Halk Belediyesinin Yedi Doruğu

Halk Belediyesinin Yedi Doruğu

Güzellik, insanın en eski sevdasıdır.

Güzellikler içinde güzel yaşamak istiyoruz.

Kentlerimizi, beldelerimizi, köylerimizi ve mahallelerimizi güzelleştirmek, Halk Belediyesinin görevidir.

Her işimizi güzel yapacak ve güzellikler üreteceğiz.

Güzel Türkçe

Güzelleşme dilimizden başlar.

Halkın Belediyesi, eğitimde, çarşıda, sanayide, kültürde, sanat, eğlence ve sporda yabancı dillerin Türkçeyi bozan etkilerini önlemek, Türkçemizin bir uygarlık ve bilim dili olarak bütün gelişme olanaklarını değerlendirmek amacıyla İşçi Partisi’nin “Uygarlık Dili Türkçeyi Geliştirme Programı”nı uygulayacaktır.

Türkiye’de kurulan bütün şirketlerin, basın kuruluşlarının, derneklerin ve diğer kurumların yabancı dilden değil Türkçe isim, unvan, marka vb. kullanmaları özendirilecektir.

Cumhuriyetin millî, halkçı ve devrimci kültürü için seferberlik

Yedi yaşından yetmiş yaşına kadar bütün toplum, Cumhuriyetin millî, halkçı ve devrimci kültürüyle eğitilecektir.

İşçi Partisi belediyelerinde düşünce ve sanat hayatını boğan baskı ve yasaklar kaldırılacak, kültür ve sanat yalnız parası olanların edinebildiği bir mal olmaktan çıkarılacak, kamunun olacaktır. Bugünkü düzende ayrıcalık konusu olan spor, kültür ve sanat kurumlarından yararlanma olanakları bütün halkın hizmetine sunulacaktır.

İşçi Partisi, değişik bölge ve yörelerden gelen insanlarımızın farklılık gösteren tarihsel, kültürel ve sanatsal zenginliklerini hiçbir kısıtlamaya uğramaksızın sergilemelerini, geliştirmelerini güvence altına alacak olanakları sağlayacaktır. Her mahalleye ve her köye Kültür Sarayı ve her mahalleye Spor Salonu ve Alanı yapılması, Halk Belediyesinin ilk hedefleri arasındadır.

Halkın Belediyesi, gençler için bilim ve teknoloji kurumları oluşturacak, her türlü yeniliği izleyebilmeleri için kurslar düzenleyecektir.

Her mahalleye kültür ve spor salonu, ekonomik kriz döneminde ülke ekonomisinin canlı tutulması ve herkese iş sağlanması için de önemli bir etken olarak değerlendirilecektir.

Sağlıklı, mutlu ve ahlaklı yurttaş yetiştirmek için amatör spor

Gençlerimize ve her yaşta yurttaşımıza spor yapmaları için gerekli olanaklar sağlanacak, amatör spor kurumları ülkemizin her köşesinde yaygınlaştırılacak ve desteklenecektir. Gençlerimiz ve yurttaşlarımız, spor yarışmalarında düşmanlık ve bireyciliği kışkırtan kapitalist yozlaşmanın etkilerinden arındırılacaktır. Bedence ve ruhça sağlıklı, mutlu ve ahlâklı yurttaşlar yetiştiren, toplumda dostluğu, dayanışmayı ve kardeşliği güçlendiren bir spor kültürü geliştirilecektir.

Tarihi eserleri yarınlarımıza kazandırmak

Tarih sevgisinin özü, emeğe sevgi ve bağlılıktır. Tarih dediğiniz aslında birikmiş emekten başka bir şey değildir. Geleceği kurmak için, elimizdeki birikimi tanıma bilincini geliştirmek, yerel yönetimlerin esas görevlerindendir. 1876, 1908 Devrimleri, özellikle 1920 Devrimi Türkiye’de hep tarih keşiflerinin kapısını açmıştır. Türk Devriminin bu geleneğini bütün topluma mal edeceğiz.

İşçi Partisi önderliğindeki Halk Belediyesi, geçmişin emeğini keşfetmek için tarih, kazıbilim, tarihsel eserleri korumak, müzecilik çalışmalarına gençliğin ve bütün toplumun katılımını sağlayacaktır.

Doğu Perinçek 
Aydınlık/Rota
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.