Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlık teklifiyle ilgili imzalar tamamlandı

Başbakan Davutoğlu: Dokunulmazlık teklifiyle ilgili imzalar tamamlandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin olarak, "Teröre ve teröristlere destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlığı için anayasa değişikliğini imzaya açmıştık. İmzaları tamamladık. Biraz önce son imzayı ben attım. Teklif bugün ya da yarın Meclis'e gelecek. Kim teröristleri destekleyen milletvekillerini barındırıyormuş, ortaya çıkacak" dedi. 

Davutoğlu, dün ve bugün Suriye tarafından Kilis'e IŞİD militanları tarafından roket mermilerinin atılmasının ardından "TSK'nın angajman kuralları çerçevesinde DEAŞ mevzilerini vurduğunu" açıkladı.

Daha önce Diyarbakır'dan Erbil ve KKTC Ercan Havalimanı'na uçak seferlerin başlayacağını duyuran Davutoğlu, Urfa'dan da yakın zamanda KKTC'ye seferlerin başlayacağını söyledi.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuşuyor.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

İnşallah bugünlerde edeceğimiz dualar sayesinde dünyamız feraha çıkacaktır. Üç Aylar'ın tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

"TSK ANINDA CEVAP VERDİ"

Dün ve bugün kendi nüfusundan fazla Suriyeli muhacir kabul eden Kilis'e roket mermileri düştü, 21 vatandaşımız yaralandı. TSK, angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdi, DAEŞ mevzilerini vurdu. Kilis halkına geçmiş olsun diliyorum, selamlarımı iletiyorum.  Ülkemizin savunması için her türlü tedbir ve önlemi alıyoruz. Böyle kritik günlerde destansı mücadele veren Kilis halkını provake edenlere karşı milli birlik içinde kalmasını diliyorum.

"HAK ETTİKLERİNİ YAŞAYACAKLAR, YAŞATACAĞIZ"

Türkiye bir yandan DAEŞ saldırısına uğrarken, diğer yandan PKK saldırılarına hedef olmaya devam ediyor. PKK dün Hani ilçesinde karakola saldırdı. 2 kahraman askerimiz şehit olurken 52 kişi de yaralandı. Bu caniler yakıt tankerini patlatıyor. Alçakça, korkakça, kalleşçe eylem. Herkes şunu bir kez daha gördü bunlar vahşi bir katil, hak ettiklerini yaşayacaklar, yaşatacağız.

"DOKUNULMAZLIK TEKLİFİYLE İLGİLİ İMZALAR TAMAMLANDI"

Teröre ve teröristlere destek veren sözde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için imzalar açıldı, son imzayı da ben attım. Her şey ayan beyan ortaya çıkacak. Kim dokunulmazlıkların kalkmasından korkuyor ortaya çıkacak. Her şey milletimiz tarafından görülecek. Muhalefet çağrım tek seferde yargı yolunu açan bu teklife destek olmalarıdır. Hepsini göreceğiz. AK Parti'nin alnı da ak, vicdanı da ak, geleceği de ak olacak. Hesap vermekten korkanlar bu Meclis'te teklifimize nasıl cevap verecekler.

"İSTANBUL EN BÜYÜK EMANETTİR, HER TAŞI KORUNACAKTIR"

Geçtiğimiz hafta Ayasofya'da Aşk-ı Nebi sergisin açtık. Kuran sesi Ayasofya'nın kubbelerinden hiçbir zaman eksik olmasın. Mimar Sinan'ı da andık. İstanbul'da Süleymaniye Külliyesi'nde Mimar Sinan'ın huzurunda bulunduk. Burada yatay mimariye geçme hassasiyetimizi vurguladık. İstanbul en büyük emanettir, her taşına kadar korunacaktır.

POLİS TEŞKİLATI AÇIKLAMASI

Polis teşkilatımızın paralel yapı gibi yapılanmalara asla izin vermediğini yakinen bir kez daha gördüm Bürokrasi sadece siyasi iktidardan emir alıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. AK Parti kadim siyasi geleneğin bugünkü temsilcisidir. Milli bir demokrasi hareketidir. Evrensel ahlaki değerleri savunan bir partidir.

"TÜRKİYE BUGÜN DÜNYANIN YÜZAKI HALİNE GELMİŞTİR"

AK Parti olarak 14 yıldır ülkeyi yönetiyorsak milletimizin sandıkta verdiği oy kadar dualarının da payı vardır. Türkiye'deki muhalefetin Türkiye'ye hizmet etmek gibi bir derdi yok. Mazlumlara elini uzatmış bir Türkiye bugün dünyanın yüzakı haline gelmiştir. Türkiye'nin başarısını hazmedemeyenler hain terör örgütü üzerinden yeni bir saldırı başlattı. Ancak milletimiz 1 Kasım'da onlara en iyi cevabı verdi. 

"ÖZYÖNETİMCİLİK OYNAYANLAR KAZDIKLARI ÇUKURDAN ÇIKAMAYACAKLAR"

Birileri 7 Haziran'dan sonra siyasi olarak AK Parti'nin elini zayıflatmaya çalışırken eşzamanlı terör örgütü de saldırmaya başladı. Türkiye'de kantonculuk, özyönetimcilik oynayanlar kazdıkları çukurdan çıkamayacaklar. Halkımız, vatandaşımız şiddet şebekesini sokaklarda görmek istemiyorlar. Her gün yeniliyorlar bundan dolayı yalana başvuruyorlar. Bölgeyi içine çekmeye çalıştıkları kaos ortamı herkes tarafından görülüyor.

