ATAA ödül törenindeki konuşmam

 ATAA ödül törenindeki konuşmam

Sayın Mehmet Çelebi,
Türk Amerikan Dernekleri
Kurulu Başkanı

Sayın Kürşad Doğru,
Mütevelli Heyeti Başkanı


Türk Amerikan Dernekleri Kurulumuzun bu yıl ki ödülünü AİHM’de kazanmış olduğumuz tarihsel başarı nedeniyle bize vermiş olması mücadele azmimizi güçlendirdi.

Bu başarı, başta KKTC Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş olmak üzere onbinlerce aydınımızın ve yurttaşımızın emeğiyle kazanılmıştır. Bu ödülü onlar adına almak eşsiz bir mutluluk kaynağıdır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu kararıyla Avrupa uygarlığının temelindeki hakikate bağlılık, hukukun üstünlüğü ve insanlık değerlerini canlandırmıştır.

Ermeni soykırımı suçlaması, Birinci Dünya Savaşı’nda milletimize bir psikolojik harekât teması olarak yöneltildi. Biz Türk Milleti vatanımızı savunduk ve emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını bu tür suçlamaları da göğüsleyerek kazandık. Bugün de aynı psikolojik harekât yine emperyalist merkezlerden Türkiyemizi bölme planı çerçevesi içinde yürütülmektedir.

Burada hakikati savunmak, yalnız biz Türkiye halkının değil, gerçeklik duygusu olan bütün insanlığın sorunudur.
Mazlum milletlerin bağımsız ve özgür yaşama davasına gönül ve emek veren Amerikan halkının da bizi anlayacağından eminiz. Yüzyıl önce emperyalist kışkırtmalar sonucu çekilen bütün acılar, Anadolu’da yaşayan her milliyet ve inançtan insanlarla birlikte bütün insanlığın acılarıdır. O acı hatıralar gelecekte halklar arasında kin ve intikam duygularını ve eylemlerini değil, artık karşılıklı sevgi kardeşlik ve anlayışı beslemelidir. Biz çeşitli kavimleri bir arada yaşatma geleneğinden gelen Türkiye halkı olarak, bizimle aynı topraklarda yaşayan, aynı havayı soluyan, aynı pınarlardan su içen bütün insanları bugün hangi iklimlerde yaşarsa yaşasınlar sevgiyle anıyor ve kucaklıyoruz. Bu bağlamda ta Amerikalara göç etmiş olan Ermenilerimizi de selamlıyor ve derneğiniz aracılığıyla onlara sevgilerimizi ve kardeşlik duygularımızı yolluyoruz. Onların Anadolu kültürüne bıraktıkları yadigârları bir emanet olarak özenle saklıyoruz ve kültürümüzün zengin kaynakları içinde geleceğe taşıyoruz.

Türkiyemiz, bugün bağımsızlığına toprak bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelen dış ve iç tehditleri göğüslemektedir. Bu mücadelede Washington, Lincoln ve Rooseveltlerin bağımsızlıkçı ve demokratik devrimci geleneklerine bağlı ABD halkının dayanışmasına güveniyoruz.

Yurdumuzdan uzaklarda ABD topraklarında yaşayan yurttaşlarımız, Türkiyemizin ABD halkına yolladığı barış ve kardeşlik elçileridir. Okyanuslar ve dağlar onları bizden ayırmıyor. Yüreklerimiz birlikte çarpıyor.

Türkiye ve Amerikan halklarını insanlık, özgürlük ve demokrasi değerlerinde birleştiren Derneğinize, bu toplantıya katılan Amerikalı dostlarımıza ve yurttaşlarıma eşim Şule Perinçek aracılığıyla özlemlerimi, sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum.

Verdiğiniz ödül bizlerde hakikat aşkını, vatanımıza bağlılığı ve büyük insanlığa hizmet duygularını güçlendirmiştir.
Sizlere yürekten teşekkür ediyorum.

Doğu Perinçek
Aydınlık/Rota


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.