Başbakan Binali Yıldırım: Suriye ile ilişkilerimiz de normale dönecek

Başbakan Binali Yıldırım: Suriye ile ilişkilerimiz de normale dönecek

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin genel merkezinde, AKP İl Başkanları toplantısında konuştu.

Başbakan Binalı Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

Ramazan'da kurduğumuz gönül köprülerinin kıyamete kadar devam etmesini diliyorum. Ak Parti ailesinin bütün mensupları Ramazan boyunca batıdan doğuya gönül köprüleri kurdular. Sofralarını paylaştılar. Allah hepinizden razı olsun.14 senedir milletin emenetini şanşa şerefle taşıyoruz. İlk günden beri milleitmizin emanetine halel getirmedik. Türkiye büyüdü, AK Parti Türkiye ile beraber büyüdü. Milletine hizmet için heyecanı olan tek parti Türkiye'de yine AK Parti'dir. Türkiye'yi kurtrmak için mangal gibi yürek gerekiyordu. O yürek kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'da vardı. Bu kadro hareketi siyasette kaybedilen itibarı yeniden kazandırdı. 

MÜHÜR VE KARAR MİLLETİNDİR

3 Kasım'da AK Parti tek başına iktidar oldu. O tarihten bu yana Türkiye kutlu yürüyüşüne devam ediyor. AK Parti'nin toplumsal desteği artarak devam etti. 3 Kasım 2012'den 1 Kasım'a kadar bu ruh ve inanç hiç değişmedi. Bizim hareketimize kavga değil muhabbet hakimdir. Bu parti milletin partisidir. Mühür milletindir, karar milletindir. AK Parti siyasetinde hiçbirimizin kişisel hesabı olmaz. AK Parti 1 Kasım'da aldığı millet desteğini daha da ileriye taşımıştır. Türkiye'yi siyasi istikrarsızlıktan kurtaran bu başarı önce Allah'ın ruhu sonra da AK Parti teşkilatının eseridir.

AK Parti'siz bir Türkiye kolsuz kanatsız bir kuş gibidir. Bunu denediler ama çok şükür ki başarılı olamadılar. Milletin emanetini omuzunda hisseden AK Parti kadroları demokrasi düşmanlarının heveslerini kursaklarında bıraktı. Geri adım atmadık. Türkiye'ye tuzak kuranlar Erdoğan'sız bir Türkiye hayal ettiler, başaramadılar ve asla başaramayacaklar. 

AK Parti öncesini hatırlamak isteyenler muhalefetin bugünkü haline baksın. Resmen iç çekişmelerle enkaz altında kalmış vaziyette. Siyaset AK Parti ile itibar kazanmıştır. AK Parti, Türkiye siyasetine kalite getirmiştir. AK Parti saysesinde Türk ekonomisi tam 3 kat büyümüştür. O karanlık girdaptan ülke çıkarılmıştır. Bugün dünyanın 10 büyük projenin en az 3 tanesi Türkiye'de gerçekleşiyorsa bu başarı AK kadroların başarısıdır.

Siyasi tartışmalar ne olursa olsun, gerilim isteyenler, kavga isteyenler ne derlerse desinler sizin gözünüz kulağınız milletten ayrılmayacak. Ayrım yapmaksızın herkese gideceğiz herkesin elini sıkacağız. Hizmette ayrımcılık yapmayacağız. Ayrımcılık yapmamak AK Parti'nihn kırmızı çizgisidir. Bu çizgiyi çiiğneyenler AK Parti kadrosu olamaz. AK Parti'nin tek kaynağı tek dayanağı millettir. Aynı kararlılıkla milletin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

AK Parti'nin başarısının sırrı kendini yenilemesidir. Adalet ve kalkınmada 15 yılda Türkiye'nin kaderini değiştirdik. Bir çok engellemelere rağmen gerekli adımları attık. Ancak Türk siyasetinin vesayet hastalığı son yıllarda sivil mecralara da sıçradı. AK Parti hiçkimseye geçit vermemiştir. Türkiye'nin teminatı AK Partidir. Sizden isteğim; hiçbirimiz aynı düşüncelere sahip olmak zorunda değiliz. Bu yüzden dostluk kollarımızı açmak zorundayız. En büyük güvencemiz milletimizin kardeşliği ve birliğidir. Geçtiğimiz 14 yılda pek çok operasyon yapılmaya çalışıldı. Diğer partiler iç hesaplaşmalarla vakit öldürürken biz hiçbir fitne girişimine geçit vermedik. Yolumuza kararlılıkla devam ettik.

