Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik: CIA’da FETÖ telaşı

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik: CIA’da FETÖ telaşı

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik, 15 Temmuz'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sonrası yurtdışına kaçanlarla CIA ajanlarının bir toplantı düzenlediğini yazdı. Toplantının benzerinin Türkiye'de de yapıldığını beliten Özçelik, "CIA-FETÖ toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığın nedenleri değil, bundan sonra izlenecek yol tartışılmış" dedi.

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik'in yazısı şöyle:

Yıllardır anlatmaya çalışıyorduk, ama bazılarını inandıramıyorduk. 15 Temmuz ABD/FETÖ darbesi sonrası her şey açığa çıktı. FETÖ’nün nasıl tehlikeli bir örgüt olduğu anlaşıldı. ABD/FETÖ ilişkileri ortalığa saçıldı. “Bir musibet bin nasihatten iyidir” durumu var.

ABD SIKINTIDA

ABD suçüstü yakalandı. Bu da onları telaşlandırdı. Kritik isimler önceden yurtdışına kaçırılsa da tedirginlikleri sürüyor. FETÖ’de yaşanan çözülmenin boyutunu araştırdıkları bildiriliyor. Emniyette görevli iken ayrılıp ABD Büyükelçiliği ile çalışanlar var. ABD koruması altında yoğun mesaide oldukları konuşuluyor.

CIA İLE TOPLANTI

Örgütün yurtdışına kaçan yöneticileri geçtiğimiz günlerde CIA ajanları ile bir toplantı yapmış. Gelinen son nokta masaya yatırılmış. Toplantının bir Avrupa ülkesinde ve Türk nüfusun az olduğu bir şehirde gerçekleştiği ifade ediliyor. Bu toplantıdan sonra Türkiye’de de “dar buluşmalar” olmuş.

Kaynaklarıma, “Nerede?” diye sordum. “CIA’nın Türkiye’de o kadar çok ‘Güvenli Ev’i var ki!” diye karşılık verdiler. Reza Zarrab’ın ABD’ye gitmeden önce FBI ile de aynı mekanlarda buluştuğuna dikkat çektiler.

ALINAN KARARLAR

CIA-FETÖ toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığın nedenleri değil, bundan sonra izlenecek yol tartışılmış. Edindiğimiz bilgilere göre, FETÖ’nün önümüzdeki dönemde izleyeceği yol haritası şöyle:

Zaman kazanma: İlk iş zaman kazanma. 15 Temmuz sonrası örgüte yönelik dalganın yavaşlatılması için tüm olanaklar kullanılmalı.

FETÖ soruşturmalarını itibarsızlaştırma: FETÖ soruşturmaları ve operasyonlarında haksızlık yapıldığına ilişkin propaganda yaygınlaştırılmalı. Örgütle ilişkisi olmayan kişilerin cezalandırılması sağlanmalı. Bu yolla soruşturmalarla ilgili kuşku yaratılmalı. İtibarsızlaştırılmalı.

Bu durumu gazete ve televizyonlara yansıtılarak “AKP’nin asıl niyeti başka” algısı yaratılmalı.

Çözülme önlenmeli: 15 Temmuz öncesi başlayan, 15 Temmuz sonrası hızlanan çözülme durdurulmalı. Bunun için de hapistekilere ve gözaltındakilere, “yakında çıkacağız” umudu verilmeli. Bu propaganda yayılmalı.

Hapistekilerin yakınlarına destek: Hapiste bulunan örgüt yöneticilerinin dışarıdaki yakınları desteklenmeli. Maddi sıkıntısı olanları acil destek sağlanmalı. “Örgüt dağılmadı, arkamızda” mesajı verilmeli. Bu yolla içerdekilerin direnci arttırılmalı.

Uyuyan hücrelerin uyandırılması: Diğer tarikatlar ve kamuda kritik yerlere yerleştirilen “gizli” kadrolar harekete geçirilmeli. Örgütün sıkışmışlıktan kurtarılmalı. Muhalefet partilerine yerleştirilen kadrolar, örgüte yönelik operasyonların “hukuka uygun olmadığı” tartışmasını öne çıkarmalı.

Darbe gündemden düşürülmeli: 15 Temmuz darbe girişimi gündemden düşürülmeli. Kamuoyunda darbe tartışmasının yerine başka tartışmaların öne çıkarılmalı.

PKK ile dayanışma: PKK ile temaslar sürdürülmeli. Koordineli hareket edilmeli. Ama bu ilişki son derece gizli yürütülmeli. PKK eylemleri FETÖ ile mücadeleyi ikinci plana düşürecek boyuta ulaşmalı.

***

DİKKAT ÇEKEN GELİŞMELER

Adliyede FETÖ soruşturmalarını takip eden arkadaşlarla sürekli konuşuyorum. Son günlerde dikkat çeken gelişmeler olduğunu belirttiler. Tecrübeli bir gazeteci, “Sanki bir beklentileri var gibi. Savcıların sorularını ‘bilmiyorum, duymadım’ diye geçiştiriyorlar” dedi. Bu arada, tutuklu yakınlarının, “Nasıl geçineceğiz?” serzenişleri de kesildi. Bunların hepsi CIA-FETÖ görüşmesi sonrasında oldu. Belli ki ABD, PKK/PYD’den sonra diğer “kara gücü” FETÖ’yü de korumaya çalışıyor. Ama köprülerin altından çok su aktı. 15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi Türkiye’de “bilinç sıçraması” yaşattı.

ABD’nin işi artık çok zor!

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.