Gümrük Bakanlığı'ndan farklı görünümlerdeki çakmaklara yasak

Sigara, puro ve pipoların tutuşturulmasında kullanılan ve tabanca, oyuncak, çizgi film karakteri gibi şekilleriyle olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzı yasaklandı

Gümrük Bakanlığı'ndan farklı görünümlerdeki çakmaklara yasak

Genellikle sigara, puro ve pipoların tutuşturulmasında kullanılan ve olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzı yasaklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" 3 ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tüketiciler tarafından genellikle sigara, puro ve pipoların tutuşturulmasında kullanılan ve tabanca, oyuncak, çizgi film karakteri gibi şekilleriyle olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzına yasak geldi.

ÇOCUK ÜRÜNLERİNE GÜVENLİK STANDARDI

Ayrıca, Bakanlığın bazı tüketici ürünlerinin güvenli olarak piyasaya arzının sağlanması için yerine getirilmesi gereken temel gerekleri belirlendiği "Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği" de yayımlandı.

Buna göre, çocuk sandalyeleri, emzikler, yüzmeye yardımcı donanımlar ve elektrikli dış fırçalarının da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını karşılaması gerekecek.

Talep edildiği takdirde üreticiler, uluslararası akreditasyona sahip veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlardan alınmış test raporlarını veya ürünün uygunluğunu gösteren tüm bilgi ve belgeleri Bakanlığa sunacak.

Söz konusu Tebliğ hükümleri, Avrupa Birliği üyesi bir ülkede yasal olarak üretilmiş veya serbest dolaşıma girmiş ürünlere uygulanmayacak. 

Öte yandan Bakanlık, belirli değerlendirmeler sonucunda bir ürünün piyasaya arzını yasaklayabilecek, koşula bağlayabilecek veya ürünün piyasadan toplatılmasını isteyebilecek.

BAKANLIKTAN "ÇAKMAK" İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, çocukların ilgisini çeken "olduğundan farklı görünen çakmakların" ciddi risk oluşturduğunun tespit edildiği, söz konusu ürünlerin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de piyasada bulunmalarının yasaklanmasıyla olası risklerin bertaraf edilebileceği bildirildi.

Bakanlıktan, Resmi Gazete'de yayımlanan Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliği ile Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Tebliği ile iki tekerlekli küçük çocuk bisikletleri, şehir ve gezinti bisikletleri, sabit ve katlanabilen çocuk karyolaları, açılarak kullanılan oturma elemanları ve masalar, jaluzi, stor perde gibi iç güneşlikler, elle kullanılan ve elektrikle çalışan diş fırçaları, çakmaklar, bebekler ve küçük çocuklar için emzikler ile içme donanımı, yüzmeye yardımcı donanımlar, çocuklar için yüksek sandalyeler gibi ürünlerin uygunluğu, tebliğde belirtilmiş olan uyumlaştırılmış veya referans standartlar dikkate alınarak değerlendirilecek.

AB'de 2006'dan beri piyasaya arz yasağı bulunan "olduğundan farklı görünen çakmakların" Türkiye'de de yasaklanması amacıyla Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğde yapılan değişiklik çerçevesinde, özellikle çocukların ilgisini çeken çizgi film karakterleri, oyuncaklar, tabancalar, saatler, telefonlar, müzik aletleri, araçlar, hayvanlar gibi nesnelere benzeyebilen veya eğlendirici özellikleri olabilen çakmakların mahiyetleri itibarıyla ciddi risk oluşturduğu tespit edildi. 

Yanlış kullanım sonucunda yangın, yaralanma ve ölümle sonuçlanabilecek kazalara neden olabilen ürünlerin yasaklanmasına ilişkin hükümleri içeren tebliğin yürürlüğe girmesiyle, AB ülkeleri de dahil olmak üzere çok sayıda ülkede piyasaya arz edilmeleri mümkün olmayan bu ürünlerin Türkiye'de de piyasada bulunmaları yasaklanacak ve söz konusu ürünlerin neden olabileceği riskler bertaraf edilebilecek.

Tebliğ, 3 ay sonra yürürlüğe girecek.

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.