Assange ABD'ye teslim mi edilecek?

İsveç Televizyonu'nun (SVT) haberine göre İsveç hükümeti, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı ülkeye getirmeye çalışıyor fakat Assange, ABD'ye teslim edilebileceği şüphesiyle bu fikre soğuk bakıyor

Assange ABD'ye teslim mi edilecek?

Aydınlık gazetesinin İsveç Televizyonu (SVT)'ye dayandırdığı habere göre, WikiLeaks kurucusu Avusturalyalı Julian Paul Assange ifade vermek için İsveç'e gelirse ABD'ye teslim edilebilir. Assange da ABD'ye teslim edileceği korkusuyla İsveç'e gelmeyi reddetmiş, İngiltere'de bulunduğu sırada İngiltere'ye de güvenmeyerek Ekvador büyükelçiliğine sığınmıştı. SVT televizyon kanalında dün 7 Eylül akşamı yayınlanan Uppdrag Granskning (Görevimiz araştırmak) programı ABD'de yaptığı araştırmalar sonucu Assange'ın korkmakta haklı olduğunu açıkladı.

DÖRT YILLIK BÜYÜKELÇİLİK HAPSİ

WikiLeaks kurucusu 2012 Haziran'ından bu yana Ekvador büyükelçiliğinde ilticacı olarak yaşıyor. Assange burada olması nedeniyle büyükelçiliğin sürekli gözetim altında olduğunu, dinlendiğini, çalışanlarının izlendiğini, büyükleçiliğin bilgisayarlarının denetlendiğini (hacklendiğini) bu nedenle de burada yaşamanın kendisi için çok zor olduğunu ama ABD'ye verilmemek için burada yaşamaktan  başka umarının da olmadığını söylüyor. Psikologlar da bu koşullarda yaşayan birinin sağlık açısından da yaşamsal tehlike içinde olduğu görüşündeler.

SVT'nin "Görevimiz Araştırmak" adlı programı Assange'ın gerçekten ABD'ye teslim edilme tehlikesi olup olmadığını araştırdı.

ABD'NİN KİRLİ ÇAMAŞIRLARINI ORTAYA SERDİ

WikiLeaks 2010 yılı nisan ayında ilk kez çok ciddi bir etkinlik gerçekleştirdi ve ABD'yi rezil etti. Colleteral murder adı verilen bir videoyu yayınladı. Videoda bir Amerikan helikopterinin Bağdat'ta sivillere soğukkanlı bir biçimde ateş açarak katlettiği tüm çıplaklığıyla gösteriliyordu. Bunu ABD'nin Irak ve Afganistan'da yaptıkları ve tüm dünyadaki büyükelçiliklerin binlerce gizli istihbarat raporlarının ifşa edilmesi izledi.

Assange'a gizli bilgi sızdırdığı iddiasıyla hakkında dava açılan Amerikan askeri Bradley Manning 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. SVT'ye göre işte Julian Paul Assange'ın ABD tarafından ele geçirilmek istenmesinin asıl nedeni bu. Ancak ne ABD Adalet Bakanlığı ne de FBI bilgi veriyor. Vaşington'da bir mahkeme dosyasında ülkenin güvenliğine karşı çok ciddi tehditler oluşturulduğu yönünde soruşturma yürütülmekte olduğu yer alıyor. Bu yılbaşında hazırlanan bazı belgelere göre de ABD Adalet Bakanlığı bu konunun bir an önce çözülmesini istiyor.

İşte işin püf noktası da burada. Araştırmanın çıkış noktası Bradley Manning, kilit noktasındaki adam da Julian Assange. Bunun kanıtlarına bir örnek olarak, FBI'ın daha 2011 yılında Assange hakkında bilgi toplamak için İzlanda'ya gitmiş olduğu gösteriliyor. İzlanda'da daha önce WikiLeaks için çalışan Sigurdur Thordarson FBI'ın kendisinden Julian Assange'ı suçlayabilecek kanıt toplamak için, izlemesini istediğini, Manning ve başka kaynaklarıyla ilişkileri hakkında bilgi ve belge toplamasını istediğini ve bunun için kendisine mikrofonlu bir kol saati verdiklerini anlatıyor.  İzlanda Eski İçişleri Bakanı Ögmundur Jonasson da FBI'ın İzlanda çalışmaları hakkındaki bilgiyi doğruluyor.

