Başbakan Yıldırım: Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlete asla izin vermeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi’nde 23 ili kapsayan “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” tanıtım programında konuştu.

Başbakan Yıldırım: Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlete asla izin vermeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi’nde 23 ili kapsayan “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” tanıtım programında konuştu.

İşte Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

Diyarbakır'dan yurdun her yerinde yaşayan vatanfaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Diyerbakır'a aşkımızı hiç kimse gölgeleyemedi gölgeleyemeyecektir. Neyollara mayın döşeyen PKK terör örgütü neden FETÖ memleket sevdamızı adalet duygumuzu asla zehirleyemeyecekler. sonsoza kadar birbirimizin hukukunu korumaya devam edeceğiz. Her türlü ayrımcılık, ırkçılık asla gündemimizde olmayacak. Vatandaşlarımız vatanımızdan bayrağımızdan asla vazgeçmedi. Bizde hizmetten kardeşlikten vaz geçmedik. Bölgesel Kalkınma farklarını asgariye düşürmek için burdayız. Yeniden şaha kalkmak içn burdayız. İş ve emek için buradayız.

İSTİKBALİMİZE SAHİP ÇIKTINIZ

Yakın zamana kadar devletle vatandaşlarımızın arqasına kendini gizleyen bir çete vardı. 15 Temmuz gecesi bu karanlık el sizlerin eliyle kırıldı. 15 Temmuz'da diyarbakır'ın verdiği demokrasi için sizlere teşekkür ediyorum. Diyarbakır tercihini Türkiye'nin geleceğinden yana yaptı. 15 Temmuz'u yeni bir istikbal mücadelesi olarak görüyoruz. O gün sizler Türkiye'nin şerefini Alçak terör örgütü FETÖ'ye çiğnetmediniz. O gün istikbalimize sahip çıktınız. Sizin seçtiğiniz Cumhurbaşkanına sahip çıktınız. Siz sadece FETÖ'ye değil çukur siyasetine de karşı çıktınız. 

BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DEFEDECEĞİZ

Vatandaşımızın desteğiyle inşallah bütün terör örgütlerini def edeceğiz. Ülkemizi parçalamak isteyenler asla çözümün bir parçası değildir olamazlar. Çözüm sizsiniz ve siz ve biz birlikte Türkiye'yiz. Vatanına sahip çıkanlar çözümün sahipleridir. Kan dökenler çözüme karşıdır. PKK'nın eline silah verenlerle DAEŞ'in eline silah verenler aynı güçleridir.

TÜRKİYE'NİN KUZEYİNDE YAPAY BİR DEVLET KURDURMAYACAĞIZ

Kendimiz için ne istiyorsak komuşumuz için de aynısını istiyoruz. Fırat Kalkanı operasyonu kendimize olduğu kadar Suriye'nin toprak bütünlüğü için de önemlidir. Türkiye'nin Suriye ile 900 kilometre hududu var. Asıl binlerce km uzaktan gelenlerin Suriye'de ne işi var. Siz terör unusrları bir olacaksınız topraklarınıza füze atacaksınız, Antep2 gelip 54 vatandaşımızı katledeceksiniz biz de size tepki vermeyeceğiz öyle mi? Biz Fırat Kalkanı ile oradayız. Ne zamanki terör örgütleri ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o zaman geri döneriz. Aksi taktirde orada kalırız. Terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye'nin kuzyinde yapay bir devlet kurulmasına asla izin verilmeyecek.

KÜRTLERLE BİR PROBLEMİMİZ YOK!

Bizim Suriye'de verdiğimiz mücadele terörle ve teröristlerle olan mücadeledir. Suriye'deki Kürtlerle mücadele edildiği yalanını yayıyorlar. Bizim Kürt kardeşlerimizleasla bir sorunumuz yok. Kobani'de DAEŞ zulmünden kaçanlara kucak açan yine Kürt milleti olmuştur. Türkiye zorda, darda olanlara hep kucak açmıştır. Türkiye kürtlerin de barışın da yegane temsilcisidir. Topraklarımıza fitne tohumu ekmek istiyorlar. Bizim topraklarımız birlikle aşılanmıştır.
Bütün imkanları bulunduğu şehirlere hizmet yapsın diye gönderilen paraları teröre aktaranlar bu yaptıklarının hesabını verecek. Yağma yok! Milletin oylarıyla seçilmiş kimselerin terörle ilişkili olmalarına bu devlet asla izin vermez. Doğu ve Güneydoğuda kapsamlı bir destek hamlesini başlatıyoruz.

PKK SUR'U TARUMAR ETTİ

Doğu ve Güneydoğu'nn kalkınması için vatandaşlarımıza önemli haberlerimiz var. Doğu ve Güneydoğu için dev adımları atıyoruz. Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz. Hendek ve çukur siyasetinde bvatandaşı isyana direnişe çağıran kanlı terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyip devletinin yanında olan vatandaşları gönülden kutluyorum. Yapacağımız her iş planlara uygun olarak yapılacak. Bunun aksini söyleyenler doğruyu söylemeyip vatandaşı yanıltıyorlar. Sur'un tarihi dokusunu koruyacağız. O Sur'un 6 mahallesini alçak PKK örgütü tarumar etti.

ALMANYA'DAN KONUŞACAĞINA GEL BURDAN KONUŞ!

HDP Başkanı Almanya'dan sesleniyor. PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiyoruz. Almanya'dan konuşacağına gel insanları katlettiğiniz bu topraklarda konuş. Diri diri yaktığınız insanların yanından konuş. Kim bu mehmetçiği şehit ediyor. Kim bu vatandaşları katlediyor.

