Ergenekon davasının temyiz duruşması sona erdi!

Ergenekon davasında temyiz süreci başladı. Yargıtay'daki ilk duruşma bugün yapılıyor. 10 yılın üzerinde ceza alan 62 kişinin katıldığı duruşmada ilk olarak Yargıtay Tetkik Raporu, ardından Başsavcılık tebliğnamesi okundu. Şu sıralarda savunmalara geçildi. Ergenekon davasının Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nde görülen temyiz duruşması sona erdi.

Ergenekon davasının temyiz duruşması sona erdi!

Temyiz sürecine geçilen Ergenekon kumpası davasının ilk duruşması yapıldı. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'ndeki ilk duruşmada hızla savunmalara geçildi. İlk savunmayı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptı. Perinçek, "Siperdeki Mehmetçik mahkeme heyetinden adil bir karar beklemektedir" dedi. Duruşmada Eski 1'inci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hurşit Tolon da, bu dava ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir komplo kurulduğunu söyledi. Duruşmaya yarın devam edilecek.

Ergenekon davasında ilk temyiz duruşması yapıldı.

Duruşma 09.45'te başladı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Profesör Doktor Yalçın Küçük, CHP milletvekili Mustafa Balbay ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Adnan Türkkan da duruşmaya katıldı.

Yoklama, tetkik raporu ve tebliğnamenin okunmasının ardından mahkeme başkanı 16'ncı Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil konuştu.  Yeşil, “Cumhuriyet tarihinin, bizim bildiğimiz en büyük dosyalarından biri" dedi. Son duruşmanın görüntülerini izlediklerini belirten Yeşil, "oldukça sıkıntılı bir süreçten geçildiği görüldü” ifadelerini kullandı.

Duruşmada ilk savunmayı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptı. Perinçek davanın Türkiye'yi zayıflatıp bölmeyi hedeflediğini söyledi. Duruşmada Eski 1'inci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hurşit Tolon da savunmasını yaptı.

Tolon bu dava ile TSK'nın hedef alındığını, Orduya bir kumpas kurulduğunu belirtti. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, "Bu dosya, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasıyla ilgili bir dosya" ifadelerini kullandı.

Emekli Tuğamiral Alaettin Sevim ile Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Adnan Türkkan da savunma yapan isimler arasındaydı. Türkkan TGB Genel Başkanı olduğu dönemde yaptıkları terör karşıtı eylemlerin yargılanmak istendiğini belirtti.  

Duruşmalar Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacak. Davaya 26'ncı Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un savunması ile devam edilecek.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Yargıtay savunmasını yaptı

Doğu Perinçek'in savunması şöyle;

Ergenekon Davasını hukuk içinde anlama olanağı bulunmuyor.
Bu davayı ancak bugün yaşadıklarımızla anlayabiliriz. Türkiyemizin Güneydoğu bölgesinde ABD’nin “Kara gücüm” dediği Bölücü Terör Güneydoğu bölgemizde bazı otorite alanları oluşturduysa, yol kesiyorsa, mayın döşeyebiliyorsa, Mehmetçiği kurşunlayabiliyorsa, Ergenekon tertibinin sonuçlarıdır ve devamıdır.

MİLLİ DEVLETİ YIKMA TERTİBİ
Bu dava, ABD’nin Millî Devletimizi yıkıma uğratma ve vatanımızı parçalama planları içinde anlaşılabilir. Bunun yerine getirilmesi için, Türkiye’nin direnme kalelerinin yıkılması gerekiyordu. ABD’nin operasyon örgütü olarak görev yapan F Gladyosu, hedeflerini de bu kapsamda belirlemiştir.
Ergenekon Davasında başlıca iki örgütlü güç hedef alınmıştır. Biri, Türkiye’nin bölünmeyi önleyecek yaptırım gücü olan, Türk Silahlı Kuvvetleri’dir.
İkincisi de, bölünmeye karşı kararlı olarak direnen, İşçi Partisi, bugünkü adıyla Vatan Partisi’dir.

KURULUŞ YOK ÖRGÜT YOK LİDER YOK
TOPLANTI YOK EYLEM YOK
ÇÜNKÜ ÖRGÜT YOK

Ceza Yargısı, bireyin suç olarak tanımlanan eylemini yargılar.
İddianameye bakıyoruz, suç tarihi bütün sanıkların göz altına alınma tarihleridir. Örgütün kuruluşunu, toplantılarını, eylemlerini belirleyen bir suç tarihi yok.
Çünkü örgütün kuruluşu yok.
Örgütün organları yok.
Örgütün lideri yok.
Örgütün toplantısı yok.
Örgütün faaliyeti yok.
Özeti: Örgüt yok.
Olmayan bir örgütün davasıdır bu Ergenekon dedikleri.

Örgüt olmadığı için, bütün kanıtlar uydurmadır. F Örgütü tarafından özel imalathanelerde üretilmiştir.
Evet suç vardır. O suç, F Örgütünün Türkiye’yi karşı işlediği büyük suçtur.
Bu nedenle hakkımızda verilen hükümler, Türk yargısının eseri değildir. F Örgütünün tertibi vardır. F savcıları vardır ve F yargısı vardır.
Bu nedenlerle hükümlerin usulden değil, esastan bozulması hukukun gereğidir.
Yalnız hukukun değil, Cumhuriyetimizi savunmanın ve vatan bütünlüğümüzün gereğidir.
Yargıtay’ın vereceği hukuki karar, vatanı savunan Mehmetçiğin beklediği karardır.

Saygılarımla.


Duruşmada Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'in avukatları savunma yaptı.

Ergenekon davasının Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nde görülen temyiz duruşması sona erdi

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
melsa - 1 yıl önce
eğer duracağınız tarafı bilmezseniz...bu davalarda bitmez...akp biter...mühim olan ondan sonrası...hala eski zihniyette devam ederseniz,yine aynı şeyle karşılaşacaksınız..yine abd ,nato,ab üyeliği derseniz,yine aynı şeyle karşılaşacaksınız....adamlar açık açık söyledi....sizi istemiyoooruuuuz...ab üyesi olmazsanız ab ile ticaret yapamazsınız diyen yok..size özel statü dediler...sadece bu.... mesafe diyorlar anlayana..natoda,bm lerde çok mu üst pozisyondasınız...eşitmi üyeliğinizin değeri ...bundada aynı...şu seçimler geçerde...senelerde geçer..ama bu ülkenin başına adam gibi insanlar gelirmi? artık bende umudumu kaybetmeye başladım....