Başbakan Davutoğlu, Sur'da açıkladı: Bir çalışma yapıyoruz

Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır Sur ilçesinde Hasan Paşa Hanı'nda hem "Sur eylem planı"nı açıkladı, hem de önemli mesajlar verdi.

Başbakan Davutoğlu, Sur'da açıkladı: Bir çalışma yapıyoruz

Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır Sur ilçesinde Hasan Paşa Hanı'nda hem "Sur eylem planı"nı açıkladı, hem de önemli mesajlar verdi.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Bugün sizinle paylaşacağımız düşüncelerimzi insanlığa saygımızın eseridir. Diyarbakırlılara saygımızın eseridir. Biz, bu perspektifle 2013'te yüreğimden gelen sesle Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde yaptığım konuşmada 'Paris ne ki' demiştim. Diyarbakır şehir iken Paris bir köy değildi. Bir Dört Ayaklı Minare'yi düşünün bir Eyfel Kulesi'ni... Eyfel Kulesi'nde ne bulurlar bilmem ama Dört Ayaklı Minare'de herkse kendisini bulur. Her an Diyarbakır'dayız. Her şekliyle burayı tahayyül ediyoruz. Bütün mescitler güzeldir. Bursa Ulu Camii, Diyarbakır Ulu Camii bambaşka...

"BÜTÜN İDEALLARİMİZ BİRLEŞECEK YA DA BİZİ LİME LİME PARÇALAMAYA ÇALIŞACAKLAR"

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2005'teki konuşmasından itibaren başlattığımız Çözüm Süreci aslında yeni bir inşa süreciydi. Bizi parçalayanlara karşı bir inşa hareketiydi. 2016 kritik bir yıl. Bir tarafta Sykes Picot bir tarafta Kuddül Amara... Aynen Çanakkele'nin İstanbul'u koruması gibi Kuddül Amara da Bağdat içindi. Bağdat'ı kaybettik... Şimdi 100 yıl sonra Diyarbakır'ın bu güzel ortamından sesleniyorum. Bütün ideallerimiz birleşecek ya da bizi lime lime parçalamaya çalışacaklar. 2005'ten bu yana hep birleştirmeye çalıştık. 

"ZANNETTİLER Kİ BU DEVLET ACİZDİR"

7 Haziran'dan sonra kaosa düşüleceğini hesap edenler içeride ve dışarıda harekete geçtiler. Silahlı isyan çağrısında bulundular. Şehirleri tarumar etmek içni bütün güçleriyle harekete geçtiler. Zannettiler ki bu ülkenin değerlerini parçalayabilecekler. Onlar yakmaya yıkmaya çalışırken biz kamu düzenini hakim kılmaya çalıştık. 1 Kasım'dan sonra bu gayretimizi sürdürdük. Onlar bütün eylemlerle, barikatlarla şehirlerimizi parçalamaya çalıştılar. Zannettiler ki bu devlet acizdir. Onlarla mücadele etme kararlılığını göstermeyecek. Ve zannettiler ki bölge halkı yanlarında olacak. Ben teşekkür etmeye geldim aynı zamanda bu tahriklere karşı dimdik durdukları için. 

"KARARLILIKLA MİLLETİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ"

Devletimizin şefkat elini de, kudret elini de birlikte kullandık. Devletimiz dediğimizde bu hepimizin. Vatandaşların herhangi bir kesimini dışlamaya kimsenin hakkı yoktur. Biz, bütün bu hesapları bozma amacıyla en kararlı şekilde terörün üzerine gittik. Bir kez daha ilan ediyorum. Sur'un, Cizre'nin, Mardin'in bütün sokakları, bu ülkenin dağları ovaları huzur bulana kadar gece gündüz uyumayacağız. Bir tarafta bu kararlılığımız varken şefkat elimizle de bütün halkımızın yanında olacağız.

"SÖZÜMÜZÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞTIK"

Terörle mücadele devam ederken Mardin'de iki ay önce Birlik Huzur Demokrasi Eylem Planı ile vatandaşlarımızın yanında olmak üzere harekete geçtik. Söz vermiştim, 'Bundan sonra her Cuma bir ilde olacağım' Gücümüz yettikçe bunun gereğini yaptım.Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye, 80'lerin, 90'ların Türkiyesi değil. Biz bize oy versin, vermesin her vatandaşımızı temsil ediyoruz. Bu mesajları Batıda da verdik.

