Erdoğan'dan yeni anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlar toplantısında son günlerdeki döviz hareketliliği ile ilgili konuştu. Erdoğan, "Elinde silah olan terörist ile döviz, faiz olan teröristin amacı arasında farkı yoktur" dedi.

Erdoğan'dan yeni anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 34. muhtarlar toplantısında konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

2 yılda 400'er gruplar halinde 33 toplantımızı gerçekleştirdik. Her üç haftada bir muhtarlarımızla bir araya geldik. İçeride ve dışarıda yaşadığımız olağanüstü hadiseler arayı biraz olsun açtı. Muhtarlarımızla olan istişarelerimiz bir haspihal şeklinde geçiyor.
 
"40 YILLIK SİYASET HAYATIMDA..."

Biz öyle çevremizde ve dünyada pek çok örnekleri olduğu gibi nevzuhur millet değiliz. Biz köklü bir devlet geleneğine sahip bir milletiz. Milletimizin tercihleri rastgele değildir. Arkasında büyük bir birikimi, irfan, feraset vardır. 40 yıllık siyaset hayatımda gözüm milletimde oldu. Milli irade, demokrasi, hak ve özgürlükler birileri için laftan ibaret olabilir. Bizler bunların hayata geçirilmesine adadık.

"DEAŞ'I BİTİRMEKTE KARARLIYIZ"

Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları, saldırıları, oyunları sizler de yakından takip ediyorsunuz. Tıpki 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı sonrası yeni bir dünya kurulmaya bize de yeni bir rol biçilmeye çalışılıyor. Kefeni Çanakkale ve İstiklal Harbinde yırtmıştık. Ülkemizle ilgili kötü niyetler hala sürüyor, eski hesaplar önümüze sürülüyor. Son 3 yıldır yaşadığımız hadiseler bu hesaplaşmanın birer tezahüründen başka bir şey değildir. Terör örgütleri üzerinden ülkemize yöneltilen saldırıları birer birer boşa çıkarıyoruz. Asıl mücadeleyi onların arkasındaki güçlerle verdiğimzizi gayet iyi biliyoruz. Maşaları kırmazsak, arkadaki güç mücadelesini kazanamayız. Bölücü terör örgütüne güvenlik güçlerimiz tarihinin en büyük darbelerini vururken, milletimiz de gerçek yüzlerini görmüş durumdadır. FETÖ ile mücadelemizi tüm cephelerde sürdürüyoruz. DEAŞ denilen örgütü hem kendi topraklarımızda, hem de bölgemizde bitirmekte kararlıyız. Biz bu örgütlerin üzerine gittikçe, dışarıya verdikleri farklı görüntüler ortadan kalıyor, aynı ahtapotun kolları oldukları ortaya çıkıyor. 
 
"O KÜRSÜ YIKMAK İÇİN ORAYA KONMADI"

Anayasa çalışmalarındaki tabloyu görüyorsunuz değil mi? Gelirsin söyleyeceklerini o kürsüde söylersin ondan sonra da yerine çekilir oturursun. O kürsü yıkmak için oraya konmadı. O kürsü sadece söyleyecek sözü olanlar için oraya kondu. Terör örgütleriyle parlamentonun önüne gelip siyasi partililerle eylem yaptılar. Bunlar iyi niyet göstergesi değildir. 
 
"ESKİ DEFTERLERİ AÇMAK İSTEMİYORUM"

Parlamentoda çalışmaları engellemek, süreci uzatmak hiçbir şey kazandırmıyor. 15 gün değil, 1 ay. Ben inanıyorum ki, bu parlamentodan çıkıp milletin önüne gidecektir. Eğer millete saygınız varsa, milletin iradesine inanıyorsanız, Gazi Mustafa Kemal'in 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesine inanıyorsanız bırakın milletin önüne gitsin, millet ne karar veriyorsa biz de eyvallah diyelim. Ama bunlar milletten rahatsız. İkide bir tek adamcılık tek adamcılık, ne tek adamcılığı. Bunun kaynağında siz varsınız. CHP il başkanlarının belediye başkanlığı yaptığı dönemleri biliriz biz. Daha da geriye giderseniz asıl tek adamcılığı orada görürsünüz. Defterleri açmak istemiyorum ama açarsanız onları da görürsünüz. Bunlar tereciye tere satmaya çalışıyorlar. Artık bu ülkede bu tür gelenler, aldatmacaları yutacak bir millet yok. Herkes haddini bilecek ve sandığa saygı duyacak, milletin iradesine saygı duyacak .

