Erdoğan terör suçundan yargılanacak

Suriye'de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin yurtdışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna, Tayyip Erdoğan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne dava açtığını açıkladı. ABD’nin Chicago (Şikago) eyaletinde Suriyeli gurbetçiler ile bir araya gelen El Menna, “Erdoğan’ı Suriye’ye terörist sokmakla itham ediyorum. Elimde yeterli bilgi ve belgelerim mevcuttur” diye konuştu.

Erdoğan terör suçundan yargılanacak

Uzun yıllardır Batı ülkelerinde Suriye'deki öncü muhaliflerden kabul edilen Menna'nın bu şikayeti uluslararası düzlemde AKP Hükümeti'ni önemli ölçüde sıkıntıya yol açacak. 
Suriye'de silahlı terör gruplarına destek veriyor
El Menna, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: 
“Biz siyasi çözüm istemeyen kesimlerle kavga halindeyiz. Amacımız Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veren bölgesel devletlerin meşruiyetlerini sorgulamaktır.  BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden beklentimiz Suriye’deki silahlı terör gruplarının yok edilmesi için bizim siyasi projemize destek vermelerini sağlamaktır. Daha önce de, El Nusra cephesinin terör listesine alınması için çok büyük uğraşılar veren bendim.  Seçimlerden önce (2011 haziran seçimi) Erdoğan Suriye konusunda sadece Suriye muhalefetinin yanında duruyordu. Hükümetini kurduktan sonra terör gruplarına aleni destek vermeye başladı. Bundan dolayı Türkiye’yi hiç ziyaret etmedim. Avrupa Birliği misali bir bölgesel birlik yerine Erdoğan hükümeti bölgemiz için tahripkâr ve yayılmacı 'yeni Osmanlı' zihniyeti taşımaktadır.”
Cenevre Konferansı öncesi önemli gelişme
Başvurunun zamanlaması dikkat çekici. Suriye'nin AKP Hükümeti'ni “teröre destek veren ülke” olarak BM'ye şikayet etmesinin ardından Tayyip Erdoğan hakkında uluslararası düzlemde ikinci başvuru özelliği taşıyor. Suriye'de hem birbirleriyle hem kendi içlerinde kavgalı halde olan El Kaide ile Katar ve AKP güdümündeki sözde muhalefet dışında Batı'da kabul gören Suriye muhalefeti konumunda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin bu başvurusu AKP'nin başını daha fazla ağrıtacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 
Zamanlama açısından ikinci önemli konu, Suriye'de siyasal çözümün ele alınacağı 2. Cenevre Konferansı konusundaki hazırlık döneminde bu başvurunun yapılıyor olması. 
Suriye'den BM'ye başvuru
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'den (BM) "teröre destek verdiği" iddiasıyla Türkiye hakkında soruşturma açılmasını istemişti. BBC'nin Şam muhabiri Hediye Levent'in Lübnan televizyonu El Manar'ı kaynak göstererek bildirdiğine göre, 7 Kasım'da Şam'dan Suriye'nin BM Daimi Temsilciliği'ne gönderilen yazıda, BM'nin terörle mücadeleden sorumlu birimlerine gerekli başvuruların yapılması talimatı verildi. Teröre destekle suçlama BM'ye hitaben yazılan yazıda da "Suriye içinde muhalifler tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırılarda kullanılan malzemenin Türkiye'den temin edildiği ve Türkiye'nin bu kimyasal malzemenin Suriye'ye geçirilmesine göz yumduğu" iddia ediliyor. Bu iddia çerçevesinde Türkiye, "teröre destek vermekle" suçlanıyor.

Heysem El Menna kimdir? 
Dr. Heysem el-Menna birçok uluslararası insan hakları kuruluşunda görev yaptı. Bunların arasında Suriye İnsan Hakları ve Demokratik Özgürlükler Komitesi, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Arap İnsan Hakları Aktivistleri Komsiyonu gibi kurumlar bulunmaktadır. Halen Arap İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü olarak görev yapmaktadır.
1992 yılında Human Rights Watch tarafından ödüllendirilmiştir. 
Menna'nın yutdışı koordinatörü olduğu örgüt tam adı Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi 2011 yılında Suriye'deki ilk gösteriler sırasında kuruldu. Katar ve İstanbul merkezli Suriye muhalif örgütlerinden ayrı üçüncü bir muhalif organizasyon. Yabancı müdahelesine terör eylemlerine karşı çıkan muhalif örgüt, Suriye rejimine ilk gösterilerin içinde yer aldı. 

Aydınlık
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Coban - 3 yıl önce
Isalah Allah göklerde tabak yapmiyor bir gun onu da Zamani gelecek