Davutoğlu baltayı taşa vurdu

Davutoğlu baltayı taşa vurdu

Ahmet Davutoğlu AKP İç Anadolu Bölgesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda tehlikeli sulara dalmış.

Toplantıdan dışarıya yansıyan bilgilere göre, Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, parti yöneticileri ve bürokratların mal varlıklarının araştırılmasını istemiş. Mal varlıklarında haksız imar kazancı olanların belirlenmesini önermiş. Yasa dışı yollardan elde edilmiş kazanç olup olmadığının tespit edilmesi çağrısı yapmış. Bunun için de partide “Etik Araştırma Merkezi” kurulması gerektiğini söylemiş.

ARSA RANTI HARAM!

Önceden bilgisi var mı, yok mu bilmiyorum ama Davutoğlu öneriye destek vermiş. Çalışma yapması için Genel Başkan Yardımcı Mehmet Ali Şahin’i görevlendirmiş. Arkasından da “Şimdi adam bir yerden imar geçeceğini öğrenip, oradan arsa alıyor ve haksız zenginleşiyor. Bu haram kazançtır. Bu kişi, imar geçeceğini siyasetçi ya da belediyedeki tanıdıkları vasıtasıyla öğreniyorsa bu daha da vahim. Bu, siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır, ahlaksızlıktır” demiş.

Tabi toplantıda bir sessizlik olmuş. Herkes “ne oluyor?” diye birbirinin yüzüne bakmış.

ÜRETİMLE ZENGİN OLAN AKP’Lİ VAR MI?


12 yıllık AKP iktidarında, Kamu İhale Yasası “ihtiyaca göre” sık sık değişti. Büyük ihaleler masa başında paylaştırıldı. Karşılığında havuza yüz milyonlarca dolar aktarıldı. Bunlar artık sır değil. Sabah saat 08.00’den gece 23.30’a kadar taşınmasına rağmen hala evde kalan 30 milyon euro da ayrı.

AKP iktidarında “yandaşlar” hızla zenginleşti. Ama aralarında üretim yapan yok. “Kupon araziler” gelir kaynağı.

Bu arada boğazdaki yalılar da tek tek el değiştirdi. Yalıların yeni sahiplerinin tamamına yakını “yandaş.” Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde inşaatı 10 işçiye mezar olan Aziz Torun. Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı..!

BALTAYI TAŞA VURDU


AKP’lilere Davutoğlu’nun sözlerini sordum. AKP’de sıkıntılı olan ve Bülent Arınç’a yakın duran bir milletvekili, “Herhalde Davutoğlu başbakanlıktan sıkıldı. Ya da intiharı seçti. Toplantıda öyle laflar etmiş ki fırçayı yediği kesin. Cumhurbaşkanımız bu tür tavırları affetmez” dedi.

Kurulduğundan beri AKP’yi takip eden bir gazeteci arkadaşım da Davutoğlu’nun açıklamasını, “Davutoğlu baltayı taşa vurdu” şeklinde yorumladı. “Böyle giderse başbakanlığı uzun sürmez. AKP’nin de AKP’lilerin de tüm geliri imar rantı. Şimdi çıkacaksın ‘bu haram’ diyeceksin. Üstelik de ‘ahlaksızlıkla’ suçlayacaksın. Davutoğlu kime ‘ahlaksız’ dediğinin farkında değil” ifadelerini kullandı.

HAZİNE VARLIKLARININ LİSTESİ AKP’DE

Maliye Bakanlığında tanıdığım bürokratlar vardı. Zaman zaman onlar beni, zaman zaman da ben onları arardım. Şimdi emekli oldular. Davutoğlu’nun açıklamasını duyunca içlerinden biri hemen aradı. Hazine arazilerinin AKP’lilerce nasıl yağmalandığını tekrar anlattı. İlginç örnekler sıraladı. Tekrarlamakta yarar var:

“AKP’li yöneticiler ve il başkanları bizim üst düzey bürokratlara sürekli hazine taşınmazları ile ilgili sorular soruyorlardı. Bizim üst düzey bürokratlar bunaldı. Sonra bir formül buldular. Milli Emlak Genel Müdürlüğüne il il hazine taşınmazlarının listesini çıkarttılar. Sonra da bu listeleri AKP yöneticilerine ve isteyen il başkanlarına verdiler, rahatladılar. Sonrası malum. Dönemin başbakanının Diyarbakırlı bir danışmanı vardı. Babası da 2011 seçimlerine kadar milletvekili idi. Ankara civarında binlerce dönüm hazine arazisine el koydu. Veriler incelenirse hemen bulunur. 30 yılı aşkın süre Maliyede çalıştım böyle bir dönem görmedim.”

Durum böyle! “Etik Araştırma Merkezi”ne gelince; o merkez çalışmaz. Davutoğlu bu merkezde çalışacak sicili temiz adam bulmakta bile zorlanır.

Peki Davutoğlu bunları bilmez mi? Elbette bilir. Ama AKP’de işler kötüye gidiyor. İmaj düzeltmeye ihtiyaç var. Dert bu!

İsmet Özçelik
Aydınlık


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.