Dış basında ''açılım ve Öcalan'ın silah bırakma çağrısı'' spiegel, bbc news ve france24'ün haberlerini sizin için çevirdik

Dış basında ''açılım ve Öcalan'ın silah bırakma çağrısı'' spiegel, bbc news ve france24'ün haberlerini sizin için çevirdik

SPİEGEL: “BARIŞ MÜZAKERESİ”

Spiegel dergisi “Türkiye ile barış” başlığıyla attığı yazıda, Öcalan'ın silah bırakma çağrısını stratejik ve tarihi bir karar olarak değerlendirdi.

Sırrı Süreyya Önder'in Cumartesi günü okuduğu metinde Öcalan'ın ilkbaharda bir kongre yapmaları çağrısı olduğu ve bu kongrede alınması gereken stratejik ve tarihi önemli kararlar alınması gerektiği söyledi. Silahlı mücadelenin yerine, demokratik siyasi mücadele kararı alınması gerektiğini söyledi.

30 senelik bu çatışmanın sonunda nihai bir çözüme yaklaşıyoruz” diyen terörist başının açıklaması Yalçın Akdoğan'ın da bulunduğu bir basın toplantısında okundu.

İslamist-muhafazakâr Türk hükümeti ile PKK-şefi arasında olan bu gelişmeyi “barış müzakeresi” olarak adlandıran Spiegel dergisi, bu sürecin aylardır ilerlemediğini belirtiyor. 1984 yılından bu yana süren bu çatışmanın 40.000 kişinin ölümüne neden olduğunu belirten dergi, Öcalan'ın Mart 2013'teki silah bırakma çağrısına geniş çaplı uyulduğunu ancak Ankara'nın verdiği sözleri tutmamasıyla birlikte tekrar silahlarına sarıldığını belirtiyor.

BBC NEWS: “KÜRT VATANI”
BBC News terör başının yıllardır tutuklu olduğunu, ancak Kürtlerin desteğini hiç kaybetmediğini söylüyor.

Öcalan'ın ilkbaharda yapılmasını istediği özel kongre çağrısının Kürt bir milletvekili tarafından bir televizyon kanalında okunduğunu belirten BBC, Türkiye'nin güneydoğusundaki “Kürt vatanı” mücadelesi sırasında 40.000 kişiye aşkın insanın öldüğünü ve ölenlerin çoğunlukla Kürtler olduğunu iddia ediyor. Kürdistan İşçi Partisi PKK'nın lideri olan ve 1999'dan beri vatana ihanet suçuyla yargılandığını belirtilen yazıda, terörist basının nihai barış ve demokratik bir çözüme ulaşmanın sürecine girildiğini yazıyor.

BBC News muhabiri Güney Yıldız'ın analizi de bu haberin sonunda yer almış:

Bu çabaların 2013'ten bu yana en önemli adım olduğunu söyleyen Yıldız, o günden bu yana bu silah bırakmanın “küçük ihlallerle” atlatıldığını söylüyor. PKK “grubunun” Türkiye'ye karşı yapmış olduğu “silahlı kampanyaya” artık son vermek istediği analizini yapan Yıldız, Öcalan'ın önceden belirttiği gibi, bu silah bırakmanın ancak hükümetin resmi görüşmelerden çıkacak somut adımları sayesinde gerçekleşeceğini yazıyor.

BBC muhabiri Rengin Arslan ise terörist başının bu çağrısının, önümüzdeki seçimler yüzünden, çok kritik bir zamanda geldiğini belirtiyor.

FRANCE24: ÖCALAN'IN 10 MADDELİK “ÖNLEMLERİ”

Türkiye'nin uzun süreli Kürt "ayaklanmasında", terörist başının çağrısının önemli bir adım olduğu başlığını atan France24, Öcalan'ın bölücülere silahlarınızı bırakın dediği belirtiliyor.

Düzenlenilmesi istenilen kongrede silahsızlandırmaya vurgu yapan terörist başının mesajının okunmasında, başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da olduğu konuşmada, iki tarafın barışa hiç olmadıkları kadar yakın oldukları belirtiliyor. Haberde bu açıklamanın en önemli unsurlarından bir tanesi olarak gösterilen, terörist başının bir mesajının ilk kez bir Türk hükümet yetkilisi önünde okunması oldu.

Yalçın Akdoğan açıklamasında barış süreci içerisinde çok önemli ve tarihi bir döneme girildiğini ve silahların susturulması demokrasinin gelişmesinde katkıda bulunacağını söyledi.

Bir grup HDP'linin 23 Şubat'ta Kandil dağının Irak tarafındaki PKK'lı “isyancılarla” görüştüğünü ve ardından, Cuma günü İmralı'ya giden heyetin, hükümetin anayasa değişikliği sürecinde onaylaması gereken Öcalan'ın 10 maddelik “önlemleri” görüştükleri belirtiliyor.

Demirtaş'ın açıklamalarına göre Türkiye'nin demokratikleşmesi ve uzun süreli barış için önemli bir noktaya gelinildiğini ve kongreye kimler tarafından katılım olacağını ve “acil/ani/hemen” bir silah bırakma getirip getirmeyeceği belli değil.

Başbakan Davutoğlu açıklamasında yeni bir döneme girildiğini ve vahşetin artık kesileceğini söyledi.

Gündemde olan iç güvenlik paketine de değinilen haberde, Ekim'deki “ölümcül” geçen Kürt yanlısı protestolar sonucu ortaya çıkan bu paketin içeriğinde, polise protestoculara karşı daha kapsamlı haklar verilmesinin öngörüldüğü belirtiliyor.

Türkiye ve Türkiye'nin batılı müttefikleri arasında PKK'nın terör örgütü listelerinde yer aldığı belirtiliyor.

Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde, AKP'nin anayasayı değiştirmek ve Erdoğan’ın otoritesini arttırmak için, Türkiye'deki 15 milyon Kürt’ten destek beklediği belirtiliyor.


ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.