"ŞANLIURFA'DAN DA IRAK'A SEFER BAŞLAYACAK"

Hükümetimiz Ankara dışında ilk bakanlar kurulu toplantısını Şanlıurfa'da yaptık. Şanlıurfa'ya bakanlar kurulunda alınan bir müjdeli kararı da açıklamak istiyorum. Diyarbakır'ın ardından Şanlıurfa'dan da Irak'a Erbil'e uçuşlar başlayacak. 

Buradan bir kez daha bizi bağrına basan Şanlıurfalı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. 

"VAATLERİMİZİ YÜZDE YÜZ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Vaat ve reformlarımızın tamamı milletimiz için ve biz herkesten önce sadece milletimizi düşünerek yola çıktık. Geçtiğimiz cuma günü vaatlerimizin muhasebesini yaptık. Hesabımızı onlara taktim ettik. Vaatlerimizin yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş buluyoruz. Bunun için gece gündüz çalışan bakanlıklarımıza, grubumuza teşekkürü bir borç biliyorum.

"3 AYLIK REFORMLARIMIZIN DA YÜZDE 70'İNİ TAMAMLADIK"

3 aylık reformlarımızın da yüzde 70'ini tamamladık. Herkes AK Parti hükümetlerinin verdiği sözü tuttuğunu bir kez daha gördü. Biz söz verdi mi kesinlikle yapar milletimizin huzuruna öyle çıkarız. Temel vurgu şudur: Söz verdik, yaptık. Söz veriyoruz ve yapacağız. Bizim için bundan daha büyük bir onur, gurur olamaz. Birileri hükümetimizin saldırılarla mücadele etmekten kafasını kaldırmamasını isterken biz onlara prim vermiyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Hiçbir mazeretin arkasına saklanmıyor, bahaneler üretmiyoruz. 

İcraatlerimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum;

Asgari ücreti 1300 liraya çıkardık.

Taşeron işçilerimizi kamuda istihdam ediyoruz.

Emeklililerimize zam yaptık.

Muhtarlarımızın maaşını 1300 liraya yükselttik.

2002'de 10 milyar lira olan eğitim bütçesini, 2016'da 109 milyon liraya çıkardık.

Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. 

Ön lisans ve lisans öğrencilerinin burslarını artırdık. 

Burs ve öğrenim kredisi tutarını da 800 liraya, doktora için 1200 liraya çıkardık. 

Gençlerimizin sağlık prim borçlarını sildik. Pasaport harcı ödemesini kaldırdık. 

Yurtdışı askerlik bedeli ödemesini 1000 avroya düşürdük. 

Kobilerin üretim zincirine daha etkin katılmalarını içeren düzenlemeleri hayata geçirdik.

Çiftçilerimiz için yemde ve gübrede KDV'yi kaldırdık.

İlk kez iş bulan gençlerimizin ücretini biz karşılıyoruz. 

Firmalarımıza stajyer çalışanlarla ilgili 130 TL ya da 260 TL destek veriyoruz.

18-40 yaş arası çiftçilerimize 30 bin TL'ye kadar hibe desteği düzenlemelerini tamamladık. 

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeleri gerçekleştirdik.

Roman vatandaşlarımız için hazırladığımız eylem planını önümüzdeki günlerde ortaya koyacağız.

Darbe mevzuatındaki anti demokratik hükümleri kaldırıyoruz. Artık darbe hukuku ayaklarımızın altındadır.

Önümüzdeki 3-6 ay için de yapılacak olanlar takvime geçirilecek. 

3-6 ay içinde planlanan reformlar;

Demokratikleşme alanında ülke genelinde yargılama sürelerinin belirlenmesi. Temyiz mahkemelerinin hukukilik dışına taşan yetkilerinin sınırlandırılması

İş mahkemeleri ile ilgili çalışmalar

Kamu yönetimi alanındahizmetlerin adil sunumu için kurumlar arası yetki mükerrerliklerinin kaldırılması

Siber düzenlemelerin hayata geçirilmesi

Kalkınma ajansının daha etkin hale getirilmesi

YÖK kanunun hazırlanması

Eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması

Koruyucu halk sağlığı ve aile hekimliğini yeniden yapılandıran düzenlemeleri hazırlıyoruz.

Sağlık turizminin devreye girmesine gayret sarfedeceğiz

Uyuşturucu ile etkin mücadele için çalışmalar tamamlandı. Yasa dışı ticaret ve kullanımında görev alan kamu görevlilerine ödül mekanizması gelecek

İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için bürokrasinin ortadan kaldırılması, yurt dışı yaşıyan nitelikli insan gücünün ülkemize kazandırılması

"TÜRKİYE UZAY AJANSI 3 AY İÇİNDE KURULACAK"

Bütün bunları taçlandıran bir adımı da atacağız. Türkiye Uzay Ajansı'nı 3 ay içerisinde kuruyoruz. Önümüzdeki 3 ay içinde bu düzenlemeleri ve çalışmaları bitirip milletimizin huzuruna çıkmayı arzuluyoruz.

Vize muafiyeti ile ilgili olarak da 70 maddeden 43'ünü tamamladık. Meclis'te engellenmezse 4 Mayıs'tan sonra hazirandan itibaren vatandaşlarımızın Avrupa'nın her yerine başı dik bir şekilde girecekler. 

Milletimizin bizden en büyük beklentisi yeni anasayasaydı. Ancak muhalefetin tavrı nedeniyle istediğimiz hızda ilerleyemedik. AK Parti olarak tüm Türkiye'nin üzerinde ittifak ettiği yeni anayasa yapmaktan geri durmayacağız. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.