ABD'DEN GOOGLE'A EMİR

Dört yıl önce bir Amerikan mahkemesi Google'a WikiLeaks'te çalışan üç kişinin elektronik postalarının verilmesi için emir çıkarmıştı. Bu emirdeki suç maddeleri casusluk, casusluğa azmettirmek, ABD devletine karşı suç işlemek için çete oluşturmak, görülme hakkı olmayan belgeleri ele geçirmek için bilgisayar sahteciliği ve sahteciliğe yardım ve devlete ait belgeleri  çalmak.

Assange'ın banka hesaplarının da kapatılmış olması da ABD'nin Assange'dan vazgeçmeyeceğine işaret olarak gösteriliyor.

ASSANGE'IN İSVEÇ SERÜVENİ

 Assange Altı yıl önce WikiLeaks'i İsveç'te de örgütlemek üzere İsveç'e gelmiş ve bir dizi konferans vermişti.

Burada bulunduğu süre içinde iki İsveçli kadınla ilişkide bulunmuş, kadınlar daha sonra kendilerine taciz ve tecavüzde bulunulduğu iddiasıyla şikayette bulunmuşlardı. Birinci kadın gece kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girdiğini, sabah gene cinsel ilişki içinde uyandığını, Julian'a kondom kullanıp kullanmadığını sorduğunu, kullanmadığını söyleyince durmasını istediğini ama Julian'ın durmadan ilişkiyi sonuna dek götürdüğünü ve o nedenle tecavüze uğramış olduğunu belirtiyor. Diğer kadının şikayeti yine kondom yüzünden. O da Julian'ın kondomu cinsel ilişkide bilerek yırtıp işini bitirdiğini, o nedenle tecavüze uğramış olduğunu öne sürüyor.

İsveç'in davaya bakan "kadın" savcısı, önce tutuklama sonra bırakma sonra yine tutuklama kararı çıkardı. Asange İsveç'ten ayrıldıktan sonra tekrar İsveç'e gidip ifade vermeye yanaşmadı. Ancak istenirse video, telefon yoluyla ifade vermeye hazır olduğunu bildirdi.Ekvador Büyükelçiliğine sığındıktan sonra İsveç savcısının oraya giderek ifade alabileceğini belirtti. Ancak "kadın savcı" Marianne Ny bir türlü bu çözüm önerilerine yanaşmadı.

KADINLARIN ASSANGE'I GETİRME ÇABASI BOŞA ÇIKMAK ÜZERE

"Tecavüze uğrayan İsveçli kadınların"  "kadın" avukatı Elisabeth Massi Fritz, Julian Assange'ın "delikanlı gibi" gelip İsveç'te ifade vermesini istiyor. Kamu oyunda gerek davanın gerekse savcı ve avukatın tavırlarının kötü bir oyun olduğu kanısı yaygın. Davacı kadınların özellikle sosyal medyada hakaret yağmuruna tutuldukları bildiriliyor. Kadın savcıya altı yıldır ifade almadığı için ağır eleştiriler geliyor.

Assange şu anda İngiltere'de bulunduğu için  İsveç'ten istenmiş değil. Ancak istendiğinde kararı önce Yüksek Mahkeme sonra da hükümet verecek.

İsveç'in daha önce ABD'nin istediği kişileri verdiği gözönüne alındığında Julian Assange'ın İsveç'e güvenmesi için bir neden görünmüyor.

Savcı dün (7 Eylül 2016) düzenlediği basın toplantısında Assange'ın bulunduğu Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde ifade alınmasına hazır olduklarını, zamanı konusunda Ekvador Büyükelçiliği'nden haber beklediklerini açıkladı.

Kadın Savcı Marian Ny, Julian Assange'nin SVT televizyonunda kendisi için kullandığı "hemsk” (iğrenç) ifadesini "doğal" karşıladığını ifade etti.

İkisi de haklı...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.