18 Eylül 2014 Perşembe

Erdoğan talimat verdi Hakan Fidan hazırladı! İşte MİT'in Gülen Cemaati raporu

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Gülen Cemaati hakkında yeni bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. MİT, Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan rapor için cemaatin önde gelen 4800 ismini adım adım takip etti. Aydınlık Gazetesi'nin açıkladığı rapora göre, cemaatin sermayesi 150 milyar dolar. Cemaat 65'i büyük olmak üzere toplam 700 şirket tarafından destekleniyor.

10 Ağustos 2012 Cuma 15:08
Erdoğan talimat verdi Hakan Fidan hazırladı! İşte MİT'in Gülen Cemaati raporu
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Fethullah Gülen cemaati hakkında Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bir rapor hazırladığı ortaya çıktı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından Tayyip Erdoğan'a sunulan raporu Aydınlık Gazetesi açıkladı. MİT'in üzerinde 6 ay çalıştığı Rapor, Gülen Cemaatine ait birçok bilginin yer aldığı 40 klasörden oluşuyor.

ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA HAZIRLANDI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, raporu “Başbakanlığa” hitabıyla başlayan bir sayfalık önyazıyla birlikte Erdoğan'a sundu. Önyazıda, raporun Başbakan Erdoğan'ın şifahi emirlerinin alınması üzerine 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren özel çalışma başlatıldığı hatırlatıldı. Aynı yazıda bu çalışmanın, ilgili kurum ve bakanlıklar ile ortak program hazırlanarak araştırmaların yapıldığı bilgisi verildi.

4800 KİŞİ TAKİP EDİLDİ

MİT cemaatin yönetim ilişkilerini Erdoğan'a bir şemayla anlattı. Cemaatin yönetici kadrosu çerçevesinde 4800 kişi takibe alındı. "Cemaatin Kurmayları" olduğu tespit edilen, 4'ü politikacı, 2314'ü işadamı, 171 eski ülkücü, 5'i TSK mensubu, 173'ü emniyet mensubu, 47'si din adamı ve 23’ü MİT mensubu olan isimler hakkında dosyalar hazırlandı.

Raporun giriş bölümünde Gülen cemaatinin toplum ve siyasi alandaki etkisine dair değerlendirmeler yer alıyor. Fethullah Gülen'inherkul.org adlı siteden yaptığı konuşmalar ise "devlete meydan okuma" olarak nitelendiriliyor.

MİT'İN GÜLEN CEMAATİ RAPORU

Her an ölüm tehdidi altında olduğunu, bu yüzden ABD’den ayrılmayacağını, yaptığı mücadelede dava arkadaşlarına danışmadan karar veremeyeceğini, bahse konu çağrının ise, bunun kendisine karşı hazırlanan bir komplo olabileceğini, hususlarına anlaşılabilinir bir uslupla devlete ve devlet yetkililerine güvenmediğini, devletimizi suçlayarak meydan okuyan görüşlerini açıkça ifade etmiştir.

MİT çalışmasında cemaatin mali kaynakları ve faaliyetlerini tespit etti. Rapor'da Gülen Cemaatine ait sermayenin 150 milyar dolar olduğu belirtildi.

MİT'İN GÜLEN CEMAATİ RAPORU

150 milyar dolara ulaşan cemaat sermayesinin Fethullah Gülen cemaatinin destekleyicilerine ait olduğu belirtiliyor. Büyük bölümü kayıt dışı olan bu sermayeyi, cemaatin kontrolündeki şirketler elinde tutuyor. Bu şirketlerin yıllık iş hacmi ise 7 milyar doları aşıyor. Cemaat, 65’i büyük kuruluş olmak üzere 700 şirket tarafından destekleniyor.

MİT CEMAATİN MALİ KAYNAKLARINI İNCELEDİ

MİT tarafından cemaate parasal destek sağlayan şirketler, vakıflar ve eğitim kurumları da mercek altına alındı. Bu kurumların şirket yönetimleri, Türkiye çapına yayılan şubeleri incelendi. Ayrıca yurt dışında da cemaate destek sağlayan şirketler tek tek tespit edildi. Özellikle Orta Asya'da farklı ülkelerde bulunan kurumların para hareketleri ve yöneticileri hakkında dosyalar hazırlandı.

ulusalkanal.com.tr


  Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

  Yorumlar
  Toplam 16 yorum mevcut

 • ozan kilic 3 ay önce yorumlandı

  Asıl paralel hükümetin taa kendisi olduğu aşikar,hukuk devletini yıktılar.paralel diyelim ki var.peki hırsızlik yok mu?hukukta deliler konuşur.iftiralar değil...