ÇÖZÜM MÜZÜM YOK! ÇÖZÜM MİLLETTE

Operasyonlar Türkiye'nin her karış toprağında 79 vatan evladının her birinin yaz kış seyahat edeği güvenli şartları oluşuncaya kadar devam edecek. Çözüm mözüm yok! Çözüm millette!

10 MİLYAR DOLAR PARA AKTARACAĞIZ

Terörden zarar gören il ve ilçelerimizi tamamen yeniliyoruz. Özellikle Sur'u tarihi dokuya sadık kalarak yeniden inşa ediyoruz. Anıt niteliğindeki yapıları yeniliyoruz. Toplamda 36 bin yeni konut yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz. Evlerinden barklarında olan vatandaşlarımız konutları bitinceye kadar kirada olacak. Kiralarını da biz ödeyeceğiz. Buraların yenilenmesi için toplam 10 milyar lira para harcayacağız. Bu illerimizi alt yapısı ile üst yapısı ile çok güzel bir hale getireceğiz. Eşya kayıpalrına karşı da 255 milyon lira ödeme yapacağız. 

YATIRIM KALKINMA DEMEKTİR

6 bin aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz. Aile sosyal destek personelimizin sayılarını da artırıyoruz. 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız. Sosyal hizmet yardımlaruı için 393 milyon liralık bir bütçe ön görüyoruz. Benim en çok hoşuma giden kelime yatırımdır. Çünkü yatırım kalkınma demektir. Teröre karşı en güzel cevap yatırım demektir ve kardeşçe ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır.

23 ilimizde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Bu merkezler 5 ana kümeye ayırdık.

8 ilin her birinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da ortalamada 40 bin istihdam anlamına geliyor. Buranın en büyük sorunu işsizliktir. Buraya yatırım yapmak isteyen var ama terör nedeniyle çekiniyor. En öncelikli işimiz terörü ortadan kaldırmak. Terörü ortadan kaldıramazsak bu projeler gecikir. Öncelikli, acil konu terörden bölgenin temizlenmesidir. Bu destekler 2027 yılına kadar devam edecek.

"BU MİLLETİN ÇOCUKLARINI SİZE YEDİRMEYECEĞİZ"

Çağrı merkezleri maliyeti düşük il alanlarıdır. Bu 23 ilimizde çağrı merkezlerinde istihdam edeceğimiz kapasite 20 ila 25 bin arasında olacak. Özellikle bu gençlerimiz bu ortamlarda iş bulacaklar, geleceklerini planlayacaklar. Gençler size bu terör örgütü dağı vaat ediyor, ölümü vaat ediyor. Biz ise yaşamayı ve geleceği vaat ediyoruz. Bu çıkmazdan, karanlıktan dönelim. Dağa çıkan çocuk sayısı 10 kat azaldı. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz.
Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için 3.7 milyar liralık yatırım yapılacak. Terör nedeniyle hasar gören elektrik tesislerimizin yenilenmesi için de gerekli harcamayı yapacağız. Terörden hasar gören 322 kilometre yolun tamamını yeniliyoruz. 2 kilometrelik 2 köprü, toplam 71 kilometre uzunluğunda tüneller yapacağız.

TARIM GELİRLERİNDE ARTIŞ OLACAK

Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki yörelerimizin büyük bölümünü sulamaya açtık. Sulama ve tarım bölge için çok önemli. Bölgenin kurtuluşu tarımda, arazilerin sulanmasında. Terör örgütü ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Silvan Barajı'nı yapacağız. Sulu tarım bölgede çok daha gelişecek. Bu sulamayla 3.7 milyarlık tarım gelirlerinde artış olacak.

İlk etapta hastanelerimize 35 milyon liralık tıbbi cihaz gönderiyoruz. Bölgedeki sağlık yatırımlarımızın tutarı 4.5 milyon liradır.

Yeni spor tesislerini de gençler için yapıyoruz. Terör belasından uzak olsunlar diye önemli yatırımlarımız var. Spor, barış ve kardeşliktir. Toplamda 294 milyon lira harcayarak Şırnak'ta 12, Van'da 7 ve diğer illerde de spor tesisleri yapıyoruz. Terörden etkilenen illerimize 15 yenş gençlik merkezi açıyoruz.

"TERÖRÜ BİTİRİRSEK BİZİ KİMSE TUTAMAZ, UÇARIZ"

Bizim için İstanbul neyse Diyarbakır o, İzmir neyse Mardin o, Ankara neyse Van o. 1989'dan 2002'ye kadar AK Parti'den önceki yıllarda toplam yatırım 30 milyar lira, yani 30 katrilyon. Terörü bitirdiğimizi düşünün bizi kimse tutamaz, uçarız, uçarız, hem uçarız hem de bölgeyi ayağa kaldırırız. Kim masum insanları katlediyorsa bunların heps bölücüdür, hepsi terör örgütüdür.

4 YILDA 140 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPILACAK

Bütün bu yatırımların toplam tutarı 62 milyar liradır. Bölgeye 140 milyarlık yatırım yapılacak önümüzdeki 4 yıl içinde. 4 yılda 140 milyar lira yatırım yapacak. Siz de takip edeceksiniz. AK Parti'nin sözü senettir. Kaynak problemimiz yok, böyle bir milletim olduktan sonra ne kaynağı düşüneceğiz. Bu millet dünyaya demokrasi dersi verdi. Bu millete hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur. Bütün bu yatırımlarda iş istihdamı 200 bindir. 800 bin vatandaşımıza iş ve aş temin edeceğiz. 12 milyon nüfus yaşıyor be her yıl 200 bin ilave iş olacak. Buradaki en büyük güvencemiz bu bölgelerde 30 yaşın altındaki nüfusun yarı yarıya olması. Bu gelişmeler üzerine PKK'nın canı sıkılmıştır, emin olun ama gırtlaklarını da sıkacağız.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.