Eski Ergenekon ve Balyoz hakimleri Aydınlık’a konuştu

Balyoz ve Ergenekon davalarında görev almış hakimler, ‘kumpas’ tartışmaları üzerine Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulabileceğine dikkat çekerek, ‘Davet edilirsek, gider bildiklerimizi anlatırız’ dedi

Eski Ergenekon ve Balyoz hakimleri Aydınlık’a konuştu

Ergenekon ve Balyoz davalarında görev alan ve sanıklar hakkındaki tutukluluk kararlarına yaptıkları itirazlar sonrasında görevlerinden uzaklaştırılan hakimler, Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması halinde, ‘kumpas’ tartışmalarını aydınlatmaya hazır olduklarını söyledi.

AKP hükümetinin “17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet” operasyonunun ardından gündemine aldığı “paralel devlet” tartışması her geçen gün meclis kürsüsünde hararetli tartışmalara neden oluyor. AKP ve Cemaat’e yakın gazetelerin karşılıklı ‘manşet savaşlarıyla’ süreç devam ediyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın “Milli orduya kumpas kuruldu” ifadelerinin ardından, ilk kez AKP kanadında gözler Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalara çevrildi. Ancak, tartışılan “F-tipi çeteyi” ortaya çıkartacak somut bir adım şimdiye kadar atılmadı.

‘TBMM’de komisyon kurulsun’
Aydınlık’ın ulaştığı Balyoz davasında görev yapmış bir hakim, “Meclis Araştırma komisyonu kurulsun, komisyon o mahkemelerde görev yapmış savcıları ve hakimleri dinlesin. ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ deniyor, bu konuyu en iyi orada görev yapmış yargıçlar bilir” diye konuştu.

‘Kürsülerden bağırmak yetmez’
Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ilk başkanı olan Köksal Şengün de, “paralel yapıyı” ortaya çıkarma görevinin öncelikle devleti yönetenlerde olduğunu ifade etti. “Bas bas kürsülere çıkıp da bağırmakla olmaz, kim suçluysa çıksın ortaya” diyen Şengün, şöyle devam etti:

“Mecliste bir komisyon kurulursa, öncelikle konuşması gereken insanlar, bu konuyu aylardır dillendirenler olmalıdır. ‘Paralel yapı’ dediğiniz insanlarla siz 11 yıldır birlikte çalıştığınıza göre bizden daha çok bilmeniz gerekir. Eğer bize görev düşerse, onun gereğini yaparız. Bildiklerimizi anlatırız. Devletin bir kurumu beni çağırırsa, öyle birilerinin yaptığı gibi gitmemezlik etmem. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görevim.”

‘Hukukun gerektirdiğini yaparız’
Balyoz davasında tutuklu sanıkların serbest bırakılması yönünde verdiği muhalefet şerhleriyle gündeme gelen Askeri Casusluk davasının da görüldüğü 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı’yken görevden ayrılan Şeref Akçay ise, konuyla ilgili “Hukuk neyi gerektiriyorsa, yaparız” ifadelerini kullandı.

Hakim baskı görmüştü
Balyoz davasında sanıkların tutukluluğa itirazlarını reddeden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15 Nisan 2011 tarihli ‘İtirazın Reddi Kararı’nda, Mahkeme Başkanı Şeref Akçay’in muhalefet şerhinde şu ifadeler yer almıştı:

“Kamuoyuna mal olmuş bu davalar nedeniyle yazmış olduğum muhalefet şerhlerinden dolayı bulunduğumuz adliyede birtakım meslektaşlarım selam vermeyi dahi kesmiştir. Bunun gibi daha önce verilen yakalama kararlarının kaldırılmasına ilişkin karardan sonra ‘Sizin de dangalak bir kararınız gelecek’ diyen hakim de mevcuttur. Yine mahkememiz üyelerinden de nezaket kurallarını aşan tutum ve davranışlar içerisine girdikleri ve işi en son başkan ile konuşmama aşamasına getirdikleri görülmüş olup bu hususların da kamuoyunca bilinmesinde yarar olduğu görüşündeyim.”

Köksal Şengün ise T 24 internet sitesine verdiği söyleşide, Ergenekon davasında dijital delillere ilişkin yeterli bir araştırma yapılmadığını, mahkeme sürecince tanık yerine hep gizli tanık dinlendiğini, Ergenekon iddianamesinin okunmadan kabul edildiğini aktarmıştı.Ülgen: Komsiyon raporu yeniden yargılamaya götürür
Balyoz ve Ergenekon gibi davalarla ilgili Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması önerisini ilk olarak dile getiren dava avukatlarından Celal Ülgen, “Meclis bir araştırma komisyonu kuracak. Bu komisyonda hem savunma avukatları bilimsel bulgularını ortaya çıkartacak, hem de soruşturma aşamasında gözle gördükleri hukuka aykırılıkları ve özgür davrandıkları için gördükleri baskıları anlatacak hakim ve savcıların ifadelerine başvurulması son derece verimli olacak” dedi. Ülgen, şimdiye kadar yürütülen tartışmaların Başbakan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın ‘kumpas’ sözlerine dayandırıldığını hatırlatarak, “Araştırma komisyonu kurulursa, komisyonun bu konuyla ilgili bir sonuç raporu vermesi durumu yeni deliller doğuracaktır. Artık yargılamanın yenilenmesi reddedilemeyecektir. O bakımdan büyük bir önem taşımaktadır. Uzun zamandan beri siyasi iktidar da bu konuları dillendiriyor, ancak hiçbir şey yapmıyor” diye konuştu.

Gamze Çınlar
Aydınlık

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nadide - 2 yıl önce
balyoz ergenekon sonrasi
kürtler özerklik ilan etti
suriyede savas falan filan
Avatar
nadide - 2 yıl önce
herseyin farkindayiz