Emniyet'in Alevi-Sünni kışkırtması

Emniyet tarafından hazırlandığı belirtilen Haziran Direnişi'ne ilişkin raporda yer alan "Gözaltına alınanların yüzde 78'i Alevi" ifadesi dikkat çekti.

Emniyet'in Alevi-Sünni kışkırtması

Başbakan Erdoğan'ın son dönemlerde yaptığı konuşmalarda mezhep farklılıklarını öne çıkarması, Alevileri tahrik edici ifadeler kullanmasının ardından Emniyet'in Haziran Direnişi'ne ilişkin raporunda mezhep ayrımı yapan ifadeler “kışkırtıcılık” olarak değerlendirildi.

Emniyet nereden biliyor?

Raporda, Emniyet'in direnişe katılan yurttaşların mezheplerini nasıl öğrendiğine ilişkin bir bilgi bulunmaması "Aleviler fişleniyor mu?" sorusunu gündeme getirdi. Aydınlık'ın ulaştığı Haziran Direnişinde gözaltına alınan yurttaşlar, mezheplerine ilişkin bir soru sorulmadığını belirttiler. Uğurcan Y., Erkin Ö., Selçuk Ö. Emniyet'teki sorguları sırasında kendilerine "Alevi misiniz" gibi bir soru sorulmadığını söylediler.

Yüzde 39'un geliri 500 liradan düşük

Milliyet gazetesinin ulaştığı Emniyet raporunda yer alan ve gözaltına alınan 5 binden fazla şüpheliden oluşan bir “örneklem” grubu üzerinde yaptığı belirtilen raporun detayları şöyle:
Haklarında adli soruşturma başlatılan şüphelilerin yüzde 50’si kadın. Şüphelilerin yüzde 15’i ilkokul/ortaokul mezunu, yüzde 24’ü lise mezunu, yüzde 36’sı üniversite öğrencisi ve yüzde 25’i üniversite mezunu. Devletin resmi kayıtlarına göre, şüphelilerin yüzde 56’sı 18-25 yaş, yüzde 26’sı 26-30 yaş, yüzde 17’si 31-40 yaş, yüzde 1’i 40 ve üzeri yaş grubundan.

Ayrıca şüphelilerin ekonomik göstergeleri ise şöyle: Yüzde 39’u 0- 499 TL, yüzde 15’i 500-999 TL, yüzde 31’i 1000-1999 TL ve yüzde 20’si 2000 TL üzerinde gelire sahip.

Soy araştırması

Yine şüphelilerin yüzde 78’si Alevi kökenli olup bazı sendikalar/sivil toplum örgütleri, taraftar grupları içinde yer alanlar, ulusalcı, laik kesimler. Yüzde 12’si siyasi partilerle ilişkili, yüzde 6’sı marjinal sol oluşumlar içinde, yüzde 4’ü ise terör örgütleri ve yasal uzantıları içinde yer alıyor.

80 ilde 3 milyon 600 bin kişi

Güvenlik birimlerinin hazırladığı son raporda Haziran Ayaklanması çerçevesinde Bayburt hariç 80 kentte Gezi Parkı olayları çerçevesinde 5 bin 532 eylem gerçekleştirildi.
Eylemlere yaklaşık 3 milyon 600 bin kişi katılırken, 5 bin 513 kişi güvenlik kuvvetlerince gözaltına alınarak soruşturma kapsamına alındı. Olaylarla ilgili adli soruşturmalarda 189 kişi tutuklandı, 4 bin 329 kişi yaralandı, 5 kişi yaşamını yitirdi.

Rakamlar değişti

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in daha önce açıkladığı resmi rakamlara göre ise 77 ilde 603'e yakın eylem gerçekleştiği söylenmişti.

Emniyet Alevi olduklarını nasıl tespit etti?

Güvenlik birimlerinin hazırladığı iddia edilen raporla ilgili olarak CHP Kırklareli Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Dilbek, dün TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Emniyet eylemlere katılanların yüzde 78’inin Alevi olduğunu nasıl tespit etmiştir? Türkiye’de Alevi yurttaşlarımız halen fişlenmekte midir? Emniyet bu açıklaması ile neden Alevi yurttaşlarımızı hedef haline getirmektedir? Tutuklanan 189 kişinin Gezi eylemleri dışında başka tutuklanma gerekçeleri var mıdır?

Aydınlık
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.