 • i.ersoy 5 ay önce yorumlandı

  yazık sermayesi.papalığın sermayesinin % 1 i değil

 • m.ali can 9 ay önce yorumlandı

  Selam .
  ikiyuzlu olmayan insanlara

 • Kerem Arslan @karahanli 12 ay önce yorumlandı

  ne güzel işte daha ne istiyon.

 • karahanli 1 yıl önce yorumlandı

  bu kadar tantanaya ne gerek var .ne oldugu belli adam devleti yikipta yerine dini bir devlet kurmak istiyor bu ortada

 • A.Faruk Çarıkcıoğlu 2 yıl önce yorumlandı

  madem rapor hazırlatmışlar gereğinide yapsınlar. mukaddes kavramların arkasına sığınıp her türlü günahı işlemek müslümanlığa sığmaz.

 • Himmet 2 yıl önce yorumlandı

  Ağlamak ve gülmek en masum ve inandırıcı duygusal tepkilerimizdir. Ancak gözyaşlarını ikna için kullanmak da o kadar masumluktan uzak ve toplum için tehlikedir. Doğal ve yapay gözyaşlarını ayıramayan saf ve temiz insanlar çok kolay aldanırlar.

 • selmauygur 2 yıl önce yorumlandı

  150 milyar dolar az her salak müsl...n için bir dolar hemen hemen

 • Mustafa Kemal @Oğuzhan 2 yıl önce yorumlandı

  adamlar devlet i̇çi̇nde bi̇ri̇m deği̇l devleti̇n başi oğuzhan kardeşi̇m den bu cemaati̇ yeni̇ suydun gali̇ba başbakanimizin ağbi̇si̇ olur

 • AYFER SÖNMEZ 2 yıl önce yorumlandı

  dün akp ve mit yalanladi diyor zamam herhalde yapiyoruz demiyecekler zaman onlara tepki veremiyor ama asker fişliyor diye bir yalan atiliyor askerde yalanliyor ama ona inaniyorlar

 • herkese selam 2 yıl önce yorumlandı

  bu adamin ve adamlarinin amerikanin truva ati oldugunu hala bilmeyenimiz kaldimi acaba? yunusumuzun deyimiyle "bilmeyenler ne bilsinler, bilenlere selam olsun" yerine "bilmeyenler de bilsinler, ki herkese selam olsun" diyelim.hosca kalin.

 • nazım 2 yıl önce yorumlandı

  ne zamandan beri sosyalist kardeşler faşist almanya'yı muteber kabul eder olmuşlar

 • nuray demirel 2 yıl önce yorumlandı

  küçük esnaf kan ağlıyor,bunlar marketler zinciriyle işi götürüyor,çifci sefil,işçi sefil,memur sefil adamlar cemaat örgütüyle her tarafı yerle bir edip fakir halkı eziyorlar ortalık kredi madurundan geçilmiyor,insanlar borç yüzünden birbirlerini öldürüyor,hırsızlık artıyor,fuhuş batağına düşürülen kadınlar sizler nasıl müslümansınız hiç birşryi umursamaz kendi çıkarlarını önemseyen alçaklar

 • nuray demirel 2 yıl önce yorumlandı

  önce gizli örgüttüler,sonra acıktan açığa türkiyeyi bölen örgüt olmaya başladılar,önce cemaat tayyiple birlikte yürüyordu,birbirlerine ters düşünce mit araştırma görevini üstlenmiş rte nin hakan fidan sır kupu değilmiydi,sinsi ve tehlikelice yayılma,yani çinliler müslümanlığı yıkacakmış ,işte bizim çinliler müslümanlığı yıkıp atıyorlar,hadi şimdi kim onlara müslüman diyecek, bunu iddia eden adamın aklına şaşarım yada oda onun gibi çinli derim,gerçek çinliler üzerine alınmasın bunlar sahte çinli

 • ayhan aras 2 yıl önce yorumlandı

  az önce mit bu haberi yalanladı. resmen iftira atıyorsunuz.

 • Oğuzhan 2 yıl önce yorumlandı

  adamlar devlet icinde birim olmuşlar, güçlü devletler böyle yapılanmaya izin vermez, bakınız almanya bu cemaat icin çok sinsi ve çok tehlikeli diye rapor yayinladi

TÜM YORUMLAR
YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV

banner77

banner220

banner221