Çanakkale Zaferinin 100. yılı anma etkinliklerine muhteşem başlangıç

Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği bir hafta sürecek Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Anma Etkinlikleri dün akşam Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde başladı.

Çanakkale Zaferinin 100. yılı anma etkinliklerine muhteşem başlangıç

Koleksiyoner Yavuz Balkan’ın Çanakkale Objeleri Sergisi’nin Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu tarafından açılmasıyla başlayan anma etkinliği Başkan Kerimoğlu’nun açılış konuşmasının ardından binlerce Bakırköylünün ayakta alkışladığı Sunay Akın’ın “İki Kitap Bir Heves” isimli tiyatro oyunuyla devam etti.
Programın sonunda Bakırköylülere Çanakkale Savaşlarının sembollerinden buğday çorbası ikram edildi.
 
Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıdıka Sabahat Demir, Cumhuriyet Halk Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Celal Sevinç, Bakırköylü muhtarlar, meclis üyelerinin katıldığı anma etkinliğinde açılış konuşması yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu şunları söyledi:
Bir hafta boyunca sürecek olan Çanakkale Zaferlerinin 100. Yılı anma etkinliklerini bugün itibariyle sergi salonunda açmış olduğumuz bir kıymetli, değerli yazar, eğitimci , koleksiyoner arkadaşımız sayın Balkan’ın bu koleksiyonunu ve Nakipoğlu Vakfının değerli katkılarıyla bu koleksiyonu sizlerle birlikte bir hafta boyunca izleyeceğiz. Ve siz değerli Bakırköy’lü İstanbul’lu hemşerimize izlencesini açacağız. Aynı zamanda bütün bu hafta sürecek olan etkinliklerde çeşitli panellerle, söyleşilerle Çanakkale Zaferlerinin 100. Yılıyla ilgili olarak bir anma etkinliği düzenleyeceğiz. Bu anma etkinliğinde hepinizi burada bulmaktan, görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Hepiniz katılımınızla bizlere şeref verdiniz.
 
Değerli Bakırköylü dostlarım, tabi Çanakkale Savaşlarıyla ilgili olarak biliyorum ki birçok tarihçi, yazar, araştırmacı söyleyecek çok sözü vardır. Ama hepimiz biliriz ki Çanakkale Savaşlarıyla biz bu ülkede vatan bilincini yarattık. Düveli muazzam olarak bilinen o emperyalist devletler, yenilmez olduğunu düşündüğümüz o emperyalist devletler açısından ilk kez yenilginin de şanlı Türk askeri tarafından tattırıldığı bir savaş olmuştur.


Bazen ne yazık ki izliyorum televizyonlarda yeniden bir tarih yazma arayışında olan bir takım yazar, çizer sözüm ona aydınlar Türk tarihinin sonradan bir statükocu anlayışla yazıldığını ifade ediyorlar. Bu beni derinden üzüyor. Daha dün akşam izlediğim bir açık oturumda büyük bir üzüntüyle, hakikaten derinden yaralayan bir üzüntüyle bir takım cümlelere şahit oldum. Şöyle söyleniyordu; “Mustafa Kemal’de bir Osmanlı subayıydı. Oradaki diğer subaylardan hiçbir farkı yoktu. Dolayısıyla Çanakkale Savaşları geçilmez dendi ama 1918’de yine İstanbul düştü.” Haklılık payı var mı? Evet vardır. Mustafa Kemal’de bir Osmanlı subayıydı. Orada bulunan bütün kahraman subaylar gibi bir subaydı. Evet Çanakkale 1915’te düşmedi ama 1918’de ne yazık ki İstanbul düştü.  Fakat unuttukları şöyle bir şey vardı. Her asker aynı zamanda bir komutan olabilir ama her asker aynı zamanda bir askeri deha ve bir lider olamaz. İşte Çanakkale Savaşlarında Mustafa Kemal’i var eden ve aynı zamanda ulu önder diye bizlerin baştacı ettiğimiz Mustafa Kemal’in işte o Çanakkale Savaşlarındaki tarihe altın harflerle yazdırdığı başarısı var etmiştir. Ve enteresan şöyle bir cümle söylendi “ daha sonra 1923’ten sonra resmi tarihi yazanlar Çanakkale Savaşlarını da Mustafa Kemal’e göre yazdılar.” Büyük bir yalan ve aymazlık. Çünkü bakın 1915’te İstanbul’da çıkan Tasvir-i Efkar gazetesinde daha o dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşlarında ki başarısını ve o Çanakkale Savaşlarındaki liderliğini anlatan gazeteler çıkmıştı. Daha 1915 yılının Ağustos ayında. Demek i tarih sadece askerleri sadece komutanları değil, o komutanlardan lider olabilenleri, deha olabilenleri yazıyor. Bu 1923’de ki savaşı kazanan bir resmi tarihin değil, 1915’de Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın olduğu, Vahdettin’in padişah olduğu İstanbul’da çıkan bir gazeteden bir alıntıdır. Mustafa Kemal Atatürk o dönemde bir deha olduğunu bir lider olduğunu ve Türk ulusuna önderlik edeceğini daha o savaşta ortaya koymuştur.
Etkinlik bugün (Salı) saat 13.30’da Son Adım Cumhuriyet Tiyatro Oyunu (NEKSAV), 19.30’da Orhan Karaveli imza günü, 20.00’de Prof. Dr. Turgut Göksoy söyleşi, 20.30 Trio müzik dinletisi, 20.45 Prof. Dr. Halit Demir Çanakkale Anıtı anı paylaşımı ve 21.00 Belkıs Akkale’nin Şefliğinde Bakırköy Belediyesi Türk Halk Müziği Çanakkale türküleri ile devam edecek.

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.