Aram Ateşyan: Almanya'nın hatalı davranışı kabul edilemez

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, yayımladığı mektupla Alman Parlamentosu’nun "sözde soykırım" kararına tepki gösterdi. “Hakkı olmayan bir konuda fikir beyan edip yasallaştıran Almanya'nın hatalı davranışı kabul edilemez.” diyen Ateşyan yaşananların emperyalist güçlerin oyunu olduğunu vurguladı.

Aram Ateşyan: Almanya'nın hatalı davranışı kabul edilemez

Alman parlamentosunun üyesi olduğu AİHM ve Büyük Daire kararlarını yok sayarak aldığı karara Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden de tepki geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hitaben yazılan Patrik Vekili Aram Ateşyan imzalı mektupta üzüntü duyulan kararın kabul edilemez olduğu belirtildi.

"ALMANYA'NIN HATALI DAVRANIŞI KABUL EDİLEMEZ"

"Alman vatandaşlarının oylarıyla kurulan meclisin hakkı olmadığı bir konuda fikir beyan etmesi, bu beyanını yasallaştırması ve bunu da tüm Alman milleti adına yapması, kendisini yargıç mevkiinde görmesi kadar hatalı bir davranışta bulunması kabul edilemez."

“Türkiye Ermeni toplumunun o acı ve kederli günleri yaşayanların torunları olduğunu" vurgulayan Başepiskopos  mektubuna şöyle devam etti.

"ALMANYA'NIN KARARI ETİK DEĞİL"

"Alman İmparatorluğu’nun bu trajik olaylardaki menfi rolünün iki satırla geçiştirilmesi, Osmanlı Türkiyesi’nin suçlanmasından da öte, tamamen suçlu ilan edilmesi etik açıdan tartışılacak bir olgudur. Ayrıca yasallaşan tasarının Alman kamuoyunun hissiyatına ne derece tercüman olduğu gerçekten tartışmalıdır."

"Kabul edilen yasa ve aynı niteliğe haiz yasalar bizleri derinden yaralamaktadır." denilen mektupta olayın emperyalist güçler tarafından kullanıldığına dikkat çekildi.

"EMPERYALİST GÜÇLER VURGUSU"

"Ermeni milletinin tarih sayfalarındaki bu acısı, ne yazık ki uluslararası siyaset platformunda Türkiye’yi ve Türk Milleti’ni suçlamak ve cezalandırmak için bir araç olarak algılanmakta ve bu sakil anlayış nedeniyle Türkiye Ermeni toplumunun üst ve alt kimliklerinin yara almasına neden olmaktadır... Duymak ve dinlemek için kulakları olanlar, bu manzaradan yansıyan Ermeni Milletinin emperyalist güçler tarafından nasıl kullanıldığı gerçeğinin yankılarını duyabilirler." 

"Siyaset adamlarının kendi anladıkları şekilde ve siyasi hesapları doğrultusunda fikir beyan ettiklerini" ifade eden Ateşyan Türk ve Ermeni halklarının nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırılmaması uyarısında da bulundu.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.