Hayatını kaybeden Yaşar Nuri Öztürk'ün son yazısı

Hayatını kaybeden Yaşar Nuri Öztürk'ün son yazısı

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk yaşamını yitirdi. Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek'e ziyaret sırasında "Aydınlık gazetesinde son nefesime kadar yazmalıyım, yazamadığım zamanlarda eski yazılarımı koyarlar" diyen Öztürk'ün bugün Aydınlık gazetesinde yayımlanan son yazısı evrensellik üzerine oldu. Öztürk yazısında, "İnsan, evreni kuşatacak genişlikte bir düşünce kapasitesine sahiptir. Buna, insanın gönlü diyoruz. Ve, gönlün kuşattıkları arasında ayrı gayrı görmemek, her şeyi, en azından herkesi sevmek, saymak isteniyor. İşte, evrensellik budur" ifadelerini kullanmıştı.

Öztürk'ün bugünkü "Evrensel olabilmek" yazısı şöyle:

Dünya, kiri ile, pası ile sevmeye değer.” Böyle diyor Bedri Rahmi Eyüboğlu. 

Şair bir ruhun, hayatı ve insanlığı kucaklamaya doğru ilk atılımıdır bu. Fakat bu ilk atılım, başka bir deyimle bu duygusal ve romantik ‘tatlı dillilik’ evrensel olmak, yani bütün insanlığı bir ve aynı bilmek için yeterli olabiliyor mu? Hayır! Sözden işe geçmek, ölümsüz Nietzsche’nin deyimiyle insanın çilesini çekmek gerekiyor. Sevmek her zaman eylem olmayabilir ama çile daima eylemdir ve eylem olmadan evrensellik olmaz. Çile, evrenselliğin belgesidir.
Pascal, “Evren insanı kuşatamaz, fakat insan evreni kuşatır” diyordu. Pascal’ın Batı’da 17’nci yüzyılda ifadeye koyduğu bu düşünce İslam mistikleri (sûfîler) tarafından 8. yüzyıldan itibaren tekrar tekrar dile getirilmişti. Orijinalite kimin olursa olsun, mesaj önemli: İnsan, evreni kuşatacak genişlikte bir düşünce kapasitesine sahiptir. Buna, insanın gönlü diyoruz. Ve, gönlün kuşattıkları arasında ayrı gayrı görmemek, her şeyi, en azından herkesi sevmek, saymak isteniyor. İşte, evrensellik budur. 

Yaratıcı Kudret’in insana ulaşan sözlü mesajlarının en son kaynağı olan Kur’an, varlık ve oluşları, Yaratan’ın belirişleri, açılıp saçılmaları (tecelli) olarak görür. Yaratılmışların en güzeli ve en kutsalı, insandır. Bu yüzden insanı sevmek, kutsamak ve ona hizmet etmek Yaratıcı’yı sevmenin şaşmaz belirtisi kabul edilmiştir. Burada altı çizilmesi gereken şudur:  İnsanı renk, dil, ırk, din, bölge vs. ile kayıtlamak, Kur’an mesajına ters düşmek olur.

Tasavvuf, İslam Peygamberi’ni evrensel ruh (Ruh-i Âzam) olarak nitelendirir. Bu düşüncenin dayanağı, Kur’an’ın Hz. Peygamber’i anlatan ayetlerinden birindeki şu ifadeye ve onun Hz. Peygamber tarafından sergilenen uzantılarına dayanır. İfade şudur: “Size dokunan her şey o Peygamber’i de rahatsız eder, üzer.” Anlaşılan o ki, Kur’an’a sorarsanız evrensel ruh olmak tüm insanlığın acı ve ıstıraplarını ve doğal olarak sevinç ve mutluluklarını öz benliğinde duyabilmeye bağlıdır. Yalnız hizbini, ırkını, bölgesini, yandaşını, yöndaşını düşünenler evrensel olamaz.

DÜŞMANA BİLE İYİLİK DİLEMEK...

Taif’e gidiyor Hz. Peygamber, Arap Yarımadası’nın en azılı putperestlerinin yaşadığı kente. Onları doğruya ve güzele çağırıyor. Verdikleri karşılık, Hz. Peygamber’i taş yağmuruna tutup vücudunu kanlar içinde bırakmak oluyor. Acılar içinde kıvranıyor Hz. Peygamber. Yanındaki yol arkadaşı, ağlayıp yalvararak şöyle diyor Hz. Peygamber’e: “Ne olur bunlara beddua edin.”Cevap şudur: “Böyle bir şeyi yapmam. Onların soyundan putperestliği bırakacak insanlar gelecektir.” Ve ellerini açarak şöyle yakarıyor: “Rabbim, benim şu topluluğuma doğruyu göster, ne yaptıklarını bilmiyorlar.”

Bazı kaynakların ilk halife Ebubekir’e ve 9. yüzyılın ünlü sûfîsi Ebul Hüseyin Nuri’ye mal ettikleri, fakat pek çok sûfîde benzerini gördüğümüz şu yakarışla noktalayalım yazımızı: 

“Rabbim, eğer günahkâr kullarını, cehenneme koymaya karar verirsen, onların hepsi yerine beni cehenneme koy ve vücudumu öylesine büyüt ki, cehennemi doldursun ve diğer günahkârlar dışarıda kalsınlar!” 

 

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat oğuz koç - 9 ay önce
Önce dünya sonra Türkiye için çok büyük bir kayıp inancımıza göre Allah rahmetini esirgemeyecektir.ruhu şad olsun.
Avatar
Tolga Güler - 9 ay önce
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennat olsun çok üzgünüm. Çok çok sevdiğim bir insandı.
Avatar
OZKAN APAYDIN - 9 ay önce
IMAMI AZAM EBU HANIFEYI KAYBETTIK.COK UZGUNUM.CENNETI FIRDEVS,MEKANI OLSUN.
Avatar
MURAT KAÇAR - 9 ay önce
GERÇEK MÜSLÜMAN...YERİ DOLDURULAMAZ BİR ALİM...ALLAH RAHMET EYLESİN... :-(
Avatar
Nurcan - 9 ay önce
Allah nur icinde yatirsin. insanlik ve Islam Alemi cok degerli bir insani kaybetti! Islamiyeti insanlara sevdiren, dogruyu ögreten tek insandi! Allah mekanini cennet etsin, Allah razi olsun! Ailesine ve sevenlerine büyük bassagligi dilerim!
Avatar
Erguvan Rengi - 9 ay önce
Allah gani gani rahmet eylesin. Çok üzgünüm. Karadenizli damarını ve konuşmalarını çok çok özleyeceğim.
Avatar
Süleyman DENİZ - 9 ay önce
Allah gani gani rahmet eylesin. Yattığı yerde dinlendirsin.Cennet mekanı olsun. Kalanlarına Allah sabır versin. Çok üzüldüm. Çünkü çok değerli bir değerimizi kaybettik.
Avatar
Sabiha - 9 ay önce
Allah rahmet etsin. Cok degerli insani kaybettik. Ailesinin ve hepimizin basi sagolsun mekani cennet olsun!