Deniz Gezmiş bunları sopa ile kovalardı

Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar, bugünkü yazısında vatansız solcuları ele aldı. Yazısında Deniz Gezmiş'ten de bahseden Önkibar, "Hem PKK’cı, hem Amerikancı, hem AB’ci, hem Sorosçu hem Fethullahçı hem de solcu olacaksınız... Deniz Gezmiş bugün yaşasa herhalde bunlara güler ve sopa ile kovalardı..." dedi.

Deniz Gezmiş bunları sopa ile kovalardı

Jiletle tıraş olmak harammış.

Cübbeli Ahmet Hoca öyle diyor.

Haram deyip geçmeyin; yüze jilet değmesi zina, kumar ve içki içmekle aynı kategoride!

Bu fetvaya göre, Fatih’ten Yavuz’a, Kanuni’den Abdülhamit’e, Erbakan’dan Tayyip ve Abdullah Gül’e kadar herkes haramın içinde!

Ulema fetvaları

Peki, İslam’ın şartlarından biri olmayan türbanı kamuya hâkim kılmak için yırtınanların bu haramla iç içeliğini nasıl yorumlayacağız?

Sorun sadece jilet değil; mesela, Süleymancılar diye bilinen cemaate göre sigara da haram!

Keza bankadaki mevduattan faiz almaya, borsada hisse alıp satmaya, kahkaha atmaya, köprüyü atla geçmeye, suyu bakmadan içmeye, televizyon seyretmeye, bir kadının elini sıkmaya, piyango bileti almaya ve Süper Loto’ya-Toto’ya haram diyen ulema (!) sayısı yüzlerce.

İslam akaidine göre, haram olan bir şeye helal demek, küfür yani dinden çıkmak demek.

Öyle ise söyleyin, kimlere Müslüman diyeceğiz?

Yukarıda sunduğum tablo İslam dünyasının genelini değil, Türkiye’deki Sünni kesimin içindeki çelişkilerdir.
Hangi İslam?

Alanı biraz daha genişletirseniz İslam adına katilliğin kutsanmasından emperyalizme yayılma ideoloji yapılmasına, kadının statüsünden kölelik ve cariyelik gibi kurumlara kadar onlarca soruyla yüz yüze gelirseniz.

Hayır, bu yazıyla amacım, İslam’ı sorgulayıp kafa karıştırmak değil, sadece İslam adına kendi uydurdukları dine tapanları ve onu kullananları teşhir etmektir.

Attilâ İlhan’ın 30 küsur sene önce okuduğum “Hangi” serili (Hangi Sol, Hangi Sağ, Hangi Batı) kitaplarına Yaşar Nuri Öztürk’ün pek çok eseri bugünkü hangi İslam sorusunu gündeme getirerek o seriye önemli bir katkı yapmıştır.

İslam bugün sadece jiletin değil, aynı zamanda emperyal gayelerin kıskacındadır. Emperyalizm; İslam’ı bazen yeşil kuşak hattı ve tampon, bazen petrol bekçiliği, bazen toplumu uyuşturmak için afyon, bazen de manipülasyon vasıtası yapmıştır.

İslam araç olmaktan çıkarılmaz ve Türkiye inanç ekseninde bir siyasi bakış ile yoluna devam ederse sonuç devlet olarak yok olmaktır.

Milliyetçiliğin öznesi

Gelelim NATO milliyetçiliğine?

İslam’ın küresel hegemonların kullanımına sunulması nasıl bir hicran yarası ise milliyetçiliğin emperyallerin çıkarlarıyla paralel hale getirilmesi aynı vahamettir.

Dün McCarthyizm savrulmaları nasıl milliyetçilik diye sunuldu ise bugün de NATO’culuk öyle servis ediliyor ki mesela son olarak Suriye bağlamında çıkarılan tezkerelere AKP ile aynı safta oy kullanılması bunun somut örneğidir. Soğuk savaş bilinçaltıları ile Türkiye’nin Batı’da konumlandırılması günün olguları ve dolayısı ile milliyetçilikle çatışmaktadır.

Milliyetçiliğin öznesi eğer bağımsızlıkçılık ve antiemperyalizm ise -ki öyledir- Atatürk misali şeklen değil eylemle bunu ortaya koymak gerekiyor..

Deniz Gezmiş ne yapardı?

Ve vatansız ya da bayraksız solcular!

Türk milliyetçiliğine kin kusan kimi sol taifenin Kürt milliyetçiliğine kuyruk olmasını hiçbir zaman anlayamadım.

PKK gibi Paxamericana’nın enstrümanı olan bir yapı ile kader birliği neye göre yapılıyor, izaha muhtaçtır.

Keza yine kendine sol diyen bazı kesimlerin vatan ve bayrak alerjilerinin zemini nedir merak ediyorum?

Çok şükür Türkiye’deki o tür sol artık marjinal konumundadır ama bunların kendilerine hâlâ ısrarla sol demeleri biraz ayıp oluyor.

Hem PKK’cı, hem Amerikancı, hem AB’ci, hem Sorosçu hem Fethullahçı hem de solcu olacaksınız... Deniz Gezmiş bugün yaşasa herhalde bunlara güler ve sopa ile kovalardı...

Sabahattin Önkibar
ulusalkanal.com.tr


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Kutlu - 3 yıl önce
sayın önkibar, 'hem pkkcı, hem amerikancı, hem abci, hem sorosçu hem fethullahçı hem de solcu olacaksınız... deniz gezmiş bugün yaşasa herhalde bunlara güler ve sopa ile kovalardı...' konusunda size tam olarak katılıyorum. ama müslüman şeriatı konusunda size katılamayacağım. yaşar nuri öztürk de gerçekleri yazmıyor söylemiyor, tüm söylemleri yüzeyseldir.bir keresinde sorulan soru karşısında 'gerçekleri söyleyemem, söylersem beni öldürürler'demişti. saygılar. hasan kutlu.
Avatar
sydneyden turan - 3 yıl önce
sevgili onkibar seni yillardir takip ederim ellerine saglik 40yillik solcularin yazamadigi gerceklere parmak basmissin. sagol