Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazi'den 96 yıl sonra aynı soruyu soruyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazi'den 96 yıl sonra aynı soruyu soruyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde halka seslendi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Parlamentomuzun değerli başkanı Sayın İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Gül, Sayın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan, Sayın Genelkurmay Başkanımız, Sayın CHP ve MHP Genel Başkanı, kıymetli vatandaşlarım 15 Temmuz gecesi bir kez daha istikbali için canı pahasına ülkesini işgalcilere teslim etmeyen aziz milletim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi meydanlara inerek, namluların, tankların, helikopterlerin karşısına dikilme cesareti gösteren tüm kardeşlerime selamlarımı iletiyorum. Bu kardeşlerimizinden 240'ı şehadet  makamına ulaştılar. Milletimizin başı sağolsun. Yine o gece 2195 kardeşimiz gazilik rütbesine ulaşmıştır. Yaralılarımıza Rabbimizden şifalar niyaz ediyorum.

15 Temmuz gecesi sokakları dolduran milyonlarca vatandaşımızın içinden şehitlik ve gazilik rütbesine ulaşanlar adlarını tarihe yazdılar. 15 Temmuz gecesi meydanları dolduran kardeşlerimizin her birinin vatanımızın korunmasında rolü vardır. 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun. Bu millet başka bir millet, gerçekten Türk milleti bin yıl önce Malazgirt'te hangi kararlılıkla Anadolu'nun kapısını açmışsa 15 Temmuz'da da darbecilerin karşısına öyle dikilmiştir. Osman Gazi 1299'da tarihin en kudretli devletini hangi temeller üzerine kurduysa biz de o gece Türkiye'yi aynı ilkeler üzerine kurduk. FETÖ'cü terör örgütünü, darbecileri geri püskürttük.

Türkiye'nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlarımız da bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görerek uyandılar. Bugün 81 vilayetimizde her görüşten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, bu görüntü inanın bana düşmanları 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir. Onun için her zaman bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bundan sonra Türkiye'nin tüm renkleriyle bağımsızlığına yönelik atılan bu adımlar çok önemlidir. Bu vatanımıza sahip çıkmanın ilanı ve ispatıdır.

Bu manzara Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ispatıdır. Bunu başarmaya var mıyız? Bu manzara birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, sadece slogan değil gerektiğinde bir hakikat olarak ortaya koyabileceğinin ilanı ve ispatıdır. Ete, kemiğe bürüneceğiz, sadece Allah için birbirimiz seveceğiz. Böyle bir milletin evladı olarak huzurlarınızda olmak bizlere büyük bir gurur veriyor.​

"GAZİ'DEN 96 YIL SONRA AYNI SORUYU SORUYORUM"

"Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal, 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu kara günlerde şunu söylüyordu; 'Milletimiz çok büyüktür, hiç korkmayalım. O, esaret ve zillet kabul etmez. Fakat onu bir araya toplamak ve kendisine 'Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin?' diye sormak lazımdır. Ben milletimin vereceği cevabı biliyorum...' Şimdi burada bir kez daha soruyorum. Gazi'den 96 yıl sonra Yenikapı Meydanı'ndan aynı soruyu sizlere soruyorum. Ey millet, sen esaret ve zillet kabul eder misin? Mesele bu. Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir."


"İDAM CEZASI TBMM'DEN ÖNÜME GELİRSE, ONARIM"

Bu millete kimse bu esareti asla getiremeyecektir. Şu anda siyasi partilerimizin genel başkanları burada, sizin zaten talebinizi biliyorlar. Sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre bunun kararını verecek merci TBMM'dir. TBMM'den gelen gelecek böyle bir bu kararı ben onarım. Vatan Caddesi'nde vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğüm zaman bunu kenara koymak mümkün mü? Ankara'da başı vücudundan ayrılmış olan hanım kardeşimin başı kongre merkezinin çatısına uçmuştu. Bunu görünce biz kalkıp da AB'de idam yokmuş, orada yokmuş şurada yokmuş. ABD'de, Japonya'da, Çin'de var. Bu millet böyle bir karar veriyorsa öyle zannediyorum ki siyasi partiler de kararı verecektir.
Bu FETÖ birçok sinsilikleri hesap etti de, bu milleti hesap edemedi. Bu milletin inancını, dirayetini o hiç hesaba katmadı. Zannetti ki bunlar gelmez. Ne oldu? O hesabı yapamayanlar kaybetti. Hükümet askeri liselerin kapatılması yönelik bir açıklama yaptı ve bazı eski askerler bunun yanlış olduğunu söylediler. Oradan yetiştirilmiş olan tek tip FETÖ'cüler bu olayı yaptılar. Harp okullarımız duracak, tüm liselerimizden yetişenlerin hepsi buralara girsinler. Bundan sonra benzer teşebbüste bulunacak herkes milletinden aynı cevabı alacaktır. 

Biliyoruz ki bu oyun, bu senaryo onların boyunu çok aşar. Devlet ve millet olarak bünyemizi benzer girişimlere karşı zayıf bırakmamız gerekiyor. Her yere sızabilen ihanet şebekelerine karşı kendimizi güçlendirmeliyiz. Örgütlerin isimleri değişebilir, kadroları değişebilir ama hepsinin de Türk milletinin düşmanları olduğu değişmez. Türkiye Cumhuriyeti devleti vardır diğer tarafta ise kimi etnik istismar kimi dini istismar yapan örgütlerdir. Buradan 79 milyona selam olsun. Terör örgütlerinin üyeleri ise kimi cezasını bekliyor, kimi cezaevinde cezasını çekiyor kimi ise mezarında hesap veriyor.

Şaibeli tüm sınavları kontrol etmeliyiz. Yurt içinde milletimizin dini hassasiyetini istismar ederek elde ettikleri tüm imkanları milletimizin eline vermeliyiz. Devletimizin ilgili kurumları ve STK'larımız çok daha iyileriyle bu boşluğu dolduracaklardır. Yurt dışında da milletimizin adını kullanarak elde ettikleri saygınlıklarını da devletimize kazandırmalıyız. 

"15 TEMMUZ AYNI ZAMANDA BİR TERÖR EYLEMİDİR"

15 Temmuz bir yönüyle ordumuz içine sızmış FETÖ ihanet unsurunun başlattığı bir darbe girişimidr ama olay sadece bu değildir. Bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir. Darbe başarılı olsa bu coğrafyanın kimlere altın tepsiye sunulacağını gayet iyi biliyoruz.

ALMANYA'YA SERT TEPKİ: BESLESİNLER O TERÖRİSTLERİ...
Ben Almanya'da videokonferansla bağlanacaktım, olumsuz karar verdiler. Nerede bu demokrasi? Teröristleri videokonferans ile bağlantı yaptırdılar ama yarınlar onlar için iyi olmayacak. Beslesinler o teröristleri, yarın da onları vuracaklar.

Erdoğan demokrasi nöbetinin ne zaman biteceğini açıkladı

Bu akşam demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.