Davutoğlu: Eğer Rusya böyle devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de kardeşlerimizin canlarına kast eden bu ortamın durması için gerçekleşecek her türlü ateşkesi destekleriz." dedi.

Davutoğlu: Eğer Rusya böyle devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği imza ve gong töreninde konuştu. Davutoğlu, Borsa İstanbul-Borsa Konya işbirliği konusunda bilgi verdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, "Suriye'de kardeşlerimizin canlarına kast eden bu ortamın durması için gerçekleşecek her türlü ateşkesi destekleriz. Bu grupta alınan ateşkes kararını destekliyoruz ancak bu ateşkes kararının yeni saldırılara neden olmaması gerekir. Dökümanda bir tarafta rejim, Rusya gibi taraflara herhangi saldırısına karşı durdurulması yazıyor fakat onların saldırıları konusunda DEAŞ ve Nusra dışında tutulmuştur, bu da doğru ancak Rusya, Nusra diyerek sivilleri bombalıyor. DEAŞ ve Nusra bahane edilip, sivilleri bombalıyor. Eğer Rusya böyle devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz." dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Tarım sektörü ihmal edilemez. Tarım sektörümüzün kalbi de Konya. Finansal araçlar mutlaka kullanılmak durumda. Bu salonda elektronik satış salonunu açtığımızda tarihi bir an demiştim. Şimdi de Borsa İstanbul ile birlikte bu tarımsal ticaret gelişiyor. Tarım sektörü ile ilgili daha da efektif adımlar atma zorunluluğumuzun olduğunu ifade etmeliyim.

Ürün İhtisas Borsası en kısa sürede kurulacak.Bu 1 yıl mı 4 yıl mı bilinemezdi. Biz artık haftalık, aylık, 1 yıllık programlarla söz veriyoruz senet gibi. 3 ay içinde vaadettiklerimizin yüzde 75'ini gerçekleştirdik. Biz çalıştık mı böyle çalışırız. En geç 3-4 ay içinde gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

"FİİLİ DEPOCULUĞU TÜMÜYLE ÖZEL SEKTÖRE DEVREDECEĞİZ"

Lisanslı depoculukla ilgili yaptığımız düzenlemelerden sonra fiili depoculuğu tümüyle özel sektöre devredeceğiz. Bu tarihi adım, tarımsal ticareti finans piyasalarıyla buluşturan Konya ve İstanbul için de önemi var. Hızlı tren İstanbul'a bağlantı kurulduğunda bu Selçuklu başkentini Osmanlı başkentini birbirine bağlayan bir proje. Şimdi de Borsa Konya ve Borsa İstanbul'un arasındaki anlaşma benim memleketimle büyüdüğüm şehiri birbirine bağlıyor.

"BORSA İSTANBUL İÇİN TARİHİ BİR HAMLE"

Borsa İstanbul da bu hamleyle ciddi bir yeni açılım yapmış oluyor. Arkasına güçlü bir ekonomiyi almamış bir borsanın başarılı olması mümkün değil. Biz İstanbul'un finans merkezi olması için idaremizi her geçen gün çalışmalar yapıyoruz. Borsa İstanbul için de bu tarihi bir hamledir, inşallah bu bütün Türkiye'ye yayılır.

"TERÖR ÜZERİNDEN KAOS OLUŞTURMAK BÜYÜK BİR TUZAK"

Birileri bizi negatif gündeme mahkum etmeye çalışıyor. Türkiye'nin hep terörle anılmasını arzu ediyorlar. Bizimn bu kısır döngüyü mutlaka kırmamız lazım, terör üzerinden bir kaos oluşturmak büyük bir tuzak. Biz böyle hamlelerle bu tuzağı da kırıyoruz. Biz burada dünyaya, Türkiye'de normal yaşam ve ekonomik faaliyetler devam ediyor mesajını veriyoruz. Birileri barikatların arkasında gençleri heba ederken biz o gençlerle büyük şehir imarları gerçekleştirmek istiyoruz.

"TERÖRE TESLİM OLMAYACAĞIZ"

Konya Ticaret Borsası'ndan sesleniyoruz, bu topraklar bereketli topraklar olmaya devam edecek. Siz ne yaparsanız yapın, bu ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi aynı istikamette devam edecek. Biz teröre teslim olmayacağız, biz bereketli ufuklara hep beraber yürüyeceğiz.

Davutoğlu konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"HUKUKİ SÜREÇ BİTİNCEYE DEK YENİ BİR ADIM YOK"

Dün sabah gerçekleştirdiğimiz toplantı önemli bir toplantıydı. Ülkede sanki bir gerilim alanı varmış gibi yansıtılıyordu. Ülkemizin doğası, toprağı bize emanettir. Hiçbirimizin şahsi mülkü değildir. Dolayısıyla bütün çevreye duyarlı olanlara bir kez daha seslenmek istiyorum, onlar ne kadar duyarlıysa biz de o kadar duyarlıyız. Dün her kesimden oluşan temsilcilerle 2 saati aşan bir toplantı gerçekleştirdik. Buradaki en önemli husus şeffaflıktır. Koruyacağımız toprak da hepimizin toprağı, yer altındaki güzellik de bizim güzelliğimizdir. Hukuki süreç tamamlanana kadar bu süreçte yeni bir adım olmayacak. Artvin'de kesinlikle çevreye zarar verecek bir çalışma olmayacak. Çalışma işlemi teleferik ile gerçekleştirilecek. Artvin'de açık galeri olmayacak. 3 bin 500'den fazla ağaç kesilmeyecek ve kesilen her ağacın 10 kat fazlası dikilecek.

CERATTEPE'DEKİ MADEN PROTESTOLARI

Kamu düzeninin ihlal edilmesine izin vermeyiz, bu konuyu kimse istismar etmemeli. Tekrar bu toplantılar devam edecek, ne sorular varsa bu soruları cevaplandıracağız. Bu aşamadan sonra olayı kaşımak istismar olur. Ben de Artvin'e gidip vatandaşlarımızla buluşacağım.

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMALARI

Meclis'te bir milletvekilimizin kanaatini ifade etmesine kim engel olursa onun karşısında biz oluruz. Meclis dışında kim teröristle işbirliği yaparsa veya 29 canımızı almış olan hain, alçak, barbar bir teröristin taziyesi gibi utanç verici bir meseleye dahil olursa bunu dokunulmazlığın arkasına dayanarak yapamaz. Dokunulmazlığa sığınarak kimse suç işleyemez. Dünyanın hiçbir yerinde bir caninin taziyesi olmaz.

SURİYE'DEKİ ATEŞKES AÇIKLAMASI

Suriye'de kardeşlerimizin canlarına kast eden bu ortamın durması için gerçekleşecek her türlü ateşkesi destekleriz. Bu grupta alınan ateşkes kararını destekliyoruz ancak bu ateşkes kararının yeni saldırılara neden olmaması gerekir. Dökümanda bir tarafta rejim, Rusya gibi taraflara herhangi saldırısına karşı durdurulması yazıyor fakat onların saldırıları konusunda DEAŞ ve Nusra dışında tutulmuştur, bu da doğru ancak Rusya, Nusra diyerek sivilleri bombalıyor. DEAŞ ve Nusra bahane edilip, sivilleri bombalıyor. Eğer Rusya böyle devam ederse ateşkesin bir anlamı kalmaz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.