"SARE HANIM'A SÖYLEDİM, SUR'DA EVİM OLSUN İSTİYORUM"

Bizi son derece güçlü bir mesajla ağırladınız. Biz de bütün imkanlarımızla gereğini yapacağız. Her zaman Diyarbakır'da olacağız. Biz bu topraklara sevgi tohumları ekmeye geldik. Bir idealimden de bahsedeyim. Sare Hanım'a söyledim. Sur'da bir evim olsun istiyorum. 

"BİBLO GİBİ KENT KURACAĞIZ"

Kültürel miras korunacak bunun dışında tek bir adım atılmayacak. Büyükşehir Belediyesi'nin belirlediği koruma imar planının dışına çıkılmayacak. Onlar Toledo'nun hemen hemen aynı dönemde Diyarbakır ile birlikte yükselen bizim medeniyetimizin bir kentini ziyaret edecek. Burada insanlığın hülasası öyle bir biblo kent kuracağız ki, herkes buraya gelip ziyaret edecek.

"VATANDAŞIN RIZASI OLMADAN ADIM ATILMAYACAK"

Siz bizim zihnimizdeki Diyarbakır sevgisini bilseniz aynaya bakmaya utanırsınız. Vatandaşlarımızın rızası dılında hiçbir adım atılmayacaktır. Sizinle istişare ederek yapacağız. Sur'u bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şeklilde inşa edeceğiz. Yangın yerinde gül yetiştireceğiz.  Mülkiyet hakkına riayet edilecek. Mimari doku kesinlikle korunacak. Kimse tereddüt etmesin. Burada mülkü olanlar eldeki imkanlarla neler yapılacaksa yapma hakkına sahip olacaklar. Kirada olanlar kira öder gibi ev sahibi olacak şekilde düzenleme yapıyoruz. 

"ACELE KAMULAŞTIRMA MÜLKİYET HAKKININ TEMİNATI"

Vatandaşlarımız hangi siyasi görüşte olursa olsun her birini en iyi şartlarda konut imkanına kavuşturacağız. Valimizi sürekli takip ettim. Sur'dan çıkan hiçbir vatandaşımız açıkta kalmayacak dedim. Diyarbakır uyuyamıyorsa biz de uyuyamayız. Acele kamulaştırma gibi tamamen hukuki adım onların mülkiyet haklarını kesinlikle tehlikeye sokmayacağı gibi teminat altına alacaktır.

"ASLINA UYGUN RESTORASYON YAPACAĞIZ"

Hevsel Bahçeleri'ni koruyacağız.  Ve Ulu Camii... Gözümüzün nuru gibi koruyacağız. Restorasyonunu yaptık. Meydanı da bir inanç turizmi alanı olarak hizmete açacağız.  Sur ve içkale vardır. Burada Hz. Süleyman ile şereflenmiştir. İçkaleyi koruyacağız.  Ali Paşa ve Lale Bey mahalleleri... Diyarbakır aslına uygun şekilde ihya sürecini gerçekleştirecek. Bu olaylar olmasa da uygulamaya koymak istediğimiz plandı. Onlara inat Fatihpaşa Camii'ni, İdirs-i Bitlisi ve Bıyıklı Mehmet Paşa'nın hatırasına uygun olarak inşa edeceğiz. Gazi Caddesi'ne yönelik özel bir plan yapacaız ve caddedeki bütün binaların dış cephelerini Diyarbakır'a uygun olarak restore edilecek. 

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ

Esnafımızın kredi borçlarıyla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Terörden mağdur olmuş esnaflarımız için faizsiz kredi dahil her türlü imkanı sağlayacağız. Esnafımızın muhabbetle el sağlaması beni çok memnun etti. Gazi Caddesi'nde bütün ekonomik hayat canlanacak. Suriçi'nde Cizre'de ve diğer yerlerde halkın şikayetlerini dinlemeseydik ve bilmeseydik bu operasyonları yapmazdık.Artık kimse halkımıza "Kapın açık olacak, istediğim zaman evine gireceğim" diyemeyecek. Dicle vadisi projesi ile Diyarbakır ve Dicle birleşecek. Diyarbakır nefes alan bir şehir haline gelecek. Diyarbakır'a en güzel kütüphanelerden birini hediye edeceğiz. Diyarbakır'a büyük bir hat müzesi ve okulu inşa edeceğiz, bir musiki cemiyeti açacağız.


ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.