CHP'li Bekaroğlu, cumhuriyete savaş açtı

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 6 Ok'u hedef aldı, vatandaşlık tanımının yeniden yapılmasını istedi. CHP Milletvekillerine "Tarihi dönüm noktasında CHP" başlıklı bir mektup gönderen Bekaroğlu, "Türk Milleti" ifadesi yerine de "Türkiyeli" kavramının getirilmesini ve laikliğin yeniden tanımlanmasını istedi. CHP milletvekili “Ademi merkeziyetçi idari bir yapı gerekiyor” sözleriyle de özerklik önerdi.

CHP'li Bekaroğlu, cumhuriyete savaş açtı

Altı Ok’u ve Ulus Devlet modelini hedef aldı, özerklik önerdi. Terör örgütü PKK'nın da talebi olan, vatandaşlık tanımının yeniden yapılmasını istedi.

Atatürk'e "Kefere" dediği iddiasıyla gündeme gelen CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhuriyet devrimlerini hedef aldı.

"ALTI OK TEMEL SORUNDUR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Parlamentodan Sorumlu Başdanışmanı Bekaroğlu, partisinin Milletvekillerine "Tarihi dönüm noktasında CHP" başlıklı bir mektup gönderdi. Bekaroğlu, "Bu tespit sizi rahatsız edebilir. Hemen "CHP'nin siyasi ilkeleri bellidir, altı temel ilke ortada, CHP kurucu ilkeler çerçevesinde sosyal demokrat bir partidir" denilebilir. Deniliyor da zaten. Esasen CHP'nin en temel sorunu budur" dedi.

ÖZERKLİK ÖNERİSİ

Mektupta, "Kürt meselesi" için radikal adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunu iddia eden İstanbul Milletvekili Bekaroğlu, PKK'nın talebi de olan özerkliği önerdi. Bekaroğlu, "Birincisi, vatandaşlık tanımını yeniden yaparak eşit vatandaşlığı hayata geçirmek. İkincisi ademi merkeziyetçilik bir idari yapı ile merkezi hükümette toplanan yetkililerin bir kısmının yerel yönetimlere devredilmesidir" ifadelerini kullandı.

Bekaroğlu, "Türk Milleti" ifadesi yerine "Türkiyeli" kavramının kullanılması gerektiğini öne sürdü.

Ulus Devlet modelinin geçmişte kaldığını iddia eden Bekaroğlu, "Ulus inşa projesi bugün Türkiye'yi parçalanmaya doğru sürüklemektedir" ifadelerini kullandı.

Aydınlık gazetesinin haberine göre, Bekaroğlu, CHP'nin geçmişte "Laikliğe" aykırı davranışlar sergilediğini iddia etti, mektupta CHP’nin bu konuda bir özeleştiri yapmasını istedi.  

CHP Milletvekillerinin, Bekaroğlu'na nasıl bir yanıt vereceği ise merak konusu.
 
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercüment - 9 ay önce
Bizim şu anki Anayasamızda Kürtleri ayıran bir madde var mı? Ya da vatandaşlar arasında ayırımcılık yapan bir madde var mı? Yok hatta tam tersi herkesi eşit kılan maddeler var. Sorun uygulamada ve uygulayıcılarda. O zaman Anayasayı değil kafaları değiştireceksin. Okulda nesilleri, bu vatandaşlık bilincine sahip, iyi bir insan, hak ve hukuka saygılı bireyler olarak yetiştireceksin. Sen bunu yapmazsan istediğin anayasayı getir, durum değişmez...
Avatar
Işık Günkut - 9 ay önce
Fikri ve vicdani sorumluluktan yoksun, temelsiz ve talihsiz bir açıklama !
Avatar
AHMET ÖZMEN - 9 ay önce
MEHMET BEKAROĞLU ZATEN ÇOK ESKİ BİR İSLAMİ FİKİRLERDE YOĞRULMUŞ SİYASETCİ BU GİBİLERİN CHP MİLLETVEKİLİ YAPILMASI BİLE ÇOK YANLIŞ ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEN KARDIR GENEL MERKEZİN GEREĞİNİ YAPMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 9 ay önce
Böylesi yüksek konular derin kültür ve yüksek zekâ ile yakından ilgilidir. Hele bir de alkol ile yıkanmış bir beynin işi ise, hiç olamaz. *matematikçi, bilim uzmanı*
Avatar
mehmet yalçın Özdemir - 9 ay önce
Bekaroğlu lazca açılım istiyen etnisiteyi öne çıkaran ademi merkexiyet yani Ozerklik istiyen birisi Kılıçdaroğlu meclisde halledelim açık çek veriyorum diyen hdp ile her konuda beraber hareket eden birisi. CHP nin şans sizligi AKP nin şansı.
Avatar
muhtarturk - 9 ay önce
Mehmet Bekaraoğlu nun görüş ve düşüncesi zaten Sosyalist olmaya uygun değil.Ne 6 okun ve nede TÜRK teriminin anlamını bilmez.Birde siyasetci olmuş.CHP merkezi derhal gereğini yapmalı
Avatar
bekik kuş. - 9 ay önce
CHP'nin yunetim katrosuna sesiz kalan CHP'li vatavdaşlarıma uzuluyorum.