Türkiye'de kongre denilince kavgalar hatırlanır. AK Parti kongresi denilince demokrasi bayramı olarak hatırlanır. Kurucu lideirmiz Erdoğan'ın öncülüğünde hepsiyle micadele ettik. AK Parti hareketi bir muhabbet hareketidir. Diğer partiler kendi içinde birlik olmalı, kendi içlerinizde birlik olmak için illa AK Parti'yi Erdoğan'ı hedef almanız gerekmez. AK Parti'ye attıkları çamur her seferinde yüzlerine bulaşıyor. Biz muhalefet istiyoruz. Ne yazık ki bugün siyasette muhalefet değil AK Parti'nin rakibi yine AK Parti'dir. AK Parti'de sadece nöbet değişimi, hizmet yarışı olur. 

Terörle amansız bir mücadele ediyoruz. Devlet büyün yönüyle insiyatifi el almıştır. Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdi. Şimdi kırsalda da tek bir terör hadisesi olmayıncaya kadar güvenlik güçleri bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacaktır.

MUHALEFETE GÜNEYDOĞU ÇAĞRISI

Benim siyasi rakiplere bir çağrım var. Doğu ve Güneydoğu'da herşey müsait gelin teşkilatlarınızı kurun bayrağı artık saklamayın Cudi'nin zirvesinde ay yıldızlı bayrağı dalgalandırın. Bu mesele sadece AK Parti'nin meselesi değildir. Halkların Demokratik Partisi'de terörün her türlüsüne karşı olmalı. Meclis milletin sesinin yeridir. Oradaki ses terörün sesi olamaz. Yol yakınken vazgeçsinler. Milletin sessizliğini yanlış okumasınlar. Ülkemizde bir ve veraber olalım, farklılığımızı zenginlik olarak görelim. Türkiye'nin nerseine giderseniz gidin AK Parti bayraklarını görürsünüz. Şimdi diyoruz ki bu bayrakların yanında diğer muhalefet partilerinin de bayraklarını da görmek istiyoruz.

Suriye'den gelip ülkemize sığınan Suriye'li kardeşlerimizle ilgili malesef son günlerde utanç verici bir tartışma yürütülüyor. Üzülere söylüyorum ki birileri yine nefret tohumlarını ekmeye devam ediyor. Vatansız evsiz kalmış sığınacak bir liman arayan ölümden kaçan insanlara dönük maalesef bu çirkin iddialar Türkiye'nin kültüründe geleneğinde yoktur. Bütün mazlumlar önce Allah'a sonra 79 milyon millete emanettir. Son günlerde HDP, MHP bile bu konda aynı şeyler söylüyor. Sayın Bahçeli ve Demirtaş aynı cümleleri kuruyor. CHP saten HDP çizgisine çoktan giröiş durumda. Malesef her türlü faaliyetlerde HDP ayağını kaldırıyot CHP basıyor.

"ALLAH, KILIÇDAROĞLU'NU ISLAH ETSİN"

Kılıçdaroğlu 11 soru sordu. Bunlar doğru değil DAEŞ'i kimse bilmezken Türkiye 50 bin  üzerindeki şüpheli lisetesini 144 ülke ile paylaşmıştır. 3 bin küsur şüpheliyi ülkesine göndermiş 1600 şüpheliyi de tutuklamıştır. Yıl 2014 Meclis'ten Suriye teskeresi geçmiş. DAEŞ ile mücadele için yetki isteniyor. Kılıçdaroğlu çıkıp hayır oyu veriyor sonra da bize siz DAEŞ'e göz kırpıyorsunuz diyor, Allah ıslah etsin. Yanlışlarını tekrarlamaktan başka yaptıkları bir şey yok bunların. Türk siyasetine yakışmıyorlar. Artık sorunların tanımını değil çözümleri tarışalım. Türkiye'nin geleceği için bir fikriniz varsa buyrun söyleyin biz de gereğini yaparız. 