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ARKASINDAKİ GÜÇLER SENARYOLARINA İNCE BİR AYAR VERDİ"

Türkiye'de terör örgütleri taban bulamıyor, arzu edilen fitne çıkartılamıyorsa bunun sebebi tek devlet, tek bayrak, tek vatan, tek millet ilkelerine sımsıkı sarılmış olmamızdır. Terör örgütlerinin arkasındaki güçler bunu gördükleri için senaryolarına daha ince bir ayar verdiler. Tıpkı yılbaşı gecesi yapılan cani eylemde olduğu gibi, hayat tarzı, mezhep, meşrep gibi tartışmaları topluma sunarak toplumsal hislerimize hücum ettiler. Bir takım siyasiler de bilerek ya da bilmeyerek terör örgütlerinin değirmenlerine hala su taşıyorlar. 
 
"MUHALEFETTEKİLER STATÜKOYA GARDİYANLIK YAPIYOR"

Bu ülkede kim rejim tartışması açıyorsa bilin ki bunların derdi rejim değil başka bir şeydir. Türkiye'de böyle bir şey olmadığını onlar da biliyor. Dünya değişirken, Türkiye değişirken 'her şey olduğu gibi kalsın' demek bağnazlığın dik alasıdır.  Ana muhalefetin başındakiler de öyle diyorlar. İstanbul'a belediye başkanı oldum, koltuğa yeni oturdum. Hemen siyaset ve medya şunu söyledi: Bunlar şimdi otobüslerde kadın erkek ayrımına gidecekler. Trenleri aynı şekilde ayrıştıracaklar. Sene 1994 sene 2016. Böyle bir şey gördünüz mü? Ama hep tezgah bu. Bunlar avana kasnak gibi hep dönüp durdular. Esasen normal şartlarda iktidarı elinde bulunduranlar mevcudu muhafaza etmeye muhalefet de değşitirmeye çalışır. Bizde işler tam tersine döndü. Bizde iktidarda olanlar reform yapmaya çalışırken, muhalefettekiler statükoya gardiyanlık yapıyor. Türkiye demokrasi ile yönetildiğine göre bu hesaplaşmanın yeri sandıktır. Terör örgütlerinin ülkeyi ve milleti köken ve meşrep farkı üzerinden ayrıştırma çabalarına destek verme neyin nesidir? 

 
"BİZ KİME NE YASAK GETİRDİK?"

Biz dertliyiz, bizim acımız var. Hala yaşam tarzı diyorlar. Nereye bir yasak getirildi? 14 yıl oldu. Biz nerede kime ne yasak getirdik söylesinler bakalım. Bu devletin yasalarına ters düşen bir şey olmadıktan sonra bu ülkede herkes inandığını inandığı gibi yaşamıştır. Düşündüğünü düşündüğü gibi yazmış, çizmiştir. Kimse bizleri enayi yerine koymasın. Dikkat ederseniz ülkemizde son günlerde Anayasa değişikliği ile ilgili pek çok değişiklik yapılmıştır. Ama bakıyorsunuz Meclis'te biri açıklama yapıyor. Diyor ki ilk 4 madde değiştirilecek. Böyle bir şey olmadığı halde bu söyleniyor. Çünkü bu ülkede en başta şahsım olmak üzere tartışmalar hep bu kardeşiniz üzerinden götürülüyor. Bunun benim şahsımla bir alakası yok ki, Türkiye'de bir anayasa değişikliği yapılıyor olay bu. İleride yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim öle kim kala. Ölüm haktır. Biz kaza ve kadere inanmış insanlarız. Ne zaman öleceğimize dair yazılı bir belge var mı? Rabbim ne takdir ediyorsa o olsun. Bizim tek derdimiz bu vatana, millete Rabbim'in verdiği ömrü süresince hizmet edebilmektir. 

Türkiye'nin maruz kaldığı saldırıların bir de ekonomik boyutu olduğunu artık herkes görüyor, biliyor. Elinde silahı, bombası olan teröristle elinde doları, avrosu, faizi olan terörist arasında amaç bakımından hiçbir fark yoktur. Amaç, Türkiye'ye diz çöktürmek, Türkiye'yi teslim almak, Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmaktır. Bunun için döviz kurunu bir silah gibi kullanıyorlar.

İş dünyamıza yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum; gün yatırım yapma, üretim yapma, istihdamı artırma, duran çarkları çalıştırma, çalışanları hızlandırma günüdür. Eğer bugün bu riski almazsanız yarın riske atacak hiçbir şeyiniz kalmayabilir.

BANKALARA ÇAĞRI

Döviz üzerinden yapılan spekülasyonların derinliğinin olmadığı, çok küçük rakamlarla ve daha ziyade kağıt üzerinde işlemlerle kurların yükseltildiği ortadadır. Milletimiz, döviz almak yerine satarak, 15 Temmuz'un ertesi günü başlatılan ilk dalga saldırının önünü kesmişti. Bunun devamını ben milletimden rica ediyorum. Bugün aynı tutumu sürdürmeliyiz. Merkez Bankamız ve tüm bankalarımız da bu oyunu bozmaya yönelik bir pozisyon almalıdır.

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.