banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Gülen’in yargılamasına başlandı

Fethullah Gülen ve Hidayet Karaca’nın terör örgütü kurmak ve yönetmek, kumpasçı F tipi polis şefleri Yurt Atayün, Tufan Ergüder ve Ali Fuat Yılmazer’in terör örgütü üyeliğinden yargılaması başladı. Davanın 1 numaralı sanığı yıllar sonra yeniden yargılanan firari Fethullah Gülen…

GÜNDEM 22.12.2015, 19:08 22.12.2015, 19:51
Gülen’in yargılamasına başlandı
F tipi kadroların terör örgütü kurmak ve yönetmekten yargılanmasına başlandı. İlk duruşması görülen davanın 1 numarası ise firari sanık Fethullah Gülen…

2009 yılında Tahşiyeciler gurubuna kumpas kurulduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı. 9’u tutuklu 33 sanıklı davada Fethullah Gülen ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın yargılandığı suç, terör örgütü kurmak ve yönetmek.

Kamuyounun Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarından tanıdığı F tipi polis şefleri Yurt Atayün, Tufan Ergüder ve Ali Fuat Yılmazer ile birlikte 31 sanık da terör örgütü üyeliği suçlamasıyla mahkeme huzuruna çıktı.

Dava usule yönelik itirazlarla başladı. Sanık avukatları mahkemenin görevsiz ve yetkisiz olduğunu öne sürdü, bir avukat ise dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Mahkeme heyeti talepleri kabul etmeyince de avukatlar hakimleri reddetti, heyetin dosyadan çekilmesi istendi.

Avukatlardan Osman Ertürk de mahkeme heyetine imalı bir uyarıda bulundu. Hakimlere seslenen Ertürk “ABD bu davayı takip edecek ve belgelerini isteyecek, bunu göze alarak karar verin” ifadelerini kullandı. Avukat Ertürk, sözlerine Amerika’da Gülen aleyhine açılan bir tazminat davasını gerekçe gösterdi.

MİT’in savcılığa gönderdiği Tahşiyeciler yazısı da ilk duruşmada dava dosyasına girdi. MİT yazısında Tahşiyeciler örgütünün terör bağına yönelik bir tespit olmadığı belirtildi. Tahşiyeciler gurubunun Usame Bin Ladin'i "Mehdi'nin Komutanı" olarak gördüğü açıklanan raporda gurubun silahlı bir yapılanmaya gittiğine yönelik bir bilgi olmadığı ifade edildi.

Haber: Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P