığı belirlendi. 

UYARI SİSTEMİ DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ

Ankara’da terör, hacizli yakalamalı araçların aranma kayıtlarının öncelikli biçimde kullanılmasına rağmen en son kayıp plaka ve araç kayıtlarının takibe alındığı, bu araçların çok olması nedeniyle işlem hacmi yoğunluğu yaşanması sonrasında EGM genelgesi doğrultusunda uyarı sisteminin devre dışı bırakıldığı saptandı. 

Yapılan araştırmalarda il emniyet müdürlüklerine yetki veren hükmün yer aldığı genelgenin 2013’te yayımlandığı belirlendi.

 EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ'NÜN İMZASI BULUNUYOR

Genelgenin ise dönemin Emniyet Genel Müdürü olan ve halen Ankara Valisi olarak görev yapan Mehmet Kılıçlar’ın imzasını taşıdığı tespit edildi. Genelgenin, inceleme dosyasında yer aldığı da öğrenildi. Vali Kılıçlar, Merasim Sokak incelemesi sonrasında terör eyleminde ihmalleri bulunduğu iddiasıyla polis ve mühendislerden oluşan dokuz görevli hakkında soruşturma izni kararını vermişti.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.