"AMACIMIZ DOSTLUK HALKASINI GENİŞLETMEK"

Sayın Cumhurbaşkanı'mıza yönelik edepdışı ahlak dışı sözleri şiddetle kınıyoruz. Vatandaşlıkla ilgili konuyu yerli yersiz, art niyetle tartışılıyor. Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. İnsanlık tarihinden beri var olan şeydir. Ülkeler vatandaşlığa alır da çıkartır da. Bunların şartları vardır. Teröre karşımış hiç kimse vatandaşlığa alınmaz. Türkiye'ye eğer değer verecekse emek verecekse sadece Suriyeliler'i değil herkesi vatandaşlığa alırız. Bunun için gerekli düzenlemeyi yapıyoruz. Suriyeliler geleli 4 yıl oldu. Bu insanlara geçici oturma izni verdik, çalışma izni veridk. Bu tartışmalar anlamsızdır. Bizim milletimizin kararı nettir. Bu milletin ekmeğini nasıl bölüştüysek, ekmeğimizi de büyütmek için gerekirse nüfusumuzu arttıracağız. Amacımız dostluk halkasını genişletmektir. İsrail ile Rusya ilişkilerimizi normalleştirdik. Umarım Suriye ile ilişkilerimiz de normale dönecektir. Suriye ile Irak'la bütün komşularımızla ilişkilerimzi geliştirmek en önemli hedefimzdir.. Güzel ve zor günlerimizi paylaştık, bölgenin refahı için çalıştık. Gelecek kardeşlik ve birliktedir. 

TARİHLERİ TEK TEK AÇIKLADI

Türkiye AK Parti ile büyüyor ve 2023 hedeflerine doğru ilerliyor. Güven ve istikrar; herşey bu iki kelimede gizli. Bayram öncesi Osmangazi Köprüsü'nü açtık. 9 günde 1 milyon insan kullandı. Vatandaş 4 dakika da İzmit körfezini geçiyor. Bu sene de açılışlara geçecek. 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü geliyor, 20 Aralık'ta Maramaray'ın kardeşi bir mühendislik harikası Avrasya Tüneli açılıyor. Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak geliyoruz. 

Geçtiğimiz bayramda Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı'nda rekor kırıldı. Bu yüzden biz dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyoruz. İstanbul'u havacılığın merkezi haline getiriyoruz. En önemli gücümüz coğafyamız, genç ve dinamik ruhumuzdur.  Son 14 yılda ihracatı 4 katına çıkardık. Büyümeye devam ediyoruz. Hükümet olarak iş kurmak isteyenlerin önüne adeta, turkuaz halı sereceğiz.

 Meclis içtüzüğü mutlaka değişmelidir. Domkrasi demek Meclis çalışmalarını tıkamak değil, katkı sağlamaktır. Millet bunu bekliyor. Kanunun gecikmesinin kime ne faydası var? İstediğin kadar diren ama bir dahaki seçimde de bunun hesabnı verirsiniz. Katkı sağlayın, bırakın sürekli eleştirmeyin. Biz diyoruz ki gelin yeni bir Anayasa yapalım, bu herkesin isteği. Bu bizim tercihimiz değil, 2007'de bize Cumhurbaşkanı seçtirmediniz sonra millet bizzat kendisi seçti. Bugün halkın seçtiği bir Cunhurbaşkanı vardır. Milletin geleceği ile ilgili her türlü konuya hakimdir, sorumluluğu vardır. Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişkisi nasıl kesilsin? Aday olarak parti onu gösteriyor. Anayasa'daki durumun fiiliyatla aynı hale gelmesi lazım. Sistemi vatandaşa doğru anlatalım, millete korku salmayalım. 

"DİĞER LİDERLER BAHÇELİ'Yİ ÖRNEK ALMALI"

Sayın Bahçeli'yi tebrik ediyorum. Daveti aldı ve bugün gidip ifade verecek. Örnek bir davranış. Diğer siyasi liderlere sesleniyorum hukuktan adaletten korkmayın. Böyle yaparak iktidar alternatifi olamazsınız.Gideceksiniz, ifadenizi vereceksiniz. Kimse provakatif hareketlere gidilmesin, kimse adaletten kendini üstün görmesin.

TERÖRLE MÜCADELE
"Terör örgütünün şehirlerdeki varlığı sona erdirilmiştir. Şimdi şehirler dışında, kırsal alanda da aynı şekilde tek bir terör hadisesi olmayıncaya kadar bütün güvenlik güçlerimiz didik didik her deliği, her köşeyi arayacak, milleti rahatsız eden, can ve mal güvenliğini tehdit eden bu şer odaklarının bütün yuvalarını yıkacak. Bunda kararlılığımız tamdır.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TANER - 8 ay önce
İLİŞKİLER NORMALE DÖNSÜNDE GÖNDERİN ŞU 3 MİLYON SURİYELİYİ.YETER ARTIK
Avatar
anti - 8 ay önce
celiski li konusma degilmi hem normale donecekse suriyelilerde suriyeye gitsin