CHP'li Böke'den Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı ile ilgili açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası parti genel merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CHP'li Böke'den Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı ile ilgili açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke,"Ne yaparsanız yapın, nereye kaçarsanız kaçın, hangi provokasyonu yaparsanız yapın, bizi demokrasiden, hukuktan ve bütün Türkiye'yi özgürlüklere kavuşturacak sisteme ulaştırmaktan asla alıkoyamayacaksınız." dedi. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Böke, dün Türkiye'nin siyaset tarihine kara leke olarak geçecek bir saldırı gerçekleştiğini söyledi.

CHP MYK'da Kılıçdaroğlu'na yapılan bu saldırıyı değerlendirdiklerini aktaran Böke, "Bundan sonraki süreçte CHP'nin takınacağı tavır, dün Sayın Genel Başkanımızın da söylediği gibi çok net ve kararlı olacaktır." diye konuştu.Bir demokrasi mücadelesi verdiklerini vurgulayan Böke, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye için, özgürlükler mücadelesi veriyoruz. Biz Türkiye'yi çağdaş ve daha müreffeh uygarlıklar düzeyine taşıma mücadelesi veriyoruz. Biz mücadeleyi ve bu heyecanı 93 yıldır taşıyoruz. Bizden bu heyecanı ve mücadele gücünü kimse alamaz. Bu mücadele gücünün karşısında da hiç kimse duramaz. MYK'mızda bir kez daha bu kararlılığımızı ve Türkiye için kurduğumuz hayalin önüne hiçbir kurşunun geçemeyeceğini konuştuk ve değerlendirdik."  

Türkiye'nin "saray rejimi" ve bu rejimin uzantısı olarak değerlendirdiği AKP tarafından bir terör sarmalına teslim edildiğini ileri süren Selin Sayek Böke, "saray rejiminin" iktidarda kalma uğruna birçok canı feda etmeyi göze aldığının görüldüğünü savundu.

Türkiye'nin dün ve bugün yine şehitler verdiğini aktaran Böke, tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

"Sıfır terörle teslim aldılar"

Türkiye'yi bu noktaya taşıyanların kimler olduğunun asla unutulmaması gerektiğinin altını çizen Böke, iktidarın Türkiye'yi 2002'de sıfır terörle teslim aldığına dikkati çekti.Böke, şunları söyledi:

"Her gün şehit verdiğimiz bir tabloyu ortaya çıkarmış olanlar AKP iktidarının kendisidir. Sorumlunun kim olduğu çok açık, 14 yıllık bir iktidar sonunda bizi kana boğdular. Bu iktidar, bu iktidarın bakanları Öcalan'a övgüler düzdüler. Bu iktidar terör örgütünün şehirlere bomba yığmasına göz yumdu. Bu iktidar, Türkiye'nin yasalarını ve anayasalarını teröristlerle bir masa etrafında meze ederek müzakere etti. Bu iktidar valilere 'teröre göz yumun' emri verdi. Bu iktidar, sınır kapılarında çadır mahkemeleri kurup, eli silahlı teröristleri törenlerle karşılayacak kadar şirazesinden çıktı. Bu iktidar son bir yılda 500'ün üzerinde şehit verilmesine sebep oldu. Bu iktidar, Türkiye'nin hiçbir döneminde yaşanmadığı kadar Ankara'nın, İstanbul'un göbeğinde, Türkiye'nin can damarlarında arka arkaya bombalar patlamasına sebep oldu."

İktidarın dün de "bu suçluluk duygusuyla ve bu çetecilik anlayışıyla" bir saldırı gerçekleştirdiğini öne süren Böke, "İşte bu suçu örtmek için sefil oyunlarını, o şehitlerin cenazelerini bir tiyatro sahnesine çevirmeyi çekinmeden yapacaklarını da açıkça bizlere gösterdiler. Bizler işte bu sefilliğe karşı çıkıyoruz. Bizler bambaşka bir Türkiye hayali kuruyoruz, bu hayali gerçeğe dönüştürmek için de son anımıza kadar devam edeceğiz." diye konuştu.  CHP Sözcüsü Böke, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Bütün bunlar olurken suçluluğunu bilenler, bir de saray soytarılarını karşımıza çıkartıyorlar. Saray soytarıları gelip bize, şu cümleyi söyleyebiliyorlar, 'Anamuhalefet partisi liderine yapılanlar halkın takdiridir.' Açıkça suça azmettiriyorlar. Saray soytarılarıyla yetinilmiyor, daha sonra da adına cumhurbaşkanı denilenler çıkıp yalanlar üzerine inşa ettikleri siyaseti pekiştirerek devam ediyorlar ve vatandaşı suça azmettiriyorlar. İşte bizim karşı çıktığımız  ve işte demokrasi uğruna mücadele verdiğimiz sistem bu sistem. Ne yaparsanız yapın, nereye kaçarsanız kaçın, hangi provokasyonu yaparsanız yapın. Bizi demokrasiden, hukuktan ve bütün Türkiye'yi özgürlüklere kavuşturacak sisteme ulaştırmaktan asla alıkoyamayacaksınız. Bizler hukukun ve demokrasinin bize izin verdiği her zemini kullanarak bu mücadeleyi kazanacağız ve son güne kadar da bu mücadeleyi aynı cesur yüreklilikle devam ettireceğiz."

"Ülkenin sağduyusuna sonsuz güven duyuyoruz"- 

Suçluların kendi suçlarını örtmek için yeni suç çetelerini sokaklara saldığını iddia eden Böke, CHP'nin bu ülkenin sağduyusuna sonsuz güven duyduğunu dile getirdi.

CHP'nin siyasetin sorun üreten değil, çözüm üreten bir yapıya kavuşmasını istediğini de aktaran Böke, "Bizler Türkiye'yi bu zorba çetelere asla teslim etmeyeceğiz. Onlar sarayları için Türkiye'ye ölüm ve karanlık vadediyorlar, biz ise Türkiye'deki bütün vatandaşlar için aydınlık, özgür ve demokrat bir düzen vadediyoruz." ifadesini kullandı.  Böke, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öyle acı ki dün yapılmış olan, adına protesto denen saldırı, taciz, adam yaralama, uyuşturucu taşıma gibi suçlar işlemiş olan ve bunlarla beraber özel harekat tişörtü giyerek o mekana girenler tarafından işlendi. Soracağımız çok soru var. Yanıt almayı beklediğimiz çok mesele var. Tabii eğer suçluysanız ne yaparsınız? Suçunuzu örtbas edebilmek için önce o suçu ortaya çıkaracak hukuk sistemini sizin lehinize çalışacak şekilde düzenlemek istersiniz. Geçtiğimiz haftalarda bir kez daha HSYK kararnamesi ile esasında bir saray kararname çıkarıldı ve sarayın istediğini yapanlar terfi ettirilirken, demokrasi, hukuk için mücadele eden gerçek hukukçular ise oldukları yerlerden sürüldüler. Hangi oyunun oynandığını görüyoruz, bu oyunun oynanmasına asla izin vermeyeceğiz." 

Bütün bunlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaz mevsimi geldiği için "kadına hakaret sezonunu" açtığını öne süren Böke, "Öyle ki hiç üzerine vazife değilken biz kadınlara nasıl yaşayacağımızı, yaşarken ne yapacağımızı söyleme yetkisini kendinde görüyor. Buradan bütün kadınlar adına kendine sesleniyorum; sana ne, istediğimiz gibi yaşarız. İstersek çocuk yaparız, istersek çalışırız ve yaşantımıza kimsenin müdahalesine asla izin vermeyiz. Biz Türkiye'nin kadınları için de Türkiye'nin çocukları için işte bu geleceği arzu ediyoruz." diye konuştu.

"Partimizin mücadele gücü artmıştır"

"Kılıçdaroğlu'na yapılan mermili protestoyla ilgili nasıl bir tavır alacaksınız? Somut bir karar var mı?" sorusuna, Böke, "CHP'nin 93 yıllık bir tarihi var, bunun ötesinde herhangi bir somutluğu ifade etme yükümlülüğü olmadığını düşünüyoruz. CHP Türkiye'ye demokrasiyi getirmiş, Türkiye'de demokrasiyi yeşertip daha da pekiştirecek bütün mücadeleleri vermiş olan aktördür. Bundan sonra da 93 yıllık tarihinde gösterdiği netlik ve kararlılıkla mücadelesini sürdüreceğini ifade ediyoruz." yanıtını verdi.

"Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik protestoyu yapanlar savcı talimatıyla serbest bırakıldı. Yargıya yönelik eleştirileriniz, bu kapsamda değerlendirilebilir mi?" sorusu üzerine Böke, şöyle konuştu:

"Yargıya yönelik yaptığımız eleştiriler, Türkiye'de her vatandaşın hakkının ve hukukunun korunmasına yönelik duyduğumuz endişeyle ilgilidir. Bu hak ve hukukun korunmasına CHP Genel Başkanı da dahildir, sokakta işini yapmak için otobüs durağında bekleyen vatandaş da dahildir. Hepimiz için, hepimize ortak kurallarla işleyen bir hukuk anlayışı burada da kendini gösteriyor."

Selin Sayek Böke, "Olayla ilgili bundan sonraki süreçte adımlarınız ne olacak?" sorusuna karşılık, "Hukukun kendi alanına giren bir meseleyle ilgili açıklama yapmam doğru olmaz ancak partimizin kararlı ve mücadele gücü artmış bir şekilde Türkiye'ye gerçek demokrasiyi getirmek için daha da çok çalışacağını ifade etmek doğru olur" dedi.


Fotoğraflar: AA/Murat Kaynak

"Genel Başkanımızın tavrı net"

Kılıçdaroğlu'nun "kendi önlemlerimizi alırız" sözlerinin hatırlatıldığı Böke, "En somut adımlarımız 93 yıllık tarihimizde var. Biz, Türkiye'ye demokrasi getirmek için ne yapılması gerekiyorsa, bunu yaparken eğer sistem bizi korumuyorsa, kendimizi ve vatandaşlarımızı koruyarak, kollayarak, bu mücadeleyi hukuki ve demokratik zemin içerisinde devam ettireceğimizi söylüyoruz. Burada herhangi bir somut adım tarif edilmesi yükümlülüğü yok. Bu bir mücadele gücü ve omuz omuza hep beraber bu işin yapılacağının ifadesidir." değerlendirmesinde bulundu.

"CHP'den bazı milletvekilleri, 'dokunulmazlıklar konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için imza kampanyası başlattıklarını' söylüyorlar. Bu girişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Böke, "Sayın Genel Başkanımızın bu konuda tavrı çok net. Daha önce de ifade etti, bu ifadelerde, duruşta herhangi bir değişiklik yok." açıklamasını yaptı. 

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütünden 'görüşebiliriz, silahları bırakabiliriz' diye açıklamalar geldiğini, 'ancak bu sürece yeniden geri dönülmesinin mümkün olmadığını' ifade etti. Bununla ilgili değerlendirmeniz nedir?" sorusuna karşılık, "Terörle mücadele adı altında adına çözüm denen süreçlerin nasıl başlatıldığını, yürütüldüğünü ve sonuçlarının ne olduğunu Türkiye hep beraber yaşadı. Dolayısıyla şimdi bu süreçleri inşa etmiş, yıkmış ve sadece kendi siyasi geleceği için bunları yapmış bir AKP'nin atanmış başbakanının söylediği hiçbir cümlenin bizim açımızdan bir ağırlığı yoktur." ifadesini